Таг: поет

1 2 3 10 / 21 НАПИСИ
ПОЧИНА ПОЕТОТ ЧАРЛС СИМИЌ, ДОБИТНИК НА ПУЛИЦЕРОВА НАГРАДА И НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СВП

ПОЧИНА ПОЕТОТ ЧАРЛС СИМИЌ, ДОБИТНИК НА ПУЛИЦЕРОВА НАГРАДА И НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СВП

Почина Чарлс Симиќ (85 години), американски поет со српско потекло, есеист и преведувач, добитник на Пулицеровата награда и на Златниот венец на Струш ...
ПОЧИНА ГЕРМАНСКИОТ ПОЕТ ХАНС МАГНУС ЕНЦЕСБЕРГЕР, ДОБИТНИКОТ НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ ВО СТРУГА ВО 1980

ПОЧИНА ГЕРМАНСКИОТ ПОЕТ ХАНС МАГНУС ЕНЦЕСБЕРГЕР, ДОБИТНИКОТ НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ ВО СТРУГА ВО 1980

Еден од најзначајните современи светски поети Ханс Магнус Енцесбергер почина на 93 години во Минхен. Тој беше лауреат на Струшките вечери на поезијата ...
ПОЧИНА ПОЕТОТ АКАДЕМИК РАДОВАН ПАВЛОВСКИ

ПОЧИНА ПОЕТОТ АКАДЕМИК РАДОВАН ПАВЛОВСКИ

Радован Павловски поет, есеист и патописец, почина вчера на 84 години, соопшти Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ). Павловски беше ...
МАКЕДОНЕЦОТ Е СРЕЌЕН ШТО ГО ИМАШЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ КОГА ЈА ИЗВОЈУВА СЛОБОДАТА, РЕЧЕ АКАДЕМИК УРОШЕВИЌ НА СВЕЧЕНОСТА ЗА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ

МАКЕДОНЕЦОТ Е СРЕЌЕН ШТО ГО ИМАШЕ БЛАЖЕ КОНЕСКИ КОГА ЈА ИЗВОЈУВА СЛОБОДАТА, РЕЧЕ АКАДЕМИК УРОШЕВИЌ НА СВЕЧЕНОСТА ЗА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ВЕЛИКАНОТ

„Блаже Конески беше ренесансна појава, и научник и уметник на зборот, спој на рационална мисла и на емотивен изблик. Такви луѓе во ниту една култура н ...
СЕМЕЈСТВОТО НА АНТЕ ПОПОВСКИ ПОДАРИ НЕГОВ ОБЕМЕН ФОНД НА МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

СЕМЕЈСТВОТО НА АНТЕ ПОПОВСКИ ПОДАРИ НЕГОВ ОБЕМЕН ФОНД НА МУЗЕЈОТ НА МАКЕДОНСКАТА БОРБА

Семејството на Анте Поповски подари обемен личен фонд од книжевникот, поет, есеист, публицист и општественик на Музејот на македонската борба за самос ...
ПОЧИНА АКАДЕМИК БОГОМИЛ ЃУЗЕЛ, НАЈЗНАЧАЈНИОТ МАКЕДОНСКИ ПРЕВЕДУВАЧ НА АНГЛИСКАТА КНИЖЕВНОСТ

ПОЧИНА АКАДЕМИК БОГОМИЛ ЃУЗЕЛ, НАЈЗНАЧАЈНИОТ МАКЕДОНСКИ ПРЕВЕДУВАЧ НА АНГЛИСКАТА КНИЖЕВНОСТ

По кусо боледување на 82 години почина академик Богомил Ѓузел, македонски поет, есеист, драмски писател, раскажувач и преведувач, потврди семејството ...
ШПАНСКИОТ ПОЕТ И ЛАУРЕАТ НА СВП ХУСТО ХОРХЕ ПАДРОН ПОЧИНА ОД КОВИД-19

ШПАНСКИОТ ПОЕТ И ЛАУРЕАТ НА СВП ХУСТО ХОРХЕ ПАДРОН ПОЧИНА ОД КОВИД-19

Шпанскиот поет Хусто Хорхе Падроn, лауреат на Струшките вечери на поезијата (СВП) во 1990 година, почина денес на 77 години во болница во Мадрид по ко ...
ПОЕТСКО-МУЗИЧКА ВЕЧЕР ЗА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА СЛАВКО ЈАНЕВСКИ В ПЕТОК ВО КИНОТЕКА

ПОЕТСКО-МУЗИЧКА ВЕЧЕР ЗА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА СЛАВКО ЈАНЕВСКИ В ПЕТОК ВО КИНОТЕКА

„Пат околу светот за еден век“ е насловен настанот со кој ќе се одбележат 100 години од раѓањето на писателот Славко Јаневски, закажан за в петок, 18 ...
ПИСАТЕЛОТ ВАСИЛ ТОЦИНОВСКИ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“

ПИСАТЕЛОТ ВАСИЛ ТОЦИНОВСКИ ЈА ДОБИ НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „КОЛЕ НЕДЕЛКОВСКИ“

Писателот и публицист Васил Тоциновски е годинешен добитник на наградата „Коле Неделковски“, која се доделува за животно дело од Клубот на писатели „К ...
ИЗРАЕЛЕЦОТ АМИР ОР Е  ДОБИТНИК НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

ИЗРАЕЛЕЦОТ АМИР ОР Е ДОБИТНИК НА ЗЛАТНИОТ ВЕНЕЦ НА СТРУШКИТЕ ВЕЧЕРИ НА ПОЕЗИЈАТА

Израелскиот поет, романописец и есеист Амир Ор е годинашен добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата (СВП), соопшти фестивалот. Нагр ...
1 2 3 10 / 21 НАПИСИ