Таг: проекција

ВЕТЕРОТ ГО ИСКРИВИ ФИЛМСКОТО ПЛАТНО НА „БРАЌА МАНАКИ“ КОГА ПЕНДАРОВСКИ МУ ЈА ВРАЧУВАШЕ НАГРАДАТА НА КРИСТИЈАН БЕРГЕР

ВЕТЕРОТ ГО ИСКРИВИ ФИЛМСКОТО ПЛАТНО НА „БРАЌА МАНАКИ“ КОГА ПЕНДАРОВСКИ МУ ЈА ВРАЧУВАШЕ НАГРАДАТА НА КРИСТИЈАН БЕРГЕР

Ветерот го заниша и навали филмското платно на свеченото отворање на Фестивалот на филмска камера „Браќа Манаки“во Битола, додека на сцената претседат ...
ПРЕМИЕРА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНИОТ ФИЛМ „ФРОСИНА“ УТРЕ НА ОТВОРЕНО ВО КИНОТЕКАТА

ПРЕМИЕРА НА ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАНИОТ ФИЛМ „ФРОСИНА“ УТРЕ НА ОТВОРЕНО ВО КИНОТЕКАТА

Новата, дигитално реставрирана копија на првиот македонски игран филм „Фросина“ на режисерот Војислав Нановиќ утре ќе биде прикажана во 20 часот во ле ...
ДО 1 НОЕМВРИ ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ УМРАТ НАД 1.600 ОД КОВИД-19, ОСВЕН АКО СИТЕ НОСАТ МАСКИ, ПРЕДВИДУВА АМЕРИКАНСКИ ИНСТИТУТ

ДО 1 НОЕМВРИ ВО МАКЕДОНИЈА ЌЕ УМРАТ НАД 1.600 ОД КОВИД-19, ОСВЕН АКО СИТЕ НОСАТ МАСКИ, ПРЕДВИДУВА АМЕРИКАНСКИ ИНСТИТУТ

До 1 ноември во Македонија ќе починат 1.629 луѓе од КОВИД-19 ако продолжи олеснувањето на мерките за заштита сè додека дневната бројка на мртви не дос ...
РЕЖИСЕРОТ МАНСКИ ГОСТИН НА ВЕЧЕРАШНАТА ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОТ ЗА ПОДЕМОТ НА ПУТИН НА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

РЕЖИСЕРОТ МАНСКИ ГОСТИН НА ВЕЧЕРАШНАТА ПРОЕКЦИЈА НА ФИЛМОТ ЗА ПОДЕМОТ НА ПУТИН НА ФЕСТИВАЛОТ КИНЕНОВА

„Путиновите сведоци“ на Витали Мански ќе се прикаже вечерва од 20 часот во Кинотеката, во рамките на фестивалот Киненова. Самиот режисер ќе присуствув ...
„МИС СТОН“ Е МАКЕДОНСКИОТ „ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ“ – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖА 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМОТ

„МИС СТОН“ Е МАКЕДОНСКИОТ „ВОЈНА НА ЅВЕЗДИТЕ“ – КИНОТЕКАТА ОДБЕЛЕЖА 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА НА ФИЛМОТ

Во топла атмосфера со доајени на македонската култура, филмски работници, со приказни и анегдоти помеѓу витрините со архивски материјали од снимањето ...
„МИС СТОН: НЕКАДЕ ПОМЕЃУ ЕЛЕН И АВТОНОМИЈА“- РЕТКА ИЗЛОЖБА НА ЗАЧУВАНА АРХИВА ОД ФИЛМОТ КОЈ СЛАВИ 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА

„МИС СТОН: НЕКАДЕ ПОМЕЃУ ЕЛЕН И АВТОНОМИЈА“- РЕТКА ИЗЛОЖБА НА ЗАЧУВАНА АРХИВА ОД ФИЛМОТ КОЈ СЛАВИ 60 ГОДИНИ ОД ПРЕМИЕРАТА

Изложба со значајни зачувани архивски материјали и филмска проекција во чест на 60-годишнината од премиерата на македонскиот игран филм „Мис Стон“ ќе ...
„ИСЦЕЛИТЕЛ“ И ФЕМИ КУТИ СО ФИЛХАРМОНИЈАТА НАМЕСТО „ВИДИ МУЗИКА, СЛУШНИ СЛИКА, ДОБИЈ КНИГА“

„ИСЦЕЛИТЕЛ“ И ФЕМИ КУТИ СО ФИЛХАРМОНИЈАТА НАМЕСТО „ВИДИ МУЗИКА, СЛУШНИ СЛИКА, ДОБИЈ КНИГА“

Светски познатиот африкански музичар Феми Кути со неговиот бенд „Позитив форс“ на 7 јуни во 21 часот ќе настапи заедно со Македонската филхармонија, в ...
ВО ДОЈРАН ЗАБРАНЕТ НАГРАДУВАН ФИЛМ ПОРАДИ СЕКС СЦЕНИ

ВО ДОЈРАН ЗАБРАНЕТ НАГРАДУВАН ФИЛМ ПОРАДИ СЕКС СЦЕНИ

Организаторот на Д Фестивал, што изминатиот викенд се одржа во Дојран, го забрани јапонскиот филмски класик „Во царството на сетилата“ на легендарниот ...
8 / 8 НАПИСИ