Таг: решение

БУГАРИЈА ГИ ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИТЕ ЈАЗИК И ИДЕНТИТЕТ КАКО РЕАЛНОСТ И НИЗ ТИЕ ФОРМУЛАЦИИ ЌЕ СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ, ВЕЛИ ЗАЕВ

БУГАРИЈА ГИ ПРИЗНАВА МАКЕДОНСКИТЕ ЈАЗИК И ИДЕНТИТЕТ КАКО РЕАЛНОСТ И НИЗ ТИЕ ФОРМУЛАЦИИ ЌЕ СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека не сме далеку од договор со Бугарија да се одблокира почетокот на пристапните преговори со ЕУ. Заев, одговарајќи на нов ...
ПЛАНИНАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ ИМ ГО ВРАТИЛО „КОПАНКИ“, ОД ОПШТИНА БИТОЛА ТВРДАТ ГРЕШНО СЕ ТОЛКУВА РЕШЕНИЕТО

ПЛАНИНАРИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ ИМ ГО ВРАТИЛО „КОПАНКИ“, ОД ОПШТИНА БИТОЛА ТВРДАТ ГРЕШНО СЕ ТОЛКУВА РЕШЕНИЕТО

Министерството за транспорт и врски го поништи решението со кое Општина Битола во јули ни ја одзеде сопственоста врз планинарскиот дом „Копанки“, вела ...
ГО ПОНИШТИВ РЕШЕНИЕТО ЗА ГРАДБА НА ХОТЕЛОТ КАЈ ЛАГАДИН, ТОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ГРАДИ, ВЕЛИ В.Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД ГЕОРГИЕСКИ

ГО ПОНИШТИВ РЕШЕНИЕТО ЗА ГРАДБА НА ХОТЕЛОТ КАЈ ЛАГАДИН, ТОЈ НЕ СМЕЕ ДА СЕ ГРАДИ, ВЕЛИ В.Д. ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОХРИД ГЕОРГИЕСКИ

В.д. градоначалникот на Општина Охрид Константин Георгиески го поништил решението за градба на хотелот кај Лагадин кој прекршува 12 закони. Георгиески ...
ПРЕДЛОГОТ УТВРДЕН СО ЦИПРАС ЗНАЧИ КОМПЛЕТНО РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО, РЕЧЕ ЗАЕВ

ПРЕДЛОГОТ УТВРДЕН СО ЦИПРАС ЗНАЧИ КОМПЛЕТНО РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО, РЕЧЕ ЗАЕВ

Опцијата за предлогот кој го договориле со грчкиот премиер Алексис Ципрас е комплетно решавање, во кое се вклучени сите прашања во спорот за името со ...
ГРЦИЈА САКА ГОДИНАВА ДА ГО РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ КОЅИЈАС

ГРЦИЈА САКА ГОДИНАВА ДА ГО РЕШИ СПОРОТ ЗА ИМЕТО СО МАКЕДОНИЈА, ВЕЛИ МИНИСТЕРОТ КОЅИЈАС

Грција сака оваа година да го реши деценискиот спор за името со Македонија, изјави денеска министерот за надворешни работи, потег што би можел да ја д ...
МИЈАЛКОВ УШТЕ НЕ ГО ДОБИЛ РЕШЕНИЕТО ОД СУДОТ ЗА ОДЗЕМЕН ПАСОШ И ЗАТОА НЕ ПОДНЕЛ ЖАЛБА

МИЈАЛКОВ УШТЕ НЕ ГО ДОБИЛ РЕШЕНИЕТО ОД СУДОТ ЗА ОДЗЕМЕН ПАСОШ И ЗАТОА НЕ ПОДНЕЛ ЖАЛБА

  Адвокатот Љупчо Шврговски, кој му е бранител на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, обвинет в ...
ТЕУТА АРИФИ ГИ ГЛЕДА ОД КАНЦЕЛАРИЈА, АМА НЕ ГИ РУШИ ДИВОГРАДБИТЕ ОД ЦРНИОТ СПИСОК ВО ТЕТОВО

ТЕУТА АРИФИ ГИ ГЛЕДА ОД КАНЦЕЛАРИЈА, АМА НЕ ГИ РУШИ ДИВОГРАДБИТЕ ОД ЦРНИОТ СПИСОК ВО ТЕТОВО

Кога од Тетово ќе се погледне кон Шар Планина, кон патот што води кон Попова Шапка и од спротива кон Тетовското кале и течението на реката Пена, може ...
ТЕТОВСКИТЕ УЧЕНИЦИ УШТЕ СЕДАТ ДОМА, ДИРЕКТОРОТ БАРА НОВО ТЕХНИЧКО РЕШЕНИЕ

ТЕТОВСКИТЕ УЧЕНИЦИ УШТЕ СЕДАТ ДОМА, ДИРЕКТОРОТ БАРА НОВО ТЕХНИЧКО РЕШЕНИЕ

Нема техничка можност тетовската гимназија да работи во три смени. Иако ова, како времено решение, беше договорено минатата недела по протестот на уче ...
8 / 8 НАПИСИ