Таг: селекција

1 2 10 / 11 НАПИСИ
ДВА ДОКУМЕНТАРЦИ И ДВЕ ДЕБИЈА МЕЃУ 15-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

ДВА ДОКУМЕНТАРЦИ И ДВЕ ДЕБИЈА МЕЃУ 15-ТЕ КАНДИДАТИ ЗА ЗЛАТНА МЕЧКА НА БЕРЛИНАЛЕ

Два документраци и две дебија се меѓу 15-те кандидати за престижната Златна мечка на Берлинале, во селекцијата што денеска ја објави фестивалот. Во се ...
„СТЕЛА“ НА СТОЈАН ВУЈИЧИЌ ЌЕ ГО ОТВОРИ СИНЕДЕЈС НА 18 СЕПТЕМВРИ, А „ХОМО“ НА ИГОР ИВАНОВ-ИЗИ ЌЕ ГО ЗАТВОРИ

„СТЕЛА“ НА СТОЈАН ВУЈИЧИЌ ЌЕ ГО ОТВОРИ СИНЕДЕЈС НА 18 СЕПТЕМВРИ, А „ХОМО“ НА ИГОР ИВАНОВ-ИЗИ ЌЕ ГО ЗАТВОРИ

Премиери на македонски филмови ќе има на отворањето и на затворањето на 19. Фестивал на европски филм Синедејс, кој под слоганот „Филм на секое платно ...
МОЖЕ ДА ГИ ИСКОРНАТ ЦВЕЌИЊАТА, АМА ПРОЛЕТТА СЕПАК ЌЕ ДОЈДЕ, ВЕЛАТ МЛАДИТЕ ФИЛМАЏИИ ВО РОТЕРДАМ

МОЖЕ ДА ГИ ИСКОРНАТ ЦВЕЌИЊАТА, АМА ПРОЛЕТТА СЕПАК ЌЕ ДОЈДЕ, ВЕЛАТ МЛАДИТЕ ФИЛМАЏИИ ВО РОТЕРДАМ

(Специјално од Ротердам: Марина КОСТОВА) Загубата на ближниот и соочувањето со тоа, потрагата по личниот и колективниот идентитет и справувањето со ...
ЖИТЕЛИТЕ НА ВЛАЕ ДОБИЈА КАНТИ ЗА СЕЛЕКТИРАЊЕ НА ОТПАДОТ

ЖИТЕЛИТЕ НА ВЛАЕ ДОБИЈА КАНТИ ЗА СЕЛЕКТИРАЊЕ НА ОТПАДОТ

Жителите на скопската населба Влае од денеска ќе го селектираат отпадот. Со пилот-проектот на 500 домаќинства им беа доделени канти за селекција на от ...
ПОЛАНСКИ СО „ОФИЦЕР И ШПИОН“ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

ПОЛАНСКИ СО „ОФИЦЕР И ШПИОН“ ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Во селекцијата за престижниот Златен лав на филмскиот фестивал во Венеција годинава ќе има повеќе млади отколку искусни автори, но меѓу гостите ќе има ...
ГРАНКИТЕ И ЛИСЈАТА ОД СКОПСКИТЕ УЛИЦИ И ПАРКОВИ ЌЕ СЕ ГОРАТ ВО „УСЈЕ“

ГРАНКИТЕ И ЛИСЈАТА ОД СКОПСКИТЕ УЛИЦИ И ПАРКОВИ ЌЕ СЕ ГОРАТ ВО „УСЈЕ“

Дрвја, гранки и лисја што се собираат низ Скопје ќе се горат во печките на „Цементарница Усје“. Наместо на депонијата „Дрисла“ дел од сувиот отпадот о ...
ГОДАР, СПАЈК ЛИ, ПАНАХИ ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

ГОДАР, СПАЈК ЛИ, ПАНАХИ ВО ТРКА ЗА ЗЛАТНАТА ПАЛМА ВО КАН

Новите филмови на Спајк Ли и Жан-Лик Годар се дел од селекцијата за Златна палма на 71. Кански филмски фестивал што ќе се одржи од 8 до 19 мај. Фестив ...
КЛУНИ СО КРИМИ-КОМЕДИЈА ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

КЛУНИ СО КРИМИ-КОМЕДИЈА ВО ТРКАТА ЗА ЗЛАТЕН ЛАВ ВО ВЕНЕЦИЈА

Крими-комедија на Џорџ Клуни, фантазија на Гилјермо дел Торо и трилер на Дарен Аронофски се дел од селекцијата за Златен лав на годинешниот филмски фе ...
КОПОЛА, КИДМАН И ВИРТУЕЛНА РЕАЛНОСТ ВО ТРКАТА ЗА КАНСКАТА ЗЛАТНА ПАЛМА

КОПОЛА, КИДМАН И ВИРТУЕЛНА РЕАЛНОСТ ВО ТРКАТА ЗА КАНСКАТА ЗЛАТНА ПАЛМА

Филмот за Граѓанската војна на Софија Копола, украински роуд-муви и драма за активизам за СИДА се меѓу 18-те во конкуренција за Златната палма на Канс ...
МОДЕРНАТА АРХИТЕКТУРА КАКО УТЕХА ВО РОТЕРДАМ

МОДЕРНАТА АРХИТЕКТУРА КАКО УТЕХА ВО РОТЕРДАМ

(Специјално од Ротердам: Марина Костова) Гратчето Колумбус во американската сојузна држава Индијана е царство на модерната архитектура – 7 згради н ...
1 2 10 / 11 НАПИСИ