Таг: примирје

1 2 10 / 12 НАПИСИ
ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ИЗЛЕГОА ОД СУМИ ВО ПРВАТА УСПЕШНА МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА ВО УКРАИНА

ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ИЗЛЕГОА ОД СУМИ ВО ПРВАТА УСПЕШНА МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА ВО УКРАИНА

Илјадници луѓе вчера излегоа од североисточниот град Суми во првата успешна масовна евакуација од почетокот на руската инвазија на Украина пред 14 ден ...
РУСИЈА ПРОГЛАСИ 12-ЧАСОВЕН „ТИВОК РЕЖИМ“, ПОЧНА ЕВАКУАЦИЈАТА ОД СУМИ И ИРПИН

РУСИЈА ПРОГЛАСИ 12-ЧАСОВЕН „ТИВОК РЕЖИМ“, ПОЧНА ЕВАКУАЦИЈАТА ОД СУМИ И ИРПИН

Русија утрово најави дека ќе отвори хуманитарни коридори од Киев, Чернигов, Суми, Харкив и Мариупол со цел да се евакуираат цивили, при што министерст ...
РУСИЈА ПРОГЛАСИ ПРИМИРЈЕ ВО КИЕВ, ХАРКИВ, МАРИУПОЛ И СУМИ ЗАРАДИ ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИ

РУСИЈА ПРОГЛАСИ ПРИМИРЈЕ ВО КИЕВ, ХАРКИВ, МАРИУПОЛ И СУМИ ЗАРАДИ ЕВАКУАЦИЈА НА ЦИВИЛИ

Русија прогласи примирје и кажа дека ќе отвори хуманитарни коридори за извлекување цивили од повеќе украински градови, објавија државните медиуми. Пр ...
И ИЗРАЕЛ И ХАМАС ПРОГЛАСИЈА ПОБЕДА ОТКАКО ЗАПРЕА СО 11-ДНЕВНИТЕ БОМБАРДИРАЊА

И ИЗРАЕЛ И ХАМАС ПРОГЛАСИЈА ПОБЕДА ОТКАКО ЗАПРЕА СО 11-ДНЕВНИТЕ БОМБАРДИРАЊА

И Израел и Хамас прогласија победа во последниот конфликт во Газа откако ноќеска по полноќ на сила стапи примирје, со што беа запрени 11-дневните бомб ...
ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНСКИТЕ МИЛИТАНТИ ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ, ХАМАС ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ПОРАЗ ЗА НЕТАНЈАХУ

ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНСКИТЕ МИЛИТАНТИ ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ, ХАМАС ВЕЛИ ДЕКА ТОА Е ПОРАЗ ЗА НЕТАНЈАХУ

Израел и Хамас договорија прекин на огнот, што ќе стапи на сила во еден часот по полноќ по македонско време, објавија палестински извори, што ги зголе ...
ЦЕЛА ЕВРОПСКА УНИЈА ОСВЕН УНГАРИЈА ГИ ПОВИКА ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНА НА ПРИМИРЈЕ

ЦЕЛА ЕВРОПСКА УНИЈА ОСВЕН УНГАРИЈА ГИ ПОВИКА ИЗРАЕЛ И ПАЛЕСТИНА НА ПРИМИРЈЕ

Министрите за надворешни работи на Европска Унија ги повикаа Израел и палестинските милитантни групи на прекин на огнот, но не успеаја да постигнат ед ...
ЕРДОГАН И ПУТИН ДОГОВОРИЈА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО СИРИЈА

ЕРДОГАН И ПУТИН ДОГОВОРИЈА ПРЕКИН НА ОГНОТ ВО СИРИЈА

Реџеп Таип Ердоган и Владимир Путин постигнаа договор за прекин на огнот во северозападна Сирија, каде што последната ескалација се закануваше да дове ...
ИЗРАЕЛСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ ПРИМИРЈЕТО СО ХАМАС

ИЗРАЕЛСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ПОРАДИ ПРИМИРЈЕТО СО ХАМАС

Израелскиот министер за одбрана поднесе оставка поради несогласување со одлуката на владата да прифати прекин на огнот по дводневните жестоки борби со ...
СВЕТОТ ОДБЕЛЕЖУВА 100 ГОДИНИ ОД КРАЈОТ НА ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА – СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ СОБРАНИ ВО ПАРИЗ, ГЕРМАНСКИ ЛИДЕР ПРВПАТ ПОЛОЖИ ВЕНЕЦ ВО ЛОНДОН

СВЕТОТ ОДБЕЛЕЖУВА 100 ГОДИНИ ОД КРАЈОТ НА ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА – СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ СОБРАНИ ВО ПАРИЗ, ГЕРМАНСКИ ЛИДЕР ПРВПАТ ПОЛОЖИ ВЕНЕЦ ВО ЛОНДОН

Светските лидери денеска се собраа во Париз на одбележувањето на стогодишнината од потпишувањето на примирјето, со кое беше ставен крај на Првата свет ...
ТРАМП И ПУТИН ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА

ТРАМП И ПУТИН ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА

САД и Русија вчера постигнаа договор за прекин на огнот во југозападна Сирија, како круна на првиот состанок на претседателот Доналд Трамп со рускиот ...
1 2 10 / 12 НАПИСИ