Таг: Салман Ружди

БЛАГОДАРЕН СУМ ШТО ПРЕЖИВЕАВ, ВЕЛИ САЛМАН РУЖДИ КОЈ ИМА НОВ РОМАН ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО НАПАДОТ

БЛАГОДАРЕН СУМ ШТО ПРЕЖИВЕАВ, ВЕЛИ САЛМАН РУЖДИ КОЈ ИМА НОВ РОМАН ШЕСТ МЕСЕЦИ ПО НАПАДОТ

Благодарен сум и среќен што го преживеав нападот, вели славниот ирански писател Салман Ружди во првото интервју по нападот на 12 август лани во Њујорк ...
САЛМАН РУЖДИ ЌЕ ПРЕЖИВЕЕ, НО ВО НАПАДОТ ГО ИЗГУБИ ЕДНОТО ОКО И РАКА, ВЕЛИ НЕГОВИОТ АГЕНТ

САЛМАН РУЖДИ ЌЕ ПРЕЖИВЕЕ, НО ВО НАПАДОТ ГО ИЗГУБИ ЕДНОТО ОКО И РАКА, ВЕЛИ НЕГОВИОТ АГЕНТ

Агентот на Салман Ружид изјави дека славниот ирански писател го изгубил видот на едното око и раката. Ружди се опоравува од нападот на 12 август годин ...
ПИСАТЕЛИ И ПРИЈАТЕЛИ ГО ЧЕСТВУВАА САЛМАН РУЖДИ НА СОБИР ПРЕД ЊУЈОРШКАТА БИБЛИОТЕКА

ПИСАТЕЛИ И ПРИЈАТЕЛИ ГО ЧЕСТВУВАА САЛМАН РУЖДИ НА СОБИР ПРЕД ЊУЈОРШКАТА БИБЛИОТЕКА

Пријателите и колегите писатели зборуваа во име на Салман Ружди за вчерашниот собир на скалите на седиштетот на Јавната библиотека во Њујорк, една нед ...
НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ КАЖА ДЕКА ПРОЧИТАЛ САМО ДВЕ СТРАНИЦИ ОД НЕГОВАТА КНИГА „САТАНСКИ СТИХОВИ“

НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ КАЖА ДЕКА ПРОЧИТАЛ САМО ДВЕ СТРАНИЦИ ОД НЕГОВАТА КНИГА „САТАНСКИ СТИХОВИ“

Напаѓачот на Салман Ружди изјави дека прочитал само две страници од неговата контроверзна книга „Сатански стихови“, поради која бившиот ирански водач, ...
РУЖДИ Е САМ ВИНОВЕН ЗА НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ВЕЛИ ИРАН

РУЖДИ Е САМ ВИНОВЕН ЗА НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ВЕЛИ ИРАН

Салман Ружди и неговите поддржувачи се сами виновни за нападот во Њујорк во кој славниот писател беше избоден повеќе пати, изјави портпаролот на иранс ...
САЛМАН РУЖДИ ВЕЌЕ НЕ Е НА РЕСПИРАТОР И МОЖЕ ДА ЗБОРУВА

САЛМАН РУЖДИ ВЕЌЕ НЕ Е НА РЕСПИРАТОР И МОЖЕ ДА ЗБОРУВА

Салман Ружди веќе не е приклучен на респиратор и може да зборува, изјави неговиот менаџер Ендрју Вајли. Седумдесет и петгодишниот писател пред два ден ...
НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ ОБВИНЕТ ЗА ОБИД ЗА УБИСТВО И НАПАД

НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ ОБВИНЕТ ЗА ОБИД ЗА УБИСТВО И НАПАД

Дваесет и четиригодишниот Хади Матар од Њу Џерси е обвинет за обид за убиство и напад, откако вчера го избоде славниот писател Салман Ружди на јавен н ...
„САТАНАТА НА ПАТОТ КОН ПЕКОЛОТ“ – ДЕЛ ОД ИРАНЦИТЕ НЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА ФАТВАТА И ГО ВЕЛИЧААТ НАПАДОТ НА САЛМАН РУЖДИ

„САТАНАТА НА ПАТОТ КОН ПЕКОЛОТ“ – ДЕЛ ОД ИРАНЦИТЕ НЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА ФАТВАТА И ГО ВЕЛИЧААТ НАПАДОТ НА САЛМАН РУЖДИ

Иранската јавност реагираше со величење и загриженост по вчерашниот напад на писателот Салман Ружди, кој беше избоден со нож на јавен настан во Њујорк ...
РУЖДИ Е ПРИКЛУЧЕН НА РЕСПИРАТОР И ИМА ПОВРЕДИ НА РАКАТА, ОКОТО И ЦРНИОТ ДРОБ ПО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО ЊУЈОРК

РУЖДИ Е ПРИКЛУЧЕН НА РЕСПИРАТОР И ИМА ПОВРЕДИ НА РАКАТА, ОКОТО И ЦРНИОТ ДРОБ ПО ВЧЕРАШНИОТ НАПАД ВО ЊУЈОРК

Менаџерот на Салман Ружди изјави дека вестите не се добри, откако славниот писател беше нападнат и избоден на настан во сојузната држава Њујорк. „Ру ...
САЛМАН РУЖДИ ИМА НЕКОЛКУ УБОДНИ РАНИ ПО НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ГУВЕРНЕРКАТА ПОТВРДИ ДЕКА Е ЖИВ

САЛМАН РУЖДИ ИМА НЕКОЛКУ УБОДНИ РАНИ ПО НАПАДОТ ВО ЊУЈОРК, ГУВЕРНЕРКАТА ПОТВРДИ ДЕКА Е ЖИВ

Гувернерката на Њујорк, Кејти Хочал, изјави дека писателот Салман Ружди е сè уште жив откако беше избоден на предавање во една библиотека во оваа амер ...
10 / 10 НАПИСИ