Таг: Росоман

ЗАТВОРЕН ПАТОТ РОСОМАН-ПРИЛЕП ПОРАДИ ОДРОН, ФИРМАТА „СИНОХИДРО“ КОЈА ЈА ГРАДИ НОВАТА ДЕЛНИЦА РАБОТИ НА РАСЧИСТУВАЊЕ

ЗАТВОРЕН ПАТОТ РОСОМАН-ПРИЛЕП ПОРАДИ ОДРОН, ФИРМАТА „СИНОХИДРО“ КОЈА ЈА ГРАДИ НОВАТА ДЕЛНИЦА РАБОТИ НА РАСЧИСТУВАЊЕ

Денска околу 6 часот одрон предизвикан од големи наноси на вода го поплавија регионалниот пат Росоман-Прилеп. Одронот е предизвикан поради обилните вр ...
МРАЗОТ И СЛАНАТА КОИ ПРОЛЕТВА ПАДНАА НАЈМНОГУ ШТЕТА ПРЕДИЗВИКАА ВО РОСОМАН, ОВОШТАРИТЕ УШТЕ НЕ СЕ ОБЕСШТЕТЕНИ

МРАЗОТ И СЛАНАТА КОИ ПРОЛЕТВА ПАДНАА НАЈМНОГУ ШТЕТА ПРЕДИЗВИКАА ВО РОСОМАН, ОВОШТАРИТЕ УШТЕ НЕ СЕ ОБЕСШТЕТЕНИ

Сланата и мразот, кои паднаа пролетва во април, годинава најмногу ги погодија овоштарите и лозарите од Општина Росоман, каде измрзна 90 отсто од родот ...
МАЈКА МИ ГЛАСАЛА НА РЕФЕРЕНДУМОТ И ОТИШЛА ДА СЕ ПОРОДИ, ВЕЛИ ВРСНИЧКАТА НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, 30-ГОДИШНАТА КЕТИ КОСТОВА ОД РОСОМАН

МАЈКА МИ ГЛАСАЛА НА РЕФЕРЕНДУМОТ И ОТИШЛА ДА СЕ ПОРОДИ, ВЕЛИ ВРСНИЧКАТА НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, 30-ГОДИШНАТА КЕТИ КОСТОВА ОД РОСОМАН

Неполн час откако моите родители гласале на референдумот за независност на Македонија, мајка ми добила породилни болки и за кратко време ме родила, ве ...
ФУДБАЛЕР НА РОСОМАН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС, НЕГОВИТЕ СОИГРАЧИ СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ

ФУДБАЛЕР НА РОСОМАН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУС, НЕГОВИТЕ СОИГРАЧИ СО НЕГАТИВЕН ТЕСТ

Центарот за јавно здравје од Кавадарци информираше дека 32-годишен жител на Кавадарци, инаку фудбалер на Росоман, е позитивен на коронавирус. Неговите ...
СЕ ИЗЛИЗГА ШЛЕПЕР КАЈ РОСОМАН, ВО ПРЕКИН СООБРАЌАЈОТ ПРИЛЕП – ВЕЛЕС

СЕ ИЗЛИЗГА ШЛЕПЕР КАЈ РОСОМАН, ВО ПРЕКИН СООБРАЌАЈОТ ПРИЛЕП – ВЕЛЕС

Шлепер се преврте на патот Прилеп - Велес на околу два километри пред селото Росоман, јавува репортерот на САКАМДАКАЖАМ.МК. Возачот е лесно повреден. ...
ПОМАЛКУ ПОЖАРНИКАРИ, ПОВЕЌЕ ПОЖАРИ ВО КАВАДАРЕЧКО

ПОМАЛКУ ПОЖАРНИКАРИ, ПОВЕЌЕ ПОЖАРИ ВО КАВАДАРЕЧКО

Се намалува бројот на пожарникари, а се зголемува бројот на пожари во Кавадарци и Росоман, вели командирот на Противпожарниата служба Илчо Богевски. ...
НАЈМАРИФЕТНАТА ТИКВЕШАНКА СЕ СЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА

НАЈМАРИФЕТНАТА ТИКВЕШАНКА СЕ СЕЛИ ОД МАКЕДОНИЈА

Весна Јаневска од Росоман, една од најмарифетните тиквешанки, бара начин да замине од државава. Жената што во услови кога немаше постојана работа сиве ...
ТИКВЕШКО ОСТАНА БЕЗ ВОДА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОТИ ГАСОВОДОТ СКИНА ВОДОВОДНИ ЛИНИИ

ТИКВЕШКО ОСТАНА БЕЗ ВОДА ЗА НАВОДНУВАЊЕ ОТИ ГАСОВОДОТ СКИНА ВОДОВОДНИ ЛИНИИ

Поради гасоводот и дефект, земјоделци останаа без вода за наводнување во Тиквешко. Првите кои се од Неготино, се пожалија дека при изградбата на гасов ...
ТИКВЕШКОТО ЕЗЕРО СТАНА ДЕПОНИЈА ОТИ КАЗНИТЕ СЕ КИНАТ СО ВРСКИ

ТИКВЕШКОТО ЕЗЕРО СТАНА ДЕПОНИЈА ОТИ КАЗНИТЕ СЕ КИНАТ СО ВРСКИ

Реката Црна донесе ѓубре од Битола и Прилеп, од викендаши но и од несовесните поединци од околу три илјади викендички крај Тиквешкото Езеро, и се созд ...
9 / 9 НАПИСИ