Таг: Стразбур

1 2 3 6 10 / 52 НАПИСИ
СПРЕМНИ СМЕ СЕГА ДА ГИ УСВОИМЕ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, НО ДА СТАПАТ ВО СИЛА КОГА СИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЌЕ ГО РАТИФИКУВААТ ПРИСТАПНИОТ ПРОТОКОЛ, КАЖА МИЦКОСКИ ВО САД

СПРЕМНИ СМЕ СЕГА ДА ГИ УСВОИМЕ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, НО ДА СТАПАТ ВО СИЛА КОГА СИТЕ ЧЛЕНКИ НА ЕУ ЌЕ ГО РАТИФИКУВААТ ПРИСТАПНИОТ ПРОТОКОЛ, КАЖА МИЦКОСКИ ВО САД

За САКАМДАКАЖАМ.МК од Вашингтон, Горан Михајловски Премиерот Христијан Мицкоски кажа дека македонската власт е спремна уште сега во парламентот да ...
СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДЕКА ПОЛИЦИЈАТА НЕ СМЕЕЛА ДА ИМ ЗАБРАНУВА НА РОМИ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД МАКЕДОНИЈА

СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДЕКА ПОЛИЦИЈАТА НЕ СМЕЕЛА ДА ИМ ЗАБРАНУВА НА РОМИ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД МАКЕДОНИЈА

Европскиот суд за човекови права и слободи во Стразбур донесе пресуда против Македонија по тужбата на пет лица, на кои во 2014 година им било забранет ...
ЗАТВОРЕНИКОТ КОЈ НАПЛАТИЛ 4.000 ЕВРА ОД КОМАНДИРИ ВО „ИДРИЗОВО“ ЗА ДА ИМ НАЈДЕ РАБОТА ВО МВР, ЛЕЖИ В ЗАТВОР БАШ ЗА СЕРИЈА ИЗМАМИ ДЕКА ВРАБОТУВА ВО МВР

ЗАТВОРЕНИКОТ КОЈ НАПЛАТИЛ 4.000 ЕВРА ОД КОМАНДИРИ ВО „ИДРИЗОВО“ ЗА ДА ИМ НАЈДЕ РАБОТА ВО МВР, ЛЕЖИ В ЗАТВОР БАШ ЗА СЕРИЈА ИЗМАМИ ДЕКА ВРАБОТУВА ВО МВР

Двајцата командири од затворот „Идризово“ кои му дале мито од 4.000 евра на затвореникот Јанко Јаневски за да ги преместел на работа во МВР, наседнале ...
ЧЕТИРИ СЕКСУАЛНИ РАБОТНИЧКИ ЌЕ ДОБИЈАТ 13.300 ЕВРА ОТШТЕТА, СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДЕКА ПОЛИЦИЈАТА ГИ МАЛТРЕТИРАЛА ВО 2008

ЧЕТИРИ СЕКСУАЛНИ РАБОТНИЧКИ ЌЕ ДОБИЈАТ 13.300 ЕВРА ОТШТЕТА, СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДЕКА ПОЛИЦИЈАТА ГИ МАЛТРЕТИРАЛА ВО 2008

Уапсени, навредувани, оставени цела ноќ во полициска станица без храна, лекови и без тоалет, претставнички на вкупно 23 сексуални работнички апсени во ...
УСТАВНИОТ СУД УТВРДИ ПОВРЕДА НА УСТАВНО ЗАГАРАНТИРАНОТО ПРАВО НА СЛОБОДА НА ИЗРАЗУВАЊЕ НА НОВИНАРОТ СТОЈАНОВСКИ ОД „ФОКУС“ ПРИ НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ 2017 И МУ ГО ОТВОРИ ПАТОТ ЗА ТУЖБА ВО СТРАЗБУР

УСТАВНИОТ СУД УТВРДИ ПОВРЕДА НА УСТАВНО ЗАГАРАНТИРАНОТО ПРАВО НА СЛОБОДА НА ИЗРАЗУВАЊЕ НА НОВИНАРОТ СТОЈАНОВСКИ ОД „ФОКУС“ ПРИ НАПАДОТ НА СОБРАНИЕТО НА 27 АПРИЛ 2017 И МУ ГО ОТВОРИ ПАТОТ ЗА ТУЖБА ВО СТРАЗБУР

Уставниот суд денеска утврди повреда на слободата на изразување на новинарот на „Фокус“ Влатко Стојановски во Собранието, при организираниот напад на ...
СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДРЖАВАТА ДА Ѝ ПЛАТИ 1.600 ЕВРА ОТШТЕТА НА ДОЦЕВСКА-БОЖИНОВСКА ОТИ Ѝ БИЛЕ ПРЕКРШЕНИ ПРАВАТА ПРИ ИЗРЕКУВАЊЕТО ПРИТВОР ЗА 27 АПРИЛ

СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ДРЖАВАТА ДА Ѝ ПЛАТИ 1.600 ЕВРА ОТШТЕТА НА ДОЦЕВСКА-БОЖИНОВСКА ОТИ Ѝ БИЛЕ ПРЕКРШЕНИ ПРАВАТА ПРИ ИЗРЕКУВАЊЕТО ПРИТВОР ЗА 27 АПРИЛ

Европскиот суд за човекови права во Стразбур пресуди дека на Елена Доцевска-Божиновска ѝ биле прекршени правата при постапката за одредување притвор в ...
ПРЕСУДЕНА КАЗНА ОД 400 ЕВРА ЗА ЛИЦЕ КОЕ ДИСКРИМИНИРА, КАЗНИТЕ ЗА ПРАВНИ ЛИЦА СЕ ДО 10.000 ЕВРА, КОМИСИЈАТА ЗА АНТИДИСКРИМИНАЦИЈА ПРЕПЛАВЕНА СО ПРЕТСТАВКИ

ПРЕСУДЕНА КАЗНА ОД 400 ЕВРА ЗА ЛИЦЕ КОЕ ДИСКРИМИНИРА, КАЗНИТЕ ЗА ПРАВНИ ЛИЦА СЕ ДО 10.000 ЕВРА, КОМИСИЈАТА ЗА АНТИДИСКРИМИНАЦИЈА ПРЕПЛАВЕНА СО ПРЕТСТАВКИ

За нецели три години од постоењето, Комисијата за заштита и спречување од дискриминација (КЗСД) дојде до степен да се затрупа со претставки од граѓани ...
ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР БЕЗ ОДГОВОР ДО КОГА ЕУ ЌЕ ТОЛЕРИРА БУГАРИЈА ДА НЕ ГИ ПОЧИТУВА ПРЕСУДИТЕ НА СУДОТ ВО СТРАЗБУР, А ДА БАРА ОД МАКЕДОНИЈА ДА ПОЧИТУВА БУГАРСКО МАЛЦИНСТВО

ЕВРОАМБАСАДОРОТ ГИР БЕЗ ОДГОВОР ДО КОГА ЕУ ЌЕ ТОЛЕРИРА БУГАРИЈА ДА НЕ ГИ ПОЧИТУВА ПРЕСУДИТЕ НА СУДОТ ВО СТРАЗБУР, А ДА БАРА ОД МАКЕДОНИЈА ДА ПОЧИТУВА БУГАРСКО МАЛЦИНСТВО

Евроамбасадорот Дејвид Гир денеска во Битола не даде директен одговор на прашањето на САКАМДАКАЖАМ.МК до кога ЕУ ќе ја толерира Бугарија, која иако не ...
СТРУЖАНЕЦ ИСКАСАН ОД ГЛУТНИЦА КУЧИЊА СКИТНИЦИ ШЕСТ ГОДИНИ НЕ МОЖЕ ДА НАПЛАТИ ОТШТЕТА, ПРАВДАТА ЌЕ ЈА БАРА ВО СТРАЗБУР

СТРУЖАНЕЦ ИСКАСАН ОД ГЛУТНИЦА КУЧИЊА СКИТНИЦИ ШЕСТ ГОДИНИ НЕ МОЖЕ ДА НАПЛАТИ ОТШТЕТА, ПРАВДАТА ЌЕ ЈА БАРА ВО СТРАЗБУР

Шеесет и четиригодишниот Драган Пејоски од Струга не може да наплати надомест за материјална и нематеријална штета во висина од 152 илјади денари прич ...
МОЖЕ И ПООЧАЈНО

МОЖЕ И ПООЧАЈНО

Ветуваа дека ќе ја донесат ЕУ дома. Не успеаја, па сега ја користат ЕУ како оружје за пресметка. ...
1 2 3 6 10 / 52 НАПИСИ