Таг: омикрон

1 2 3 6 10 / 58 НАПИСИ
ДНЕВНО ВО ПРОСЕК РЕЧИСИ ТРЕТИНА ОД ПОЧИНАТИТЕ ОД КОВИД СЕ ВАКЦИНИРАНИ, НАДЛЕЖНИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА НЕМА ПОРАСТ НА ПОЧИНАТИ ИМУНИЗИРАНИ

ДНЕВНО ВО ПРОСЕК РЕЧИСИ ТРЕТИНА ОД ПОЧИНАТИТЕ ОД КОВИД СЕ ВАКЦИНИРАНИ, НАДЛЕЖНИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА НЕМА ПОРАСТ НА ПОЧИНАТИ ИМУНИЗИРАНИ

Во изминатите шест дена, поточно од 21 до 26 јануари, според дневниот биланс од Министерството за здравство, имало денови кога безмалку половина или е ...
ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ПОЧНУВА НА 1 ФЕВРУАРИ СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

ВТОРОТО ПОЛУГОДИЕ ПОЧНУВА НА 1 ФЕВРУАРИ СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Второто полугодиа од учебната година ќе почне на 1 февруари. Владата на денешната седница донесе одлука наставата во основното и средното образование ...
ХОЛАНДИЈА ГИ ОЛЕСНИ НАЈСТРОГИТЕ КОРОНАМЕРКИ ВО ЕВРОПА ИАКО БЕЛЕЖИ РЕКОРДНИ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ

ХОЛАНДИЈА ГИ ОЛЕСНИ НАЈСТРОГИТЕ КОРОНАМЕРКИ ВО ЕВРОПА ИАКО БЕЛЕЖИ РЕКОРДНИ БРОЈКИ НА ЗАРАЗЕНИ

Холандија одлучи од денеска значително да ги олесни коронамерките, кои важеа за едни од најстрогите во Европа, и покрај тоа што бележи рекордни бројки ...
ИЗОЛАЦИЈАТА ЗА БОЛНИ ОД КОВИД-19 ДА СЕ НАМАЛИ НА 7 ДЕНА, Ѝ ПРЕДЛОЖИ КРИЗНИОТ ШТАБ НА ВЛАДАТА

ИЗОЛАЦИЈАТА ЗА БОЛНИ ОД КОВИД-19 ДА СЕ НАМАЛИ НА 7 ДЕНА, Ѝ ПРЕДЛОЖИ КРИЗНИОТ ШТАБ НА ВЛАДАТА

Изолацијата за болни од ковид-19 наместо 10 да биде 7 дена, предлага Главниот координативен кризен штаб. Оваа препорака до Владата е донесена на синоќ ...
НА ДЕТСКОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО СТРУГА ЗА 24 ЧАСА ИМА НАД 120 ПРЕГЛЕДИ НА БОЛНИ ДЕЦА ОТИ НЕМА ПЕДИЈАТРИ ВО ОХРИД

НА ДЕТСКОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО СТРУГА ЗА 24 ЧАСА ИМА НАД 120 ПРЕГЛЕДИ НА БОЛНИ ДЕЦА ОТИ НЕМА ПЕДИЈАТРИ ВО ОХРИД

На Детското одделение во Струшката болница за едно деноноќие има и над 120 прегледи, откако последниве два месеца Охрид остана без педијатри. Зголемен ...
ГЕРМАНИЈА НАЈАВИ ДЕКА ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ КОВИД-19 НАПРОЛЕТ ЌЕ СТАНЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО

ГЕРМАНИЈА НАЈАВИ ДЕКА ВАКЦИНИРАЊЕТО ПРОТИВ КОВИД-19 НАПРОЛЕТ ЌЕ СТАНЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНО

Германија најави дека оваа пролет би можела да воведе задолжително вакцинирање против ковид-19 со цел да се избегне нов бран на зараза поради можната ...
СО ОМИКРОН ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ ПОЛОВИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ СЗО

СО ОМИКРОН ЌЕ СЕ ЗАРАЗИ ПОЛОВИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО ВО ЕВРОПА, ВЕЛИ СЗО

Сојот омикрон е на пат да зарази половина од жителите на Европа, но ковид-19 сè уште не би требало да се третира како ендемско заболување налик на гри ...
ОМИКРОН ПРИСУТЕН КАЈ 68 ОТСТО ОД СЕКВЕНЦИОНИРАНИТЕ ПРИМЕРОЦИ

ОМИКРОН ПРИСУТЕН КАЈ 68 ОТСТО ОД СЕКВЕНЦИОНИРАНИТЕ ПРИМЕРОЦИ

Омикрон сојот е присутен кај 68 отсто од заразените со ковид-19 изминатата недела. Министерството за здравство денеска соопшти дека во лабораторијата ...
ПРИЈАВЕНИ 946 СЛУЧАИ НА ПОВТОРНО ЗАРАЗУВАЊЕ СО КОВИД-19 ИЗМИНАТАТА НЕДЕЛА, ЗА 41 ОТСТО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ

ПРИЈАВЕНИ 946 СЛУЧАИ НА ПОВТОРНО ЗАРАЗУВАЊЕ СО КОВИД-19 ИЗМИНАТАТА НЕДЕЛА, ЗА 41 ОТСТО ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ХОСПИТАЛИЗИРАНИ

Во период од една недела, од 3 до 9 јануари, пријавени се 946 реинфекции со ковид-19, што е зголемување од седум пати во однос на претходната недела, ...
САД СО СВЕТСКИ РЕКОРД ОД 1,35 МИЛИОНИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

САД СО СВЕТСКИ РЕКОРД ОД 1,35 МИЛИОНИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

САД поставија нов светски рекорд откако во изминатите 24 часа регистрираа 1,35 милиони нови случаи на коронавирус, додека ширењето на сојот омикрон не ...
1 2 3 6 10 / 58 НАПИСИ