Таг: рекорд

1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ
РЕКОРДНО ДОЛГА МОЛЊА ОД 768 КИЛОМЕТРИ ПРЕМИНАЛА НАД ТРИ СОЈУЗНИ ДРЖАВИ ВО САД

РЕКОРДНО ДОЛГА МОЛЊА ОД 768 КИЛОМЕТРИ ПРЕМИНАЛА НАД ТРИ СОЈУЗНИ ДРЖАВИ ВО САД

Речиси 800 километри долга молња која го осветлила небото над три американски сојузни држави претставува нов светски рекорд, потврдија научниците. Рег ...
ТИНЕЈЏЕРКАТА ЗАРА РАДЕРФОРД СТАНА НАЈМЛАДАТА ЖЕНА КОЈА САМА ГО ПРЕЛЕТАЛА СВЕТОТ

ТИНЕЈЏЕРКАТА ЗАРА РАДЕРФОРД СТАНА НАЈМЛАДАТА ЖЕНА КОЈА САМА ГО ПРЕЛЕТАЛА СВЕТОТ

Тинејџерката Зара Радерфорд стана најмладата жена која сама го прелетала светот. Деветнаесетгодишната Радерфорд, која има британско и белгиско државја ...
САД СО СВЕТСКИ РЕКОРД ОД 1,35 МИЛИОНИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

САД СО СВЕТСКИ РЕКОРД ОД 1,35 МИЛИОНИ НОВИ СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС ВО ЕДЕН ДЕН

САД поставија нов светски рекорд откако во изминатите 24 часа регистрираа 1,35 милиони нови случаи на коронавирус, додека ширењето на сојот омикрон не ...
ДАРИО ИВАНОВСКИ И АНДРИЈАНА ПОП АРСОВА ПОБЕДИЈА НА СКОПСКИОТ МАРАТОН СО НОВИ ДРЖАВНИ РЕКОРДИ

ДАРИО ИВАНОВСКИ И АНДРИЈАНА ПОП АРСОВА ПОБЕДИЈА НА СКОПСКИОТ МАРАТОН СО НОВИ ДРЖАВНИ РЕКОРДИ

Македонските атлетичари Дарио Ивановски и Андријана Поп Арсова се победници на Скопскиот маратон, чие што 17. издание се одржа денеска низ улиците на ...
„РЕКОРД“ ЌЕ БИДЕ ПЕШАЧКА ЗОНА ВО 2023, ПАРАЛЕЛНО СО ВОВЕДУВАЊЕТО НА БРЗ АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

„РЕКОРД“ ЌЕ БИДЕ ПЕШАЧКА ЗОНА ВО 2023, ПАРАЛЕЛНО СО ВОВЕДУВАЊЕТО НА БРЗ АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Центарот на Скопје ќе биде затворен за возила кон крајот на 2023 година. Градоначалникот Петре Шилегов уште во август 2019 најави дека „Рекорд“ односн ...
БИТКОИНОТ ДОСТИГНА РЕКОРДНА ВРЕДНОСТ ОД 28.500 ДОЛАРИ

БИТКОИНОТ ДОСТИГНА РЕКОРДНА ВРЕДНОСТ ОД 28.500 ДОЛАРИ

Вредноста на крипто валутата биткоин продолжи да расте на и крајот од годината, достигнувајќи рекорд од 28.500 долари. Денеска биткоинот порасна за 5 ...
16-ГОДИШНАТА ЕВА ПЕТРОВСКА ГРАБИ КОН ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ТОКИО ОТКАКО ИСПЛИВА ДРЖАВЕН РЕКОРД НА 400 МЕТРИ СЛОБОДНО

16-ГОДИШНАТА ЕВА ПЕТРОВСКА ГРАБИ КОН ОЛИМПИСКИТЕ ИГРИ ВО ТОКИО ОТКАКО ИСПЛИВА ДРЖАВЕН РЕКОРД НА 400 МЕТРИ СЛОБОДНО

Младата пливачка на скопскиот клуб „Аква про академија“ Ева Петровска постави нов апсолутен државен рекорд на 400 метри слободно на меѓународниот натп ...
ИГОР ЈАКИМОВСКИ ЛАНИ ТРЧАШЕ ВО ВУХАН, А ВИКЕНДОВ ВО БИТОЛА ГО СОБОРИ ЛИЧНИОТ РЕКОРД

ИГОР ЈАКИМОВСКИ ЛАНИ ТРЧАШЕ ВО ВУХАН, А ВИКЕНДОВ ВО БИТОЛА ГО СОБОРИ ЛИЧНИОТ РЕКОРД

Познатиот македонски маратонец Игор Јакимовски, офицер во АРМ, кој минатата година пред пандемијата на коронавирус учествуваше на Воените светски спор ...
РЕКОРДНИ 2.3 МИЛИОНИ ТУРИСТИ ГО ПОСЕТИЛЕ АУШВИЦ ВО 2019

РЕКОРДНИ 2.3 МИЛИОНИ ТУРИСТИ ГО ПОСЕТИЛЕ АУШВИЦ ВО 2019

Рекордни 2.3 милиони туристи лани го посетиле поранешниот нацистички концентрационен логор во Аушвиц, објави Меморијалниот музеј, во пресрет на 75-год ...
„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ Е НАЈГЛЕДАН ФИЛМ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА 2019, СЕ ВРАЌА ВО КИНОТЕКА И СИНЕПЛЕКС

„ВРБА“ НА МАНЧЕВСКИ Е НАЈГЛЕДАН ФИЛМ ВО МАКЕДОНИЈА ЗА 2019, СЕ ВРАЌА ВО КИНОТЕКА И СИНЕПЛЕКС

„Врба“, шестиот игран филм на најнаградуваниот македонски режисер Милчо Манчевски, ја надмина бројката од 30 илјади гледачи, што е рекорд во Македониј ...
1 2 3 4 10 / 32 НАПИСИ