Таг: почина

1 11 12 13 14 15 16 130 / 153 НАПИСИ
ПОЧИНА СЛАВНИОТ ФИЗИЧАР СТИВЕН ХОКИНГ

ПОЧИНА СЛАВНИОТ ФИЗИЧАР СТИВЕН ХОКИНГ

Светски познатиот физичар Стивен Хокинг почина рано утрово на 76 години. Починал мирно во неговиот дом во Кембриџ, соопшти семејството. Британецот е п ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ДИЗАЈНЕР ЖИВАНШИ, КОЈ ГИ ОБЛЕКУВАШЕ ОДРИ ХЕПБЕРН И ЏЕКИ КЕНЕДИ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ ДИЗАЈНЕР ЖИВАНШИ, КОЈ ГИ ОБЛЕКУВАШЕ ОДРИ ХЕПБЕРН И ЏЕКИ КЕНЕДИ

Легендарниот француски моден дизајнер Ибер д‘ Живанши, кој ја креираше облеката на многу познати, вклучувајќи ја и неговата муза Одри Хепберн почина н ...
ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР НЕБОЈША ГЛОГОВАЦ

ПОЧИНА СРПСКИОТ АКТЕР НЕБОЈША ГЛОГОВАЦ

Небојша Глоговац, еден од најреномираните современи српски актери и еден од најдобрите во регионот, почина денеска по кусо боледување. Имаше 49 години ...
ПОЧИНА ПОЕТЕСАТА ЛИЛЈАНА ДИРЈАН

ПОЧИНА ПОЕТЕСАТА ЛИЛЈАНА ДИРЈАН

Поетесата и новинарка Лилјана Дирјан почина денес во Скопје. Имаше 64 години. Поезијата на Дирјан е преведувана на повеќе јазици и застапена е во а ...
ПОЧИНА МОДНИОТ БУНТОВНИК, ДИЗАЈНЕРОТ АЗЕДИН АЛАЈА

ПОЧИНА МОДНИОТ БУНТОВНИК, ДИЗАЈНЕРОТ АЗЕДИН АЛАЈА

Дизајнерот Азедин Алаја, родум од Тунис, моден иконоборец чии наметливи стилови ги дефинираа 1980-тите години и кој облекуваше познати жени од Холивуд ...
ПОЧИНА ЗАСТРЕЛАНИОТ НЕЗАВИСЕН КАНДИДАТ ОД КИЧЕВО

ПОЧИНА ЗАСТРЕЛАНИОТ НЕЗАВИСЕН КАНДИДАТ ОД КИЧЕВО

Почина Алит Абази, носител на независна кандидатска листа за локалните избори во Кичево, во кој пред една недела беше пукано со пиштол. Од Министерств ...
ПОЧИНА ТЕАТРОЛОГОТ И ТЕАТАРСКИ КРИТИЧАР ИВАН ИВАНОВСКИ

ПОЧИНА ТЕАТРОЛОГОТ И ТЕАТАРСКИ КРИТИЧАР ИВАН ИВАНОВСКИ

Иван Ивановски, театролог и еден од доајените на македонската театарска критика, почина синоќа во Скопје на 87 години. Ивановски, роден во Дебар во 19 ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АКТЕР ХАРИ ДИН СТЕНТОН

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ АКТЕР ХАРИ ДИН СТЕНТОН

Над 60 години, Хари Дин Стентон играше арамии и чудаци, ексцентрици и губитници. Тој им даваше патос и сочувство и ги анимираше со неговото измачено, ...
ПОЧИНА ОГНЕН ЧЕМЕРСКИ, КОЈ НА МАКЕДОНСКИ ГО ПРЕВЕДЕ „МОБИ ДИК“

ПОЧИНА ОГНЕН ЧЕМЕРСКИ, КОЈ НА МАКЕДОНСКИ ГО ПРЕВЕДЕ „МОБИ ДИК“

Огнен Чемерски, преведувач, лектор и асистент на Κатедрата за англисκи јазиκ при Филолошкиот фаκултет „Блаже Κонесκи“ во Скопје, чие капитално дело е ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ФРАНЦУСКА АКТЕРКА ЖАНА МОРО

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНАТА ФРАНЦУСКА АКТЕРКА ЖАНА МОРО

Актерката Жана Моро, една од најголемите ѕвезди на францускиот филм во последните 60 години, почина на 89 години. Моро веројатно е најпозната по улога ...
1 11 12 13 14 15 16 130 / 153 НАПИСИ