Таг: Шпион

1 2 10 / 16 НАПИСИ
САД ЈА ОСЛОБОДИЈА „НАЈОПАСНАТА ШПИОНКА“ ОД СТУДЕНАТА ВОЈНА ПО 20 ГОДИНИ ЗАТВОР

САД ЈА ОСЛОБОДИЈА „НАЈОПАСНАТА ШПИОНКА“ ОД СТУДЕНАТА ВОЈНА ПО 20 ГОДИНИ ЗАТВОР

Ана Монтес, најпознатата шпионка од Студената војна фатена од САД, е ослободена од затвор по повеќе од 20 години. Шеесет и петгодишната Монтес помина ...
ЛИЦЕ ОД ПРЕС СЛУЖБАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА СО ГОДИНИ ШПИОНИРАЛО ЗА ЕГИПЕТ

ЛИЦЕ ОД ПРЕС СЛУЖБАТА НА ГЕРМАНСКАТА ВЛАДА СО ГОДИНИ ШПИОНИРАЛО ЗА ЕГИПЕТ

Вработен во канцеларијата на владиниот портпарол со години работел за тајната служба на Египет, се вели во извештајот на министерот за внатрешни работ ...
АВСТРИСКИ ВОЕН ОФИЦЕР СО ДЕЦЕНИИ ШПИОНИРАЛ ЗА МОСКВА, ИЗЈАВИ КАНЦЕЛАРОТ КУРЦ

АВСТРИСКИ ВОЕН ОФИЦЕР СО ДЕЦЕНИИ ШПИОНИРАЛ ЗА МОСКВА, ИЗЈАВИ КАНЦЕЛАРОТ КУРЦ

Висок австриски воен офицер се сомничи дека со децении шпионирал за Москва, објави Виена, што би можело да ги наруши односите на Русија со нејзиниот н ...
ОБВИНЕТИ ОД „ШПИОН“ ИЗДАВАЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА АГЕНТИ НА ЦИА ВО МАКЕДОНИЈА НА ГРЧКИ И РУСКИ СЛУЖБИ, СТОИ ВО ОБВИНЕНИЕТО НА СЈО

ОБВИНЕТИ ОД „ШПИОН“ ИЗДАВАЛЕ ПОДАТОЦИ ЗА АГЕНТИ НА ЦИА ВО МАКЕДОНИЈА НА ГРЧКИ И РУСКИ СЛУЖБИ, СТОИ ВО ОБВИНЕНИЕТО НА СЈО

Обвинителката Елизабета Јосифовска од Специјалното јавно обвинителство денеска во Основниот суд Скопје 1 го прочита обвинението за повторената постапк ...
ЛОНДОН ЈА ОБВИНИ РУСИЈА ДЕКА ГО ОТРУЛА РУСКИОТ ШПИОН СО НЕРВЕН ГАС, МОСКВА ДОБИ РОК ДА СЕ ИЗЈАСНИ ДО ПОЛНОЌ

ЛОНДОН ЈА ОБВИНИ РУСИЈА ДЕКА ГО ОТРУЛА РУСКИОТ ШПИОН СО НЕРВЕН ГАС, МОСКВА ДОБИ РОК ДА СЕ ИЗЈАСНИ ДО ПОЛНОЌ

Поранешниот шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка се отруени со воен нервен гас, развиен во Русија, изјави британската премиерка Тереза Меј, додавајќи ...
УКИНАТ ПРИТВОР ЗА НОВИНАРОТ ЗОРАН БОЖИНОВСКИ, ЌЕ СЕ БРАНИ ОД СЛОБОДА

УКИНАТ ПРИТВОР ЗА НОВИНАРОТ ЗОРАН БОЖИНОВСКИ, ЌЕ СЕ БРАНИ ОД СЛОБОДА

Новинарот Зоран Божиновски, претпладнево во Кривичниот суд во Скопје е ослободен од мерката притвор и пуштен е да се брани од слобода. Судијката Ленка ...
НАМАЛЕНИ КАЗНИТЕ НА 16 ОБВИНЕТИ ОД СЛУЧАЈОТ „ШПИОН“

НАМАЛЕНИ КАЗНИТЕ НА 16 ОБВИНЕТИ ОД СЛУЧАЈОТ „ШПИОН“

Апелациониот суд Скопје ги намали казните на 16 првостепено осудени лица од случајот „Шпион“, што во жалбената постапка го побара и Специјалното обвин ...
ШТОМ ВЕ БИВА ЗА НОСЕЊЕ ЗАКОНИ, ЗАШТИТЕТЕ ГИ И СВЕДОЦИТЕ СО ЗАКОН, ИМ ПОРАЧА КАТИЦА ЈАНЕВА НА ПРАТЕНИЦИТЕ

ШТОМ ВЕ БИВА ЗА НОСЕЊЕ ЗАКОНИ, ЗАШТИТЕТЕ ГИ И СВЕДОЦИТЕ СО ЗАКОН, ИМ ПОРАЧА КАТИЦА ЈАНЕВА НА ПРАТЕНИЦИТЕ

Специјалната јавна обвинителка на пратеничката Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ и ја предаде лично нејзината иницијатива за измена на законот за зашт ...
СЈО ГИ ОТФРЛИ ЖАЛБИТЕ ЗА „ШПИОН“, НО ПОБАРА НАМАЛУВАЊЕ НА КАЗНИТЕ

СЈО ГИ ОТФРЛИ ЖАЛБИТЕ ЗА „ШПИОН“, НО ПОБАРА НАМАЛУВАЊЕ НА КАЗНИТЕ

Шок за 18-темина осудени во случајот „Шпион“ на јавната седница во Апелациониот суд Скопје 2, на вториот ден од нејзиното одржување, оти застапникот н ...
ЗА БОЖИНОВСКИ НЕ БИЛА ИЗДАДЕНА НАРЕДБА ДЕНЕСКА ДА СЕ ДОНЕСЕ ВО СУДОТ

ЗА БОЖИНОВСКИ НЕ БИЛА ИЗДАДЕНА НАРЕДБА ДЕНЕСКА ДА СЕ ДОНЕСЕ ВО СУДОТ

Првото судско рочиште против притворениот новинар Зоран Божиновски, како дел од големиот случај „Шпион“, денеска се одложи. Судијката Александра Крсти ...
1 2 10 / 16 НАПИСИ