Таг: Шведска

1 2 3 4 5 40 / 44 НАПИСИ
ШВЕДСКА И НОРВЕШКА ВО ГРАНИЧЕН СПОР ПОРАДИ ИРВАСИ

ШВЕДСКА И НОРВЕШКА ВО ГРАНИЧЕН СПОР ПОРАДИ ИРВАСИ

Шведска и Норвешка се најдоа во необичен граничен спор, што го предизвикаа ирваси, кои слободно поминуваат од една во друга земја. Норвешкиот минис ...
СЕКС БЕЗ ЈАСНА СОГЛАСНОСТ ОД ПАРТНЕРОТ ОТСЕГА ЌЕ СЕ СМЕТА ЗА СИЛУВАЊЕ ВО ШВЕДСКА

СЕКС БЕЗ ЈАСНА СОГЛАСНОСТ ОД ПАРТНЕРОТ ОТСЕГА ЌЕ СЕ СМЕТА ЗА СИЛУВАЊЕ ВО ШВЕДСКА

Во Шведска на сила стапи нов закон, според кој секој сексуален чин за кој нема јасна согласност од партнерот ќе се смета за силување. Ваков закон прет ...
ДИЈАБЕТЕСОТ Е ПЕТ РАЗЛИЧНИ БОЛЕСТИ, ПОКАЖА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

ДИЈАБЕТЕСОТ Е ПЕТ РАЗЛИЧНИ БОЛЕСТИ, ПОКАЖА НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

Научниците велат дека дијабетесот е пет различни болести, а третманот треба да биде прилагоден за секоја одделна форма. Дијабетесот, или неконтроли ...
НЕ МИ ТРЕБА ИБРАХИМОВИЌ, КАЖА ШВЕДСКИОТ СЕЛЕКТОР ПО ПЛАСМАНОТ НА МУНДИЈАЛОТ

НЕ МИ ТРЕБА ИБРАХИМОВИЌ, КАЖА ШВЕДСКИОТ СЕЛЕКТОР ПО ПЛАСМАНОТ НА МУНДИЈАЛОТ

Селекторот на фудбалската репрезентација на Шведска, Јане Андерсон, изјави дека нема намера да го враќа Златан Ибрахимовиќ во тимот, откако ова прашањ ...
ШВЕДСКА ИМА 65.000 АТОМСКИ ЗАСОЛНИШТА, НО ЌЕ ГРАДИ НОВИ ВО СТРАВ ОД РУСИЈА

ШВЕДСКА ИМА 65.000 АТОМСКИ ЗАСОЛНИШТА, НО ЌЕ ГРАДИ НОВИ ВО СТРАВ ОД РУСИЈА

Скандинавија, можеби, не е на патот на евентуална размена на нуклеарни проектили помеѓу САД и Северна Кореја, но имајќи ги предвид заканите и засилени ...
СОСТОЈБАТА ШТО ЈА НАСЛЕДИВМЕ ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА Е НУЛА, РЕЧЕ ДИРЕКТОРОТ ЗОРАН ЛАЗАРОВ

СОСТОЈБАТА ШТО ЈА НАСЛЕДИВМЕ ВО БИТОЛСКАТА БОЛНИЦА Е НУЛА, РЕЧЕ ДИРЕКТОРОТ ЗОРАН ЛАЗАРОВ

Новиот директор на битолската Клиничка болница Зоран Лазаров ја оцени состојбата во која ја затекнал установата со нула, одговарајќи на новинарско пра ...
ЌЕ СЕ ОДРЖИ ФЕСТИВАЛ ВО ШВЕДСКА НА КОЈ ЌЕ МОЖАТ ДА ПРИСУСТВУВААТ САМО ЖЕНИ

ЌЕ СЕ ОДРЖИ ФЕСТИВАЛ ВО ШВЕДСКА НА КОЈ ЌЕ МОЖАТ ДА ПРИСУСТВУВААТ САМО ЖЕНИ

Наредното лето, Шведска ќе биде домаќин на музички фестивал, на кој ќе присуствуваат само жени, по успешна краудфандинг кампања, која од 3.300 луѓе со ...
МОДЕЛ СО ВЛАКНЕСТИ НОЗЕ ОД ШВЕДСКА ПРЕДИЗВИКА БУРА ОД РЕАКЦИИ ЗА ФЕМИНИЗМОТ

МОДЕЛ СО ВЛАКНЕСТИ НОЗЕ ОД ШВЕДСКА ПРЕДИЗВИКА БУРА ОД РЕАКЦИИ ЗА ФЕМИНИЗМОТ

Шведски модел вели дека добивала закани за силување поради тоа што постирала реклама со влакнести нозе. Аврида Бистром (26) која исто така е и фото ...
ПОЛИЦИЈАТА ДЕАКТИВИРА БОМБА ВО ЦЕНТАРОТ НА ОСЛО И УАПСИ ОСОМНИЧЕН

ПОЛИЦИЈАТА ДЕАКТИВИРА БОМБА ВО ЦЕНТАРОТ НА ОСЛО И УАПСИ ОСОМНИЧЕН

Полицијата во норвешкиот главен град Осло рече дека е неутрализирана експлозивна направа најдена во густо населена област во центарот на градот доцна ...
ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

ШВЕДСКИОТ ЗАКОН ЗА СЛОБОДА НА МЕДИУМИТЕ НАПОЛНИ 250 ГОДИНИ

Слободата на медиумите вчера наполни 250 години. На 2 декември 1766 година шведскиот парламент го изгласа Законот за слобода на медиумите, прв таков к ...
1 2 3 4 5 40 / 44 НАПИСИ