Таг: Стразбур

1 2 3 20 / 29 НАПИСИ
ЗДРУЖЕНИЕ НА МАКЕДОНЦИ ВО БУГАРИЈА ГО ДОБИ СПОРОТ ОД 2013 ГОДИНА ПРЕД СТРАЗБУР, ЗАШТО БУГАРСКИТЕ ВЛАСТИ ОДБИЛЕ ДА ГО РЕГИСТРИРААТ

ЗДРУЖЕНИЕ НА МАКЕДОНЦИ ВО БУГАРИЈА ГО ДОБИ СПОРОТ ОД 2013 ГОДИНА ПРЕД СТРАЗБУР, ЗАШТО БУГАРСКИТЕ ВЛАСТИ ОДБИЛЕ ДА ГО РЕГИСТРИРААТ

„Македонскиот клуб за етничка толеранција во Бугарија“ го доби шест иполгодишниот спор со државата Бугарија пред Европскиот суд за човекови слободи и ...
ГЛУВОНЕМОТО ДЕТЕ КОЕ БЕШЕ ВРЗУВАНО ЗА РАДИЈАТОР ВО БАЊА БАНСКО, ЌЕ ДОБИЕ 18.000 ЕВРА ОТШТЕТА ОД ДРЖАВАТА ЗА НЕЧОВЕЧНО ПОСТАПУВАЊЕ, ПРЕСУДИ СУДОТ ВО СТРАЗБУР

ГЛУВОНЕМОТО ДЕТЕ КОЕ БЕШЕ ВРЗУВАНО ЗА РАДИЈАТОР ВО БАЊА БАНСКО, ЌЕ ДОБИЕ 18.000 ЕВРА ОТШТЕТА ОД ДРЖАВАТА ЗА НЕЧОВЕЧНО ПОСТАПУВАЊЕ, ПРЕСУДИ СУДОТ ВО СТРАЗБУР

Државата треба да му плати отштета во износ од 18 илјади евра на осумгодишното дете Л. Р. кое Народниот правобранител при ненадејна посета го најде вр ...
БИВШ ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

БИВШ ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ИЗБРАН ЗА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ

Италијанскиот социјалист Давид-Марија Сасоли е избран за нов претседател на Европскиот парламент, за да го наследи својот сонародник Антонио Тајани, к ...
АКО НЕ СЕ ГОНИ КРИВИЧНО ИВАНОВ ЗА НЕЗАКОНСКАТА АМНЕСТИЈА, СЛУЧАИТЕ НА СJO ЌЕ ПАДНАТ ПРЕД СТРАЗБУР, ПРЕДУПРЕДУВА КАЛАЈЏИЕВ

АКО НЕ СЕ ГОНИ КРИВИЧНО ИВАНОВ ЗА НЕЗАКОНСКАТА АМНЕСТИЈА, СЛУЧАИТЕ НА СJO ЌЕ ПАДНАТ ПРЕД СТРАЗБУР, ПРЕДУПРЕДУВА КАЛАЈЏИЕВ

Додека не ја означиме како незаконита амнестијата на претседателот Ѓорге Иванов на осомничени, но и на сведоци во постапките на СЈО, овие случаи ќе па ...
НАПАЃАЧОТ НА БОЖИЌНИОТ ПАЗАР ВО СТРАЗБУР УБИЕН ВО ПРЕСТРЕЛКА СО ПОЛИЦИЈАТА

НАПАЃАЧОТ НА БОЖИЌНИОТ ПАЗАР ВО СТРАЗБУР УБИЕН ВО ПРЕСТРЕЛКА СО ПОЛИЦИЈАТА

Француската полиција објави дека го убила напаѓачот на божиќниот пазар во Стразбур, кога загинаа три лица. Министерот за внатрешни работи Кастанер из ...
НАЈМАЛКУ ДВАЈЦА УБИЕНИ ВО ПУКАЊЕТО НА БОЖИЌЕН ПАЗАР ВО СТРАЗБУР

НАЈМАЛКУ ДВАЈЦА УБИЕНИ ВО ПУКАЊЕТО НА БОЖИЌЕН ПАЗАР ВО СТРАЗБУР

Најмалку две лица се убиени, а десет се повредени во пукањето што се случи во францускиот град Стразбур. Полицијата објави дека напаѓачот е идентиф ...
СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ОБЕСШТЕТУВАЊЕ ОД ДРЖАВАТА ЗА 19-МИНА АКЦИОНЕРИ ОД РАДОВИШ

СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ ОБЕСШТЕТУВАЊЕ ОД ДРЖАВАТА ЗА 19-МИНА АКЦИОНЕРИ ОД РАДОВИШ

Со одлука на Европскиот суд за човекови права и слободи во Стразбур, во рок од три месеци Република Македонија е должна на 19-мина акционери од Радови ...
СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ 6.500 ЕВРА ОТШТЕТА ЗА ЛУСТРИРАНИОТ БИТОЛЧАНЕЦОТ НИКОЛА КОСТУРСКИ

СУДОТ ВО СТРАЗБУР ПРЕСУДИ 6.500 ЕВРА ОТШТЕТА ЗА ЛУСТРИРАНИОТ БИТОЛЧАНЕЦОТ НИКОЛА КОСТУРСКИ

Европскиот суд за човекови права во Стразбур донесе пресуда дека на лустрираниот Никола Костурски од Битола му било прекршено човечкото право за фер с ...
ЕУ ПОДГОТВЕНА ДА ДАДЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПРЕГОВОРИ АКО ВО МАКЕДОНИЈА СЕ СЛУЧАТ ДРАМАТИЧНИ ПРОМЕНИ

ЕУ ПОДГОТВЕНА ДА ДАДЕ ПРЕПОРАКА ЗА ПРЕГОВОРИ АКО ВО МАКЕДОНИЈА СЕ СЛУЧАТ ДРАМАТИЧНИ ПРОМЕНИ

Европската комисија е подготвена да даде препорака за отпочнување на преговорите за  влез во Европската унија на Албанија и Македонија по исполнување ...
ТАТКОТО НА ОБЕДИНЕТА ГЕРМАНИЈА ХЕЛМУТ КОЛ ИСПРАТЕН НА КОМЕМОРАЦИЈА ВО ФРАНЦИЈА

ТАТКОТО НА ОБЕДИНЕТА ГЕРМАНИЈА ХЕЛМУТ КОЛ ИСПРАТЕН НА КОМЕМОРАЦИЈА ВО ФРАНЦИЈА

Комеморацијата за некогашниот германски канцелар Хелмут Кол, кој почина на 16 јуни на 87 годишна возраст се одржа во Стразбур, во седиштето на Европск ...
1 2 3 20 / 29 НАПИСИ