Таг: Парламент

1 4 5 660 / 60 НАПИСИ
ГЕРМАНИЈА ПОРАЧУВА ИВАНОВ ВЕДНАШ ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА

ГЕРМАНИЈА ПОРАЧУВА ИВАНОВ ВЕДНАШ ДА ГО ДАДЕ МАНДАТОТ ЗА ВЛАДА

Германија смета дека претседателот Ѓорге Иванов треба веднаш да го даде мандатот за влада и да се стави крај на блокадата во Македонија, изјави минист ...
ЕДЕН ЗАГИНАТ ВО ПУКОТНИЦИ ПРЕД ПАРЛАМЕНТОТ ВО ЛОНДОН

ЕДЕН ЗАГИНАТ ВО ПУКОТНИЦИ ПРЕД ПАРЛАМЕНТОТ ВО ЛОНДОН

Еден напаѓач загина, а еден полицаец е повреден  во пукотницата пред Парламентот во Лондон. Полицијата вели дека пукотници се слушале пред Парламен ...
НОВОТО МНОЗИНСТВО ЌЕ ПОБАРА ОД ВЕЉАНОСКИ ДО ПЕТОК ДА ГО СВИКА СОБРАНИЕТО

НОВОТО МНОЗИНСТВО ЌЕ ПОБАРА ОД ВЕЉАНОСКИ ДО ПЕТОК ДА ГО СВИКА СОБРАНИЕТО

Новото парламентарно мнозинство зад коe стојат 67 пратенички потписи прави план за избор на претседател на Собранието за да се одблокира работата на и ...
СЛЕДУВА ПРАВЕН ХАОС И КОМПЛЕТНА БЛОКАДА БЕЗ СОБРАНИЕ И БЕЗ ЛОКАЛНА САМОУПРАВА

СЛЕДУВА ПРАВЕН ХАОС И КОМПЛЕТНА БЛОКАДА БЕЗ СОБРАНИЕ И БЕЗ ЛОКАЛНА САМОУПРАВА

Македонија е без претседател на Собрание, без легитимна влада, а од 20 март, кога е последен рок за распишување на локалните избори, ќе биде и без фун ...
ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

ВЛАДАТА НА БОРИСОВ ДАДЕ ОСТАВКА

  Бугарскиот Парламент ја прифати оставката на централно-десничарскиот премиер Бојко Борисов, која ја даде откако кандидатот на опозициската С ...
ПОЛСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ ЗАКОНОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

ПОЛСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ГО ОДБИ ЗАКОНОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУСОТ

Полскиот парламент со огромно мнозинство гласаше против контроверзниот закон за речиси целосна забрана на абортусот, по масовните протести на кои изле ...
ЈАНЕВА БАРА ПАРЛАМЕНТОТ ДА ИЗГЛАСА ЗАШТИТА НА СВЕДОЦИ ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО СРЖТА НА СЛУЧАИТЕ ЗА МАРТИН НЕШКОВСКИ, МОНСТРУМ И СОПОТ

ЈАНЕВА БАРА ПАРЛАМЕНТОТ ДА ИЗГЛАСА ЗАШТИТА НА СВЕДОЦИ ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО СРЖТА НА СЛУЧАИТЕ ЗА МАРТИН НЕШКОВСКИ, МОНСТРУМ И СОПОТ

„Апелирам Собранието да ги донесе измените на Законот за заштита на сведоци кои ги поднесов јас како Специјален јавен обвинител, за да влезе ова јавно ...
ПРАТЕНИЦИТЕ НА ОДМОР ДО 15 АВГУСТ

ПРАТЕНИЦИТЕ НА ОДМОР ДО 15 АВГУСТ

Гласањето за ребалансот на буџетот на 29 јули беше последниот парламентарен настан пред почетокот на летните одмори за политичарите, кој вообичаено тр ...
ИГРИ НА ТРОНОТ ВО ВМРО-ДПМНЕ: МИЛОШОСКИ НЕ ГЛАСАШЕ ЗА ДВА ОД ПРЖИНСКИТЕ ЗАКОНИ ШТО ГИ ИСПРЕГОВАРА РИВАЛОТ ТОДОРОВ

ИГРИ НА ТРОНОТ ВО ВМРО-ДПМНЕ: МИЛОШОСКИ НЕ ГЛАСАШЕ ЗА ДВА ОД ПРЖИНСКИТЕ ЗАКОНИ ШТО ГИ ИСПРЕГОВАРА РИВАЛОТ ТОДОРОВ

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ вчера во Собранието не гласаше за два закони што беа дел од пакетот од Пржинскиот договор, за кои во име на ...
ДА СЕ УКИНАТ ВОЗАЧОТ, ПЕРСОНАЛОТ И КАБИНЕТОТ ЗА ПОРАНЕШНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА РМ

ДА СЕ УКИНАТ ВОЗАЧОТ, ПЕРСОНАЛОТ И КАБИНЕТОТ ЗА ПОРАНЕШНИТЕ ПРЕТСЕДАТЕЛИ НА РМ

Привилегиите на претседателот на Македонија по напуштањето на функцијата да се укинат, да му се остави само платата доживотна и канцеларија без ...
1 4 5 660 / 60 НАПИСИ