Таг: оскаровец

ПОЧИНА АМЕРИКАНСКИОТ АКТЕР ВИЛИЈАМ ХАРТ

ПОЧИНА АМЕРИКАНСКИОТ АКТЕР ВИЛИЈАМ ХАРТ

Американскиот актер награден со Оскар Вилијам Харт, чии улоги се протегаат од фалени драми од 1980-ите до серијалот „Марвел“, почина на 71 година. Тој ...
„ПРВИОТ ЧОВЕК“ НА ОСКАРОВЕЦОТ ШАЗЕЛ ЈА ОТВОРА ВЕНЕЦИЈА

„ПРВИОТ ЧОВЕК“ НА ОСКАРОВЕЦОТ ШАЗЕЛ ЈА ОТВОРА ВЕНЕЦИЈА

Филмот на оскаровецот Демиен Шазел за Нил Армстронг, „Првиот човек“ ќе го отвори 75. издание на филмскиот фестивал во Венеција, кој  ќе се одржи од 29 ...
„СЕКОЈ ЗНАЕ“ НА ДВОЈНИОТ ИРАНСКИ ОСКАРОВЕЦ АСГАР ФАРХАДИ ГО ОТВОРА КАН

„СЕКОЈ ЗНАЕ“ НА ДВОЈНИОТ ИРАНСКИ ОСКАРОВЕЦ АСГАР ФАРХАДИ ГО ОТВОРА КАН

„Секој знае“ на иранскиот оскаровец Асгар Фархади со Пенелопе Круз и Хавиер Бардем ќе го отвори 71. издание на Канскиот филмски фестивал на 8 мај, соо ...
ШВЕДСКИОТ „ЏИМИ“ ГО ОТВОРА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

ШВЕДСКИОТ „ЏИМИ“ ГО ОТВОРА ФИЛМСКИОТ ФЕСТИВАЛ ВО РОТЕРДАМ

„Џими“ на еден од најактуелните млади шведски автори Јеспер Гансланд го отвора вечерва 47. издание на филмскиот фестивал во Ротердам, најголемиот наст ...
ОСКАРОВЕЦОТ КОЛИН ФИРТ СТАНА ИТАЛИЈАНЕЦ ПОРАДИ БРЕГЗИТ

ОСКАРОВЕЦОТ КОЛИН ФИРТ СТАНА ИТАЛИЈАНЕЦ ПОРАДИ БРЕГЗИТ

Британскиот актер и оскаровец Колин Фирт, чиј заштитен знак се улогите на класични Англичани, стана Италијанец, потврди министерството за внатрешни ра ...
ОСКАРОВЕЦОТ МАЈКЛ МУР ИЗНЕНАДИ СО НОВ ФИЛМ „ТРАМПЛЕНД“

ОСКАРОВЕЦОТ МАЈКЛ МУР ИЗНЕНАДИ СО НОВ ФИЛМ „ТРАМПЛЕНД“

Оскаровецот Мајкл Мур изненади со нов документарец, „Мајкл Мур во Трампленд“, кој излегува денеска во кината низ САД. Авторот на „Игра за Колумбајн“ и ...
„СМРТ ВО САРАЕВО“ ВЕЧЕРВА ГО ЗАТВОРА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

„СМРТ ВО САРАЕВО“ ВЕЧЕРВА ГО ЗАТВОРА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

Со проекција на „Смрт во Сараево“ на босанскиот оскаровец Данис Тановиќ, вечерва во 20 часот во Кино Култура се затвора првото издание на филмскиот фе ...
НЕ МЕ БИВАШЕ ЗА ОВЧАР, ПА СТАНАВ СНИМАТЕЛ, ОТКРИ ОСКАРОВЕЦОТ ЏОН СИЛ ВО БИТОЛА

НЕ МЕ БИВАШЕ ЗА ОВЧАР, ПА СТАНАВ СНИМАТЕЛ, ОТКРИ ОСКАРОВЕЦОТ ЏОН СИЛ ВО БИТОЛА

Како што со камерата ги понесува гледачите во филмот, така со својата харизма ја понесе публиката во Битола славниот австралиски кинематографер, оскар ...
8 / 8 НАПИСИ