Таг: почина

1 12 13 14 15 16 140 / 153 НАПИСИ
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ПЕЈАЧ ПРЕДРАГ ЦУНЕ ГОЈКОВИЌ

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СРПСКИ ПЕЈАЧ ПРЕДРАГ ЦУНЕ ГОЈКОВИЌ

Предраг Цуне Гојковиќ, легендата на српската народна музика, почина денеска на 85 години. Цуне беше познат мајстор за староградски песни, севдалинки, ...
ПОЧИНА МАРЈАМ МИРЗАХАНИ, ПРВАТА ЖЕНА ШТО ГО ДОБИ ПРЕСТИЖНИОТ МЕДАЛ ФИЛДС ЗА МАТЕМАТИКА

ПОЧИНА МАРЈАМ МИРЗАХАНИ, ПРВАТА ЖЕНА ШТО ГО ДОБИ ПРЕСТИЖНИОТ МЕДАЛ ФИЛДС ЗА МАТЕМАТИКА

Марјам Мирзахани, првата жена што го доби престижниот медал Филдс за математика, почина во САД. 40-годишната професорка имала рак на дојка, кој се пр ...
ПОЧИНА НАЈПОЗНАТИОТ КИНЕСКИ ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК И НОБЕЛОВЕЦ ЗА МИР ЛИУ СЈАОБО

ПОЧИНА НАЈПОЗНАТИОТ КИНЕСКИ ПОЛИТИЧКИ ЗАТВОРЕНИК И НОБЕЛОВЕЦ ЗА МИР ЛИУ СЈАОБО

Затворен цели 7 години откако ја доби Нобеловата награда за мир, Лиу Сјаобо никогаш не се откажа од борбата за човекови права во Кина, инсистирајќи да ...
ПОЧИНА СЛИКАРОТ ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВСКИ

ПОЧИНА СЛИКАРОТ ВЛАДИМИР ГЕОРГИЕВСКИ

Владимир Георгиевски, еден од најистакнатите современи македонски сликари и професор на Архитектонскиот факултет, почина денеска во Скопје по тешко бо ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ РОЏЕР МУР, ПРОСЛАВЕН КАКО ЏЕЈМС БОНД

ПОЧИНА АКТЕРОТ РОЏЕР МУР, ПРОСЛАВЕН КАКО ЏЕЈМС БОНД

Почина актерот сер Роџер Мур, најпознат по улогата на Џејмс Бонд. Имаше 89 години. Мур го играше славниот шпион во 7 Бонд филмови, меѓу кои и „Живе ...
ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СНИМАТЕЛ МИХАЕЛ БАЛХАУС

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ СНИМАТЕЛ МИХАЕЛ БАЛХАУС

Големиот кинематографер Михаел Балхаус почина вчера по кусо боледување на возраст од 81 година. Балхаус работел со Рајнер Вернер Фасбиндер на шеснаесе ...
ОБВИНИТЕЛСТВОТО ДА ИСТРАЖИ ЗОШТО ПОЧИНА РОДИЛКАТА ОД БИТОЛА, БАРА СОПРУГОТ

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ДА ИСТРАЖИ ЗОШТО ПОЧИНА РОДИЛКАТА ОД БИТОЛА, БАРА СОПРУГОТ

Јавното обвинителство да ги истражи причините кои довеле до смртта на 31-годишната родилка Весна Петрова од Битола, бара нејзиниот сопруг Миле Петров. ...
НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОН ВИТАЛИЈ ЧУРКИН

НЕНАДЕЈНО ПОЧИНА РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ОН ВИТАЛИЈ ЧУРКИН

Амбасадорот на Русија во Обединети нации Виталиј Чуркин, ненадејно почина денеска во Њујорк. Заменик-амбасадорот Владимир Сафронков изјави дека на Чур ...
ПОЧИНА АКТЕРСКАТА ЛЕГЕНДА ЏОН ХАРТ

ПОЧИНА АКТЕРСКАТА ЛЕГЕНДА ЏОН ХАРТ

Славниот и наградуван британски актер сер Џон Харт почина на 77 години, соппшти неговот агент. Харт беше еден од најпознатите и најразновидни актери. ...
ПОЧИНА ГОРДЕН КЕЈ, ЛЕГЕНДАРНИОТ РЕНЀ ОД „АЛО, АЛО“

ПОЧИНА ГОРДЕН КЕЈ, ЛЕГЕНДАРНИОТ РЕНЀ ОД „АЛО, АЛО“

Горден Кеј, актерот најпознат по улогата на Ренè Франсоа Артоа во комедијата „Ало, ало“ на Би-Би-Си, почина на 75 години. Најзапаметен е по улогата ...
1 12 13 14 15 16 140 / 153 НАПИСИ