Таг: пејачка

ПОЧИНА НИНА СПИРОВА, ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА НА ЕВЕРГРИНИТЕ „ЕДЕН БАКНЕЖ“ И „МОЛЧИ, МОЛЧИ“

ПОЧИНА НИНА СПИРОВА, ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА НА ЕВЕРГРИНИТЕ „ЕДЕН БАКНЕЖ“ И „МОЛЧИ, МОЛЧИ“

Нина Спирова, пејачката на хитовите „Еден бакнеж“, „Молчи, молчи“, „Езеро мое“,  почина во Филаделфија, САД на 82 години. Спирова, со специфичен кадиф ...
РУСКАТА ПЕЈАЧКА НА ЕВРОВИЗИЈА ЌЕ ПЕЕ ПРЕКУ САТЕЛИТ ОТИ УКРАИНА Ѝ ЗАБРАНИ ВЛЕЗ

РУСКАТА ПЕЈАЧКА НА ЕВРОВИЗИЈА ЌЕ ПЕЕ ПРЕКУ САТЕЛИТ ОТИ УКРАИНА Ѝ ЗАБРАНИ ВЛЕЗ

Јулија Самоилова, пејачката која е претставник  на Русија на годишнешната Евровизија во Киев, ќе настапува преку сателит, по забраната за влез во Укра ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА ВАЊА ЛАЗАРОВА

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ПЕЈАЧКА ВАЊА ЛАЗАРОВА

Вања Лазарова, легендарната пејачка на изворни народни песни, доајен на македонската народна музика, почина денес во Скопје. Имаше 86 години. „Со м ...
ЉУПКА МИ БЕШЕ ТИНЕЈЏЕРСКА ЉУБОВ, СЕ СЕЌАВА КОЛЕ АНГЕЛОВСКИ ПО ВЕСТА ЗА СМРТТА НА ПЕЈАЧКАТА

ЉУПКА МИ БЕШЕ ТИНЕЈЏЕРСКА ЉУБОВ, СЕ СЕЌАВА КОЛЕ АНГЕЛОВСКИ ПО ВЕСТА ЗА СМРТТА НА ПЕЈАЧКАТА

„Со Љупка Димитровска одевме заедно во Детската радиодрама на МРТ, и таа беше моја тинејџерска љубов. Многу ми се допаѓаше. Јас имав 15 години, а таа ...
ПОЧИНА ПЕЈАЧКАТА ЉУПКА ДИМИТРОВСКА

ПОЧИНА ПЕЈАЧКАТА ЉУПКА ДИМИТРОВСКА

Македонската пејачка Љупка Димитровска почина вчера на 70 години по куса и и тешка болест, јави Унијата на хрватски музичари. Љупка Димитровска е р ...
5 / 5 НАПИСИ