Таг: село

1 2 3 439 / 39 НАПИСИ
И ПЕЛАГОНИЈА ИМАЛА СВОЈ ХИТЛЕР, ДУРИ НИ ТИТО НЕ МУ ПОМОГНАЛ, ПА МОРАЛ ДА СЕ ПРЕКРСТИ ВО КИРИЛ

И ПЕЛАГОНИЈА ИМАЛА СВОЈ ХИТЛЕР, ДУРИ НИ ТИТО НЕ МУ ПОМОГНАЛ, ПА МОРАЛ ДА СЕ ПРЕКРСТИ ВО КИРИЛ

Хитлер Здравески од прилепското село Лопатица го делел името со германскиот нацистички лидер, но не и карактерот. Пелагонискиот Хитлер бил роден во 19 ...
СКАПОЦЕНАТА РИЗНИЦА СО ИКОНИ ВО МАЛОВИШТА ЈА ЧУВААТ САМО ДВАЈЦА КЛУЧАРИ

СКАПОЦЕНАТА РИЗНИЦА СО ИКОНИ ВО МАЛОВИШТА ЈА ЧУВААТ САМО ДВАЈЦА КЛУЧАРИ

Црквата „Св. Петка“ во Маловишта, единственото село сместено во националниот парк Пелистер, чува ризница од стотина врвно изработени икони, ремек-дела ...
ВО СЕЛО ГОПЕШ, БИТОЛСКО СЕ ТАНЦУВАЛО КВАДРИЛ ПРЕД ЕДЕН ВЕК

ВО СЕЛО ГОПЕШ, БИТОЛСКО СЕ ТАНЦУВАЛО КВАДРИЛ ПРЕД ЕДЕН ВЕК

Гопешанецот Тодор Паѓанаки пред повеќе од еден век го предводел танцот квадрил, препознатлива забавна игра во тоа време за селото Гопеш во Битолско шт ...
ПОДРАЧНИТЕ ШКОЛИ ВО СТРУМИЦА БЕЗ ОГРЕВНО ДРВО ОТИ НИКОЈ НЕ СЕ ЈАВИЛ НА ОГЛАСИТЕ

ПОДРАЧНИТЕ ШКОЛИ ВО СТРУМИЦА БЕЗ ОГРЕВНО ДРВО ОТИ НИКОЈ НЕ СЕ ЈАВИЛ НА ОГЛАСИТЕ

Дел од подрачните основни училишта во Струмица заедно со централните кои се наоѓаат по населените места во општината и понатаму се без огревно дрво. Р ...
СПАСЕНИ ОД КРАДЦИ ИКОНИТЕ ОД ЦРКВИТЕ ВО ВЕЛУШИНА

СПАСЕНИ ОД КРАДЦИ ИКОНИТЕ ОД ЦРКВИТЕ ВО ВЕЛУШИНА

Конзервирани икони врвни по својот квалитет од црквите во битолското село Велушина, се спасени евентуално да не станат мета на арамии. Неколку десетиц ...
ИЗГОРЕ ДОМ НА ТРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО НА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА СТАНИЦА ВО КУМАНОВСКА РЕЧИЦА

ИЗГОРЕ ДОМ НА ТРИЧЛЕНО СЕМЕЈСТВО НА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА СТАНИЦА ВО КУМАНОВСКА РЕЧИЦА

Татко со две деца остана на улица, откако во голем пожар целосно изгоре нивното живеалиште, објект на Македонски железници во кумановското село Речица ...
ШУМСКИ ПОЖАР ГОРИ НАД СЕЛОТО КУЧКОВО, СКОПСКО

ШУМСКИ ПОЖАР ГОРИ НАД СЕЛОТО КУЧКОВО, СКОПСКО

Шумски пожар гори над скопското село Кучково. Во моментов на терен интервенира Пртивпожарната бригада на Скопје. Од Пожарната велат дека наскоро ќе ...
ВО СЕЛО ОД 500 ЖИТЕЛИ НАПРАВИЛЕ ДВЕ КАПЕЛИ, АМА МРТОВЦИТЕ НЕ ГИ ДЕЛАТ НА ВМРОВЦИ И СДСМОВЦИ

ВО СЕЛО ОД 500 ЖИТЕЛИ НАПРАВИЛЕ ДВЕ КАПЕЛИ, АМА МРТОВЦИТЕ НЕ ГИ ДЕЛАТ НА ВМРОВЦИ И СДСМОВЦИ

Крушевското село Свето Митрани го бие глас дека жителите толку многу ги поделила политиката што и мртовците ги носат во различен трем на опело пред по ...
СИ ГО СПАСИЛА ДЕТЕТО ОД ЗМИЈА ОТРОВНИЦА ВО ГРАНАПЧЕ

СИ ГО СПАСИЛА ДЕТЕТО ОД ЗМИЈА ОТРОВНИЦА ВО ГРАНАПЧЕ

Змија отровница влегла во гранапче во тетовското село Волковија, но исплашената сопственичка успеала да го заштити 3-годишниот син кој во моментот си ...
1 2 3 439 / 39 НАПИСИ