АРГЕНТИНА ПРОГЛАСИ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК ЗА ДА СЕ СЛАВИ СВЕТСКАТА ТИТУЛА

  АРГЕНТИНА ПРОГЛАСИ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК ЗА ДА СЕ СЛАВИ СВЕТСКАТА ТИТУЛАМеси и селекторот Скалони го изнесоа пехарот од авионот (Фото: Гети)

  Трофејот на Светското првенство пристигна во Аргентина по 36 години пауза откако Лео Меси и друштвото утрово се вратија дома. Тие беа пречекани од воодушевените фанови на аеродромот во Буенос Аирес, додека владата го прогласи денешниот ден за национален празник.

  Фудбалерите прво ќе останат во седиштето на Аргентинската фудбалска федерација, а главната прослава е попладнево од 16 часот кај Обелискот во центарот на главниот град, каде што се очекува да се соберат стотици илјади луѓе.

  „Денешниот ден ќе биде национален празник за да можат луѓето да ја споделат својата радост со националниот тим“, соопшти владата.

  Во неделното финале, Аргентина ја совлада Франција на пенали и по третпат стана светски шампион.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира