Таг: Шведска

1 2 3 4 5 30 / 44 НАПИСИ
АВИОН КОЈ ПРЕВЕЗУВАЛ ПАРАГЛАЈДЕРИСТИ СЕ УРНА ВО ШВЕДСКА, ДЕВЕТ ЗАГИНАТИ

АВИОН КОЈ ПРЕВЕЗУВАЛ ПАРАГЛАЈДЕРИСТИ СЕ УРНА ВО ШВЕДСКА, ДЕВЕТ ЗАГИНАТИ

Девет луѓе загинаа откако мал авион кој превезувал параглајдеристи се урна во северна Шведска. Авионот од типот „гипсаеро ГА8 ервен“, популарен меѓ ...
ДОШЛЕ ОД ШВЕДСКА ДА СЕ ВЕНЧААТ, ПА ЈА ЗАКЛУЧИЛ ВО СТАН И ЈА ТЕПАЛ ДО САБАЈЛЕ – ОБВИНЕНИЕ ЗА ДРЖАВЈАНИН НА БИХ

ДОШЛЕ ОД ШВЕДСКА ДА СЕ ВЕНЧААТ, ПА ЈА ЗАКЛУЧИЛ ВО СТАН И ЈА ТЕПАЛ ДО САБАЈЛЕ – ОБВИНЕНИЕ ЗА ДРЖАВЈАНИН НА БИХ

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против државјанин на Босна и Херцеговина за сторени кривични дела телесна повреда и п ...
ПОЧИНА БИБИ АНДЕРСОН, ОМИЛЕНАТА АКТЕРКА НА ИНГМАР БЕРГМАН

ПОЧИНА БИБИ АНДЕРСОН, ОМИЛЕНАТА АКТЕРКА НА ИНГМАР БЕРГМАН

Шведската актерка Биби Андерсон, која се прослави со улогите во филмовите на легендарниот режисер Ингмар Бергман, почина на 83 години, потврди нејзина ...
ВО ШВЕДСКА УАПСЕН ИЗБЕГАНИОТ ДЕЈАН ДАВИДОВСКИ, ОБВИНЕТ ЗА НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ

ВО ШВЕДСКА УАПСЕН ИЗБЕГАНИОТ ДЕЈАН ДАВИДОВСКИ, ОБВИНЕТ ЗА НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ

Шведската полиција го уапси Дејан Давидовски, кој е обвинет за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста при организираниот напад на ...
ЗАРАДИ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ СЈО ИТНО МОРА ДА ПРОДОЛЖИ СО РАБОТА, ПРЕДУПРЕДИ ШВЕДСКА

ЗАРАДИ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ СЈО ИТНО МОРА ДА ПРОДОЛЖИ СО РАБОТА, ПРЕДУПРЕДИ ШВЕДСКА

Шведска и другите земји членки на Европската Унија внимателно ги следат преземените чекори за измените на Законот за јавното обвинителство со кои Спец ...
НОВ СЛУЧАЈ НА ЕБОЛА ВО ШВЕДСКА, ПАЦИЕНТ ОД БУРУНДИ ИЗОЛИРАН ВО БОЛНИЦАТА ВО УПСАЛА

НОВ СЛУЧАЈ НА ЕБОЛА ВО ШВЕДСКА, ПАЦИЕНТ ОД БУРУНДИ ИЗОЛИРАН ВО БОЛНИЦАТА ВО УПСАЛА

Шведските лекари изолирале пациент за кој се сомневаат дека е болен од смртоносниот вирус ебола. Тој бил хоспитализиран во Упсала, северно од главниот ...
ВЛАДЕЈАЧКАТА СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО ШВЕДСКА, ЕКСТРЕМНАТА НАЦИОНАЛИСТИЧКА ДЕСНИЦА Е ТРЕТА 

ВЛАДЕЈАЧКАТА СОЦИЈАЛДЕМОКРАТСКА ПАРТИЈА ПОБЕДИ НА ИЗБОРИТЕ ВО ШВЕДСКА, ЕКСТРЕМНАТА НАЦИОНАЛИСТИЧКА ДЕСНИЦА Е ТРЕТА 

Двата главни политички болка се речиси изедначени на парламентарните избори во Шведска, а најголем напредок во однос на претходните избори има антиими ...
НАЦИОНАЛИСТИТЕ СО НАЈГОЛЕМ НАПРЕДОК НА ШВЕДСКИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

НАЦИОНАЛИСТИТЕ СО НАЈГОЛЕМ НАПРЕДОК НА ШВЕДСКИТЕ ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ

Шведската националистичка анти-имигрантска партија има најголем напредок на парламентарните избори во земјата, додека доскорешните водечки партии речи ...
ШВЕДСКИ КРАЛСКИ НАКИТ УКРАДЕН ОД КАТЕДРАЛА СРЕДЕ ДЕН, КРАДЦИТЕ ИЗБЕГАЛЕ СО ГЛИСЕР

ШВЕДСКИ КРАЛСКИ НАКИТ УКРАДЕН ОД КАТЕДРАЛА СРЕДЕ ДЕН, КРАДЦИТЕ ИЗБЕГАЛЕ СО ГЛИСЕР

Шведската полиција покрена потрага откако од катедрала беше украден кралски накит, по што крадците избегале со глисер. Две бесценети круни и кралск ...
ШВЕДСКА СЕ БОРИ СО ДЕСЕТИЦИ ПОЖАРИ, ГОРИ И ЛАПОНИЈА НА КРАЈНИОТ СЕВЕР

ШВЕДСКА СЕ БОРИ СО ДЕСЕТИЦИ ПОЖАРИ, ГОРИ И ЛАПОНИЈА НА КРАЈНИОТ СЕВЕР

Европска комисија објави дека ќе испрати дополнителна помош во Шведска, која со денови се бори со десетици пожари, што опфатија површина од илјадници ...
1 2 3 4 5 30 / 44 НАПИСИ