Таг: руска амбасада

1 2 10 / 14 НАПИСИ
ВО БОМБАШКИ НАПАД ЗАГИНАА ДВАЈЦА ВРАБОТЕНИ ВО РУСКАТА АМБАСАДА ВО КАБУЛ

ВО БОМБАШКИ НАПАД ЗАГИНАА ДВАЈЦА ВРАБОТЕНИ ВО РУСКАТА АМБАСАДА ВО КАБУЛ

Најмалку две лица загинаа откако бомбаш-самоубиец се разнесе пред вратите на руската амбасада во Кабул. Руското министерство за надворешни работи потв ...
ВОЕНАТА АГРЕСИЈА НА РУСИЈА ОДЗЕМА ИЛЈАДНИЦИ НЕВИНИ ЖИВОТИ, ПРОТЕСТ НА УКРАИЦИТЕ ВО ЗЕМЈАВА

ВОЕНАТА АГРЕСИЈА НА РУСИЈА ОДЗЕМА ИЛЈАДНИЦИ НЕВИНИ ЖИВОТИ, ПРОТЕСТ НА УКРАИЦИТЕ ВО ЗЕМЈАВА

Здружението на Украинци во Македонија „Лесја Украинка“ денеска одржа мирен протест пред руската амбасада во Скопје. Со украински знамиња и транспарент ...
РУСКИ ДИПЛОМАТ ПРОНАЈДЕН МРТОВ ПРЕД АМБАСАДАТА ВО БЕРЛИН, ИНЦИДЕНТОТ СЕ КРИЕЛ НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ

РУСКИ ДИПЛОМАТ ПРОНАЈДЕН МРТОВ ПРЕД АМБАСАДАТА ВО БЕРЛИН, ИНЦИДЕНТОТ СЕ КРИЕЛ НЕКОЛКУ НЕДЕЛИ

Руски дипломат бил пронајден мртов пред руската амбасада во Берлин минатиот месец, објави „Дер Шпигел“. Неговото тело било откриено на плочникот на 19 ...
МНР ПРОТЕРА РУСКИ ДИПЛОМАТ

МНР ПРОТЕРА РУСКИ ДИПЛОМАТ

Министерството за надворешни работи прогласи еден дипломат од Руската амбасада во Скопје за непожелна личност во Македонија и му даде рок од седум ден ...
ОД 21 МАЈ ПОЧНУВААТ ЛЕТОВИТЕ МЕЃУ СКОПЈЕ И МОСКВА

ОД 21 МАЈ ПОЧНУВААТ ЛЕТОВИТЕ МЕЃУ СКОПЈЕ И МОСКВА

На 21 мај, авиокомпанијата „Нордвинд ерлајнс“ ќе започне со директни летови на новата меѓународна релација Москва - Скопје, соопшти Руската амбасада в ...
БУЈАР ОСМАНИ Ѝ ДАДЕ ПОДДРШКА НА ЗАХАРИЕВА ОТКАКО ШЕСТМИНА ОД МИНИСТЕРСТВОТО НА КАРАКАЧАНОВ СЕ ОБВИНЕТИ ЗА ШПИОНАЖА ЗА РУСИЈА

БУЈАР ОСМАНИ Ѝ ДАДЕ ПОДДРШКА НА ЗАХАРИЕВА ОТКАКО ШЕСТМИНА ОД МИНИСТЕРСТВОТО НА КАРАКАЧАНОВ СЕ ОБВИНЕТИ ЗА ШПИОНАЖА ЗА РУСИЈА

Македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи ѝ изрази силна поддршка на бугарската колешка Екатерина Захариева, откако пред два дена за шпи ...
ОПШТИНА ЦЕНТАР И РУСКАТА АМБАСАДА ЌЕ ПРАВАТ ПАРК ЗА ЖРТВИТЕ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ОПШТИНА ЦЕНТАР И РУСКАТА АМБАСАДА ЌЕ ПРАВАТ ПАРК ЗА ЖРТВИТЕ ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Општина Центар заедно со амбасадата на Русија ќе прават парк во чест на жртвите во Втората светска војна, зад Универзална сала во Скопје. Градонача ...
ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОСТАВИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ЗА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ, ДОНАЦИЈА НА РУСКАТА АМБАСАДА

ОПШТИНА ЦЕНТАР ПОСТАВИ СПОМЕН-ОБЕЛЕЖЈЕ ЗА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ, ДОНАЦИЈА НА РУСКАТА АМБАСАДА

Општина Центар со донација од амбасадата на Русија во земјава постави спомен-обележје во чест на 9 Мај, Денот на победата над фашизмот и 75-годишнинат ...
ПУТИН ГО НАЗНАЧИ СЕРГЕЈ БАЗДНИКИН ЗА НОВ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

ПУТИН ГО НАЗНАЧИ СЕРГЕЈ БАЗДНИКИН ЗА НОВ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи Сергеј Баздникин за нов амбасадор во Македонија, објави руската агенција „Риа Новости“. Истовремено, тој ...
ПРЕСПАНСКАТА СПОГОДБА ЗА ИМЕТО НЕ Е УСТАВНА, ВЕЛИ РУСИЈА

ПРЕСПАНСКАТА СПОГОДБА ЗА ИМЕТО НЕ Е УСТАВНА, ВЕЛИ РУСИЈА

Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус и беспрекорна уставна основа. Преспанската спогодба не е таков случај. Таа само п ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ