Таг: прослава

1 2 3 4 5 6 30 / 56 НАПИСИ
ФРАНЦИЈА И ИТАЛИЈА ЗАЕДНО ЌЕ ЈА СЛАВАТ 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

ФРАНЦИЈА И ИТАЛИЈА ЗАЕДНО ЌЕ ЈА СЛАВАТ 500-ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА ДА ВИНЧИ

Францускиот претседател Емануел Макрон ја најави заедничката француско-италијанска прослава на 500-годишнината од смртта на славниот ренесансен уметни ...
ГЕРМАНИЈА СЛАВИ 100 ГОДИНИ НА СЛАВНАТА ШКОЛА ЗА ДИЗАЈН БАУХАУС

ГЕРМАНИЈА СЛАВИ 100 ГОДИНИ НА СЛАВНАТА ШКОЛА ЗА ДИЗАЈН БАУХАУС

Со повеќе од 700 настани во текот на целата година, Германија ќе ја слави 100-годишнината од основањето на славната школа за дизајн Баухаус. Баухаус д ...
ПАРНИ ВАЉАК ЌЕ ПЕЕ ЗА НОВА ГОДИНА НА ПЛОШТАДОТ ВО СКОПЈЕ

ПАРНИ ВАЉАК ЌЕ ПЕЕ ЗА НОВА ГОДИНА НА ПЛОШТАДОТ ВО СКОПЈЕ

Хрватската рок група „Парни ваљак“ ќе пее на плоштадот Македонија во Скопје за новогодишната прослава на 31 декември. Пред нив ќе настапат неколку дом ...
ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА СО ПРЕМИЕРА НА „ПРОСЛАВА“ В ПЕТОК ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

ЗОЈА БУЗАЛКОВСКА СО ПРЕМИЕРА НА „ПРОСЛАВА“ В ПЕТОК ВО ДРАМСКИ ТЕАТАР

В петок во 20 часот во Драмски театар премиерно ќе се изведе претставата „Прослава“ од Дејвид Елдриџ, во режија на Зоја Бузалковска. Драмата „Просл ...
ДА ИЗДРЖЕВТЕ УШТЕ МАЛКУ, ЌЕ ГО ПОРАЗЕВ ЗАЕВ НА ИЗБОРИ, ИМ РЕЧЕ МИЦКОСКИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ГИ ПОДРЖАА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ДА ИЗДРЖЕВТЕ УШТЕ МАЛКУ, ЌЕ ГО ПОРАЗЕВ ЗАЕВ НА ИЗБОРИ, ИМ РЕЧЕ МИЦКОСКИ НА ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ГИ ПОДРЖАА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара да се донесе закон за амнестија на сите учесници во организираниот напад на Собранието на 27 апр ...
ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА Е ВО РАЦЕТЕ НА НАРОДНИТЕ ИЗБРАНИЦИ, РЕЧЕ ЗАЕВ

ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА Е ВО РАЦЕТЕ НА НАРОДНИТЕ ИЗБРАНИЦИ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Народните избраници во Собранието се исправени пред историската одлука за иднината на Македонија, и од таа одлука ќе зависи новата фаза од нашата исто ...
ОД КАНТИНА СО РАКИЈА И ВАРЕНО ЈАЈЦЕ ДО МУЗЕЈ НА ГРАДСКАТА КУЛТУРА, „ИДАДИЈА“ СЛАВИ 90 ГОДИНИ

ОД КАНТИНА СО РАКИЈА И ВАРЕНО ЈАЈЦЕ ДО МУЗЕЈ НА ГРАДСКАТА КУЛТУРА, „ИДАДИЈА“ СЛАВИ 90 ГОДИНИ

Пред 90 години била отворена како „Кантина Идадија“ во која се служеле ракија и по едно варено јајце, за низ историјата да стане култна скопска кафеан ...
ОВАА ВЛАДА СЕ ОБИДУВА ДА МЕ ЗAОБИКОЛИ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА КАКО ШТО ГО ЗАОБИКОЛИЈА ГЛИГОРОВ ЗА ТАЈВАН, КАЖА ИВАНОВ НА ИЛИНДЕНСКАТА ПРОСЛАВА ВО КРУШЕВО

ОВАА ВЛАДА СЕ ОБИДУВА ДА МЕ ЗAОБИКОЛИ ЗА ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА КАКО ШТО ГО ЗАОБИКОЛИЈА ГЛИГОРОВ ЗА ТАЈВАН, КАЖА ИВАНОВ НА ИЛИНДЕНСКАТА ПРОСЛАВА ВО КРУШЕВО

Не го прифаќам Договорот за името со Грција, нема да ме поколебаат разните обиди за притисоци и останувам доследен на мојот став, рече претседателот Ѓ ...
ВЛАДАТА ПОТРОШИЛА 179.500 ЕВРА ЗА ПРОСЛАВАТА ЗА ПОКАНАТА ОД НАТО

ВЛАДАТА ПОТРОШИЛА 179.500 ЕВРА ЗА ПРОСЛАВАТА ЗА ПОКАНАТА ОД НАТО

Владата за организирање на прославата во 15 градови по повод добивањето покана за НАТО и утврдување на датум за преговори со ЕУ, потрошила 179 илјади ...
СЕКОЈ ДЕН ЌЕ ЈА ПОВИКУВАМ ОПОЗИЦИЈАТА ЗАЕДНО ДА ЈА ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА, КАЖА ЗАЕВ НА ПРОСЛАВАТА ВО БИТОЛА

СЕКОЈ ДЕН ЌЕ ЈА ПОВИКУВАМ ОПОЗИЦИЈАТА ЗАЕДНО ДА ЈА ИЗБЕРЕМЕ МАКЕДОНСКАТА ИДНИНА, КАЖА ЗАЕВ НА ПРОСЛАВАТА ВО БИТОЛА

Да го испратиме во историјата и да го заборавиме еднаш засекогаш синдромот да го порекнуваме успехот на другиот. Ова е успех на сите нас без раз ...
1 2 3 4 5 6 30 / 56 НАПИСИ