Таг: Стоби

1 2 10 / 18 НАПИСИ
ИЗЛОЖБАТА НА ХАЏИ БОШКОВ ГО ОЖИВЕА СТОБИ И НЀ ПОТСЕТИ НА ОБЕЛИСКОТ КОЈ ТРЕБАШЕ ДА СТОИ НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА МЕСТО ВОИНОТ НА КОЊ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ПЕРОВСКИ

ИЗЛОЖБАТА НА ХАЏИ БОШКОВ ГО ОЖИВЕА СТОБИ И НЀ ПОТСЕТИ НА ОБЕЛИСКОТ КОЈ ТРЕБАШЕ ДА СТОИ НА ПЛОШТАДОТ МАКЕДОНИЈА МЕСТО ВОИНОТ НА КОЊ, ВЕЛИ ДИРЕКТОРОТ ПЕРОВСКИ

По безмалку еден месец, на 11 октомври се затвори големата ретроспективна изложба на дела од скулпторот Петар Хаџи Бошков (1928-2015) во античкиот лок ...
СКУЛПТУРИТЕ НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ ВО СТОБИ СЕ ПОТСЕТНИК НА ПОДЗАБОРАВЕНАТА МОДЕРНА УМЕТНОСТ – ФОТОГАЛЕРИЈА

СКУЛПТУРИТЕ НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ ВО СТОБИ СЕ ПОТСЕТНИК НА ПОДЗАБОРАВЕНАТА МОДЕРНА УМЕТНОСТ – ФОТОГАЛЕРИЈА

Во античкиот локалитет Стоби вчера беше отворена репрезентативна изложба на дела од македонскиот вајар и скулптор Петар Хаџи Бошков (1928-2015). Излож ...
АНТИЧКАТА КУЛТУРА МУ БЕШЕ ИНСПИРАЦИЈА НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ И МНОГУ ЌЕ САКАШЕ ДА СИ ГИ ВИДИ ДЕЛАТА ВО СТОБИ, ВЕЛИ НЕГОВИОТ СИН ИГОР ЗА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА В САБОТА

АНТИЧКАТА КУЛТУРА МУ БЕШЕ ИНСПИРАЦИЈА НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ И МНОГУ ЌЕ САКАШЕ ДА СИ ГИ ВИДИ ДЕЛАТА ВО СТОБИ, ВЕЛИ НЕГОВИОТ СИН ИГОР ЗА ГОЛЕМАТА ИЗЛОЖБА В САБОТА

Културата на Балканот не е национална туку е отворена, и тоа е она што го сфати Петар Хаџи Бошков од честите патувања во Грција, чија античка култура ...
МЕТЕОРСКИОТ ДОЖД ПЕРСЕИДИ ГО ДОСТИГНА СВОЈОТ ВРВ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МЕТЕОРСКИОТ ДОЖД ПЕРСЕИДИ ГО ДОСТИГНА СВОЈОТ ВРВ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Светот и Македонија овие денови уживаат во врвот на метеорскиот дожд Персеиди, небесен спектакл што оваа година трае од 25 јули до 18 август. У ...
ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ ВО СТОБИ ИМАЛО 10 ИЛЈАДИ ПОСЕТИТЕЛИ, ПОВЕЌЕ ДОМАШНИ ОТКОЛКУ СТРАНЦИ

ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ ВО СТОБИ ИМАЛО 10 ИЛЈАДИ ПОСЕТИТЕЛИ, ПОВЕЌЕ ДОМАШНИ ОТКОЛКУ СТРАНЦИ

Во првите шест месеци од годинава археолошкиот локалитет Стоби го посетиле 10 илјади туристи, повеќето домашни, најчесто ученици во рамките на организ ...
МИНИСТЕРОТ ИСМАИЛИ БИ ДАЛ ПАРИ ЗА ПРЕТСТАВА ВО СТОБИ, НАДЛЕЖНИТЕ НЕ ДОЗВОЛУВААТ ОТИ НЕ Е БЕЗБЕДНО

МИНИСТЕРОТ ИСМАИЛИ БИ ДАЛ ПАРИ ЗА ПРЕТСТАВА ВО СТОБИ, НАДЛЕЖНИТЕ НЕ ДОЗВОЛУВААТ ОТИ НЕ Е БЕЗБЕДНО

Секое лето веќе 25 години, античкиот театар во Стоби беше домаќин на театарски претстави на Фестивалот на античка драма. Годинава, Министерството за к ...
ВО ХРАМОТ НА ИЗИДА ВО СТОБИ ПРОНАЈДЕНИ ФОНТАНА И МОЗАИК

ВО ХРАМОТ НА ИЗИДА ВО СТОБИ ПРОНАЈДЕНИ ФОНТАНА И МОЗАИК

За време на археолошките истражувања на комплексот градби околу храмот на Изида, екипа од археолози на Националната установа Стоби и студенти по архео ...
СКУЛПТУРА НА БОГОТ ДИОНИС СО ПАНТЕР ОТКРИЕНА ВО СТОБИ

СКУЛПТУРА НА БОГОТ ДИОНИС СО ПАНТЕР ОТКРИЕНА ВО СТОБИ

Мермерна скулптура со претстава на богот Дионис открија минатата недела археолозите на локалитететот Стоби, за време на истражувањата во рамките на ле ...
ВИСИ ОДРЖУВАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ „СТОБИ“, РАЦИНОВИТЕ СРЕДБИ ЌЕ СЕ ОДРЖАТ СО СКРОМЕН БУЏЕТ

ВИСИ ОДРЖУВАЊЕТО НА ФЕСТИВАЛОТ „СТОБИ“, РАЦИНОВИТЕ СРЕДБИ ЌЕ СЕ ОДРЖАТ СО СКРОМЕН БУЏЕТ

Трите значајни манифестации за Велес: Фестивалот на античка драма „Стоби“, Рациновите средни и Фолклорниот фестивал „Велес“ останаа без средства и во ...
ЛОКАЛИТЕТОТ СТОБИ ЛАНИ ИМАЛ РЕКОРДНИ 20.000 ПОСЕТИТЕЛИ, НАЈМНОГУ ОД ХОЛАНДИЈА

ЛОКАЛИТЕТОТ СТОБИ ЛАНИ ИМАЛ РЕКОРДНИ 20.000 ПОСЕТИТЕЛИ, НАЈМНОГУ ОД ХОЛАНДИЈА

Минатата година, археолошкиот локалитет Стоби забележал рекордна посетеност. Го посетиле над 20.000 туристи, повеќето странски, додека домашните најче ...
1 2 10 / 18 НАПИСИ