Таг: преговори за името

1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ
ДИРЕКТ ЗА КОЧАНИ

ДИРЕКТ ЗА КОЧАНИ

1 Дојде уште еден петок. Телефонот, барем додека го пишувам овој текст, уште не заѕвонил ни кај Ципрас, ни кај Заев, па си мислам – да не му наштетам ...
ЗА АТИНА Е ПОДОБРО ИМЕТО ДА БИДЕ СО АНГЛИСКИ ПРЕВОД, ИНАКУ СИТЕ ЌЕ НÈ ВИКААТ САМО МАКЕДОНИЈА, АНАЛИЗИРА „КАТИМЕРИНИ“

ЗА АТИНА Е ПОДОБРО ИМЕТО ДА БИДЕ СО АНГЛИСКИ ПРЕВОД, ИНАКУ СИТЕ ЌЕ НÈ ВИКААТ САМО МАКЕДОНИЈА, АНАЛИЗИРА „КАТИМЕРИНИ“

Северна или Нова Македонија напишано на англиски, а не на словенски јазик, треба да биде единственото прифатливо решение за спорот за името, кое би ја ...
КАФЕАНСКА МАКЕДОНИЈА

КАФЕАНСКА МАКЕДОНИЈА

1 Додека чекав да се јави Ципрас по телефон, што е уште едно од многуте историски чекања што сум ги доживеал во Македонија, прочитав еден твит дека ак ...
ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО БРИСЕЛ ДОГОВОРИЛЕ РАМКА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО БРИСЕЛ ДОГОВОРИЛЕ РАМКА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Министрите за надворешни работи Никос Коѕијас и Никола Димитров синоќа во Брисел договориле рамка за спорот за името и во моментов на неа во Атина раб ...
ВОЗБУДЕНИ ПРАЗНИКОЉУПЦИ

ВОЗБУДЕНИ ПРАЗНИКОЉУПЦИ

1 Добро утро Македонци, драги сограѓани. Дали се наспавте? Или ќе поспиеме уште малку? Уште едно десетина години, а може и малку подолго. Дали по р ...
НЕМА ФИНАЛНО РЕШЕНИЕ, ПРЕГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ВО БРИСЕЛ, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО ЊУЈОРК

НЕМА ФИНАЛНО РЕШЕНИЕ, ПРЕГОВОРИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ ВО БРИСЕЛ, РЕЧЕ НИМИЦ ПО СРЕДБАТА СО ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ВО ЊУЈОРК

Нема финално решение за спорот за името, преговорите ќе продолжат во Брисел, рече посредникот Метју Нимиц, по завршувањето на денашната средба во седи ...
ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ УТРЕ

ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ИМЕТО ВО ЊУЈОРК ПРОДОЛЖУВААТ УТРЕ

Преговорите за спорот за името меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција Никола Димитров и Никос Коѕијас со посредникот Метју Нимиц ...
ВРЗАНИ СМЕ ЗА ПАКЕТ РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО КОЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДРОБИ НА ПАРЧИЊА, РЕЧЕ ШЕКЕРИНСКА

ВРЗАНИ СМЕ ЗА ПАКЕТ РЕШЕНИЕ ЗА ИМЕТО КОЕ НЕ МОЖЕ ДА СЕ ДРОБИ НА ПАРЧИЊА, РЕЧЕ ШЕКЕРИНСКА

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска изјави дека со предлогот „Република Илинденска Македонија“, целта на македонската влада бил ...
АКО ИМА ДОГОВОР ЗА ИМЕТО, ЌЕ БИДЕ ПОТПИШАН ВО ПРЕСПА, ОБЈАВИЈА ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ

АКО ИМА ДОГОВОР ЗА ИМЕТО, ЌЕ БИДЕ ПОТПИШАН ВО ПРЕСПА, ОБЈАВИЈА ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ

Македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, денеска во Софија преговараат за името, а според грчките медиуми, ако има договор, без ра ...
АМБАСАДОРОТ ВО САД НАУМОВСКИ ЈА БОЈКОТИРАЛ ШЕKЕРИНСКА ВО ПЕНТАГОН

АМБАСАДОРОТ ВО САД НАУМОВСКИ ЈА БОЈКОТИРАЛ ШЕKЕРИНСКА ВО ПЕНТАГОН

Амбасадорот Васко Наумовски не се појавил на ниту една средба на вицепремиерката и министерката за одбрана Радмила Шекеринска при нејзината посетата н ...
1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ