Таг: Перу

ПЕРУ ГО ОГРАНИЧИ ДВИЖЕЊЕТО СПОРЕД ПОЛ, ВО НЕДЕЛА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ИЗЛЕГУВА ОД ДОМА

ПЕРУ ГО ОГРАНИЧИ ДВИЖЕЊЕТО СПОРЕД ПОЛ, ВО НЕДЕЛА НИКОЈ НЕ СМЕЕ ДА ИЗЛЕГУВА ОД ДОМА

Перу почна да спроведува нови строги мерки против ширењето на коронавирусот, ограничувајќи го движењето на своите жители според пол. Така мажите ќе ...
ПЕРУ ЌЕ САДИ МИЛИОН ДРВЈА НА МАЧУ ПИКЧУ ЗА ДА ГО ЗАШТИТИ ОД СВЛЕЧИШТА

ПЕРУ ЌЕ САДИ МИЛИОН ДРВЈА НА МАЧУ ПИКЧУ ЗА ДА ГО ЗАШТИТИ ОД СВЛЕЧИШТА

Претседателот на Перу Мартин Визкара најави кампања со која ќе се пошумува археолошкиот локалитет Мачу Пикчу, со цел да го заштити од лизгање на земји ...
УНЕСКО ГО ПРЕДУПРЕДИ ПЕРУ ЗА ИЗГРАДБАТА НА АЕРОДРОМ БЛИЗУ МАЧУ ПИКЧУ

УНЕСКО ГО ПРЕДУПРЕДИ ПЕРУ ЗА ИЗГРАДБАТА НА АЕРОДРОМ БЛИЗУ МАЧУ ПИКЧУ

УНЕСКО испрати писмо до Владата на Перу, во кое бара информации за изградбата на нов аеродром во близина на Мачу Пикчу и какво влијание ќе има врз нај ...
БИВШ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПЕРУ СЕ САМОУБИ ОТКАКО ПОЛИЦИЈАТА ДОЈДЕ ДА ГО УАПСИ

БИВШ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПЕРУ СЕ САМОУБИ ОТКАКО ПОЛИЦИЈАТА ДОЈДЕ ДА ГО УАПСИ

Бившиот претседател на Перу Алан Гарсија почина откако си пукаше во главата кога полицијата дошла во неговиот дом за да го уапси. Тој беше обвинет дек ...
РОБОТИ СО МИКРОКАМЕРИ НАЈДОА НОВИ ТУНЕЛИ ВО ХРАМ ВО ПЕРУ

РОБОТИ СО МИКРОКАМЕРИ НАЈДОА НОВИ ТУНЕЛИ ВО ХРАМ ВО ПЕРУ

Роботи со микрокамери и рефлектори им помогнаа на археолозите во Перу да откријат три нови подезмни тунели полни со керамики, орудија и човечки остато ...
АВТОБУС ПАДНА ОД КАРПА ВО ПЕРУ, ЗАГИНАА 48 ОД 55 ПАТНИЦИ

АВТОБУС ПАДНА ОД КАРПА ВО ПЕРУ, ЗАГИНАА 48 ОД 55 ПАТНИЦИ

Најмалку 48 луѓе загинаа, откако автобус излета од патот и падна од 100 метри висока карпа во Перу, соопштија официјални лица. Министерството за зд ...
ПЕРУАНЦИТЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ЗЕМЈОТРЕС, СЛАВЕЈЌИ ПЛАСМАН НА МУНДИЈАЛОТ

ПЕРУАНЦИТЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ЗЕМЈОТРЕС, СЛАВЕЈЌИ ПЛАСМАН НА МУНДИЈАЛОТ

Перу е последната репрезентација која обезбеди пласман на Светското првенство 2018 во Русија, откако го совлада Нов Зеланд со 2:0 во реваншот од интер ...
7 / 7 НАПИСИ