НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ ОБВИНЕТ ЗА ОБИД ЗА УБИСТВО И НАПАД

  НАПАЃАЧОТ НА РУЖДИ ОБВИНЕТ ЗА ОБИД ЗА УБИСТВО И НАПАДРуджи беше нападнат додека се подготвуваше да одржи предавање (Фото: АП)

  Дваесет и четиригодишниот Хади Матар од Њу Џерси е обвинет за обид за убиство и напад, откако вчера го избоде славниот писател Салман Ружди на јавен настан во сојузната држава Њујорк.

  Лицето одговорно за вчерашниот напад, Хади Матар, сега и официјално е обвинет за обид за убиство од втор степен и за напад од втор степен. Тој останува во притвор без право на кауција“, изјави јавниот обвинител на округот Чаутауква, Џејсон Шмит.

  Матар е роден во САД од либански родители, кои емигрирале од погранично село во јужен Либан.

  Матар го нападна 75-годишниот Ружди во моментот кога тој се подготвуваше да одржи предавање во образовниот центар Институција Чаутауква. Тој му задал повеќе од десет удари и убоди на Ружди пред да биде совладан од присутните и приведен од полицијата.

  Според неговиот менаџер Ендрју Вајли, Ружди има повреди на црниот дроб и око и исечени нерви во една рака, приклучен е на респиратор и не може да зборува.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира