Таг: сида

1 2 10 / 15 НАПИСИ
ОД 5 ХИВ-ПОЗИТИВНИ МАЈКИ И ДВАЈЦА ПОЗИТИВНИ ТАТКОВЦИ СЕ РОДИЛЕ 7 ЗДРАВИ БЕБИЊА, ЗАШТО РОДИТЕЛИТЕ СЕ НАВРЕМЕ ТЕСТИРАНИ ОД НЕВЛАДИНИТЕ НА КОИ ДРЖАВАТА ИМ ГИ СКРАТИ ПАРИТЕ

ОД 5 ХИВ-ПОЗИТИВНИ МАЈКИ И ДВАЈЦА ПОЗИТИВНИ ТАТКОВЦИ СЕ РОДИЛЕ 7 ЗДРАВИ БЕБИЊА, ЗАШТО РОДИТЕЛИТЕ СЕ НАВРЕМЕ ТЕСТИРАНИ ОД НЕВЛАДИНИТЕ НА КОИ ДРЖАВАТА ИМ ГИ СКРАТИ ПАРИТЕ

Седум бебиња се родиле хив-негативни на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје од родители кои биле позитивни на вирусот кој води кон сида, ...
ЗА 40 ОТСТО ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ЗАШТИТА ОД ХИВ, ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ВЕЛАТ ПОДЕДНАКВО СЕ ГРИЖАТ ЗА СИТЕ БОЛНИ СОГЛАСНО БУЏЕТОТ ОД ВЛАДА

ЗА 40 ОТСТО ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ЗАШТИТА ОД ХИВ, ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО ВЕЛАТ ПОДЕДНАКВО СЕ ГРИЖАТ ЗА СИТЕ БОЛНИ СОГЛАСНО БУЏЕТОТ ОД ВЛАДА

Министерството за здравство го скрати буџетот за превенција од ХИВ за 40 отсто, со што на коцка го стави здравјето на најмалку 10.000 засегнати граѓан ...
ДОЦНА ЈА ДОБИЛЕ ДИЈАГНОЗАТА 48 ОТСТО ОД 225-ТЕ ХИВ ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПОСЛЕДНИВЕ 5 ГОДИНИ, ВЕЛАТ ОД ЗДРУЖЕНИЕТО „ЗАЕДНО ПОСИЛНИ“

ДОЦНА ЈА ДОБИЛЕ ДИЈАГНОЗАТА 48 ОТСТО ОД 225-ТЕ ХИВ ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ ПОСЛЕДНИВЕ 5 ГОДИНИ, ВЕЛАТ ОД ЗДРУЖЕНИЕТО „ЗАЕДНО ПОСИЛНИ“

Годишно во просек во земјава се дијагностицираат 45 случаи на ХИВ. На крајот на 2020 биле дијагностицирани 332 лица, а моментално околку 330 пациенти ...
ПРВИОТ ЧОВЕК КОЈ СЕ ИЗЛЕКУВАЛ ОД ХИВ ПОЧИНА ОД РАК

ПРВИОТ ЧОВЕК КОЈ СЕ ИЗЛЕКУВАЛ ОД ХИВ ПОЧИНА ОД РАК

Првиот човек излекуван од ХИВ Тимоти Реј Браун почина од рак. Веста за излекувањето на Браун првпат беше соопштена на една конференција во 2008, а две ...
БРАЗИЛЕЦ ИЗЛЕКУВАН ОД ХИВ БЕЗ ДА МУ БИДЕ ПРЕСАДЕНА КОСКЕНАТА СРЖ

БРАЗИЛЕЦ ИЗЛЕКУВАН ОД ХИВ БЕЗ ДА МУ БИДЕ ПРЕСАДЕНА КОСКЕНАТА СРЖ

ХИВ-позитивен Бразилец би можел да биде првиот пациент кој ефективно се излекувал од болеста без да му биде направена трансплантација на коскена срж, ...
РЕДОВНО КОРИСТЕЊЕ ЛЕКОВИ ГО СПРЕЧУВА ПРЕНЕСУВАЊЕТО НА ХИВ, ПОТВРДИ НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

РЕДОВНО КОРИСТЕЊЕ ЛЕКОВИ ГО СПРЕЧУВА ПРЕНЕСУВАЊЕТО НА ХИВ, ПОТВРДИ НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ

Научници најавуваат дека крајот на епидемијата на сида е на повидок, откако едно истражување потврди дека мажи кои користат антиретровирусни лекови не ...
ПАЦИЕНТ ОД ЛОНДОН ИЗЛЕКУВАН ОД ХИВ ПО ПРЕСАДУВАЊЕТО НА МАТИЧНИ КЛЕТКИ

ПАЦИЕНТ ОД ЛОНДОН ИЗЛЕКУВАН ОД ХИВ ПО ПРЕСАДУВАЊЕТО НА МАТИЧНИ КЛЕТКИ

На пациент од Велика Британија целосно му се повлекол ХИВ-вирусот по извршената трансплантација на матични клетки, што е само втор ваков случај забеле ...
ТЕСТИРАЈТЕ СЕ ЗА СИДА, ГОДИНАВА 41 ДИЈАГНОСТИЦИРАН СО ХИВ, 3 ПОЧИНАЛЕ

ТЕСТИРАЈТЕ СЕ ЗА СИДА, ГОДИНАВА 41 ДИЈАГНОСТИЦИРАН СО ХИВ, 3 ПОЧИНАЛЕ

Годинава се дијагностицирани 41 лице со ХИВ вирус, а тројца починале од СИДА. Сите новодијагностицирани се мажи, а 82 отсто се на возраст од 20 до 39 ...
МАКЕДОНИЈА КАКО ЛИДЕР ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА ВО СПРАВУВАЊЕ СО ХИВ И СИДА ВО МАЈ ЌЕ БИДЕ ДОМАЌИН НА БОРДОТ НА ГЛОБАЛНИОТ ФОНД

МАКЕДОНИЈА КАКО ЛИДЕР ВО ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА ВО СПРАВУВАЊЕ СО ХИВ И СИДА ВО МАЈ ЌЕ БИДЕ ДОМАЌИН НА БОРДОТ НА ГЛОБАЛНИОТ ФОНД

За превенција и третман на ХИВ, СИДА и туберкулоза од буџетот на Министерството за здравство годинава се одвоени 95 милиони денари, од кои 47 милиони ...
ГОДИНАВА 39 НОВОРЕГИСТРИРАНИ СО ХИВ/СИДА, НЕМА СМРТЕН СЛУЧАЈ

ГОДИНАВА 39 НОВОРЕГИСТРИРАНИ СО ХИВ/СИДА, НЕМА СМРТЕН СЛУЧАЈ

Годинава, заклучно со денес, регистрирани се 39 новоинфицирани со вирусот на ХИВ. Според податоците од Институтот за јавно здравје, од новооткриените ...
1 2 10 / 15 НАПИСИ