Таг: Судан

ВОЈСКАТА ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО СУДАН ОТКАКО ПО 30 ГОДИНИ ГО СОБОРИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БАШИР

ВОЈСКАТА ЈА ПРЕЗЕДЕ ВЛАСТА ВО СУДАН ОТКАКО ПО 30 ГОДИНИ ГО СОБОРИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ БАШИР

Војската на Судан објави дека по 30 години на власт го соборила претседателот Омар ал-Башир и го уапсила. Обраќајќи се преку државната телевизија, ...
СЕВЕРНИОТ БЕЛ НОСОРОГ ИСЧЕЗНУВА, ПОЧИНА ПОСЛЕДНИОТ МАЖЈАК

СЕВЕРНИОТ БЕЛ НОСОРОГ ИСЧЕЗНУВА, ПОЧИНА ПОСЛЕДНИОТ МАЖЈАК

Северниот бел носорог е на работ на изумирање, откако последниот мажјак од видот почина, потврдија денес конзерваторите од Кенија. Носорогот Судан ...
РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО СУДАН ПРОНАЈДЕН МРТОВ ДОМА

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО СУДАН ПРОНАЈДЕН МРТОВ ДОМА

Рускиот амбасадор во Судан Миргајас Ширински, денес беше пронајден мртов во неговиот дом во Картум, соопшти полицијата во суданскиот главен град. Н ...
ВРХОВНИОТ СУД ЈА ВРАТИ ЗАБРАНАТА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ГРАЃАНИ ОД 6 МУСЛИМАНСКИ ЗЕМЈИ

ВРХОВНИОТ СУД ЈА ВРАТИ ЗАБРАНАТА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ГРАЃАНИ ОД 6 МУСЛИМАНСКИ ЗЕМЈИ

Врховниот суд ѝ дозволи на администрацијата на Трамп во голема мерка да ја спроведе 90-дневната забрана за влез во САД на патници од шест претежно мус ...
4 / 4 НАПИСИ