Таг: УХМР

1 2 10 / 14 НАПИСИ
ДЕНЕС И УТРЕ НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД, СИЛЕН ВЕТЕР И ГРМЕЖИ

ДЕНЕС И УТРЕ НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД, СИЛЕН ВЕТЕР И ГРМЕЖИ

Под влијание на циклонска активност, од денеска па до крајот на неделава следува период на променливо облачно, нестабилно и посвежо време со повремени ...
ДЕНЕС И НАРЕДНИТЕ ДВА ДЕНА ТОПЛОТЕН БРАН ОД ЖОЛТА ФАЗА, ЛЕКАРИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ ДА СЕ ПИЕ ВОДА И ДА СЕ СЕДИ НА ЛАДНО

ДЕНЕС И НАРЕДНИТЕ ДВА ДЕНА ТОПЛОТЕН БРАН ОД ЖОЛТА ФАЗА, ЛЕКАРИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ ДА СЕ ПИЕ ВОДА И ДА СЕ СЕДИ НА ЛАДНО

Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат препораките за заштита од топло време поради најавите од Управата за хидрометеоролошки ...
СТУДЕНИОТ БРАН ДОНЕСЕ ВЕТЕР СО 90 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС, ВИКЕНДОВ ПОТОПЛО

СТУДЕНИОТ БРАН ДОНЕСЕ ВЕТЕР СО 90 КИЛОМЕТРИ НА ЧАС, ВИКЕНДОВ ПОТОПЛО

Ветер со брзина од 90 километри на час што почна да дува попладнево, а ќе продолжи и утре, ќе ги намали температурите, велат од Управата за хидрометео ...
ОСВЕН ПАДНАТИ ДРВЈА НЕ СЕ ПРИЈАВЕНИ ПОГОЛЕМИ ШТЕТИ ВО СКОПЈЕ, НЕВРЕМЕТО СЕ ДВИЖИ КОН КУМАНОВО

ОСВЕН ПАДНАТИ ДРВЈА НЕ СЕ ПРИЈАВЕНИ ПОГОЛЕМИ ШТЕТИ ВО СКОПЈЕ, НЕВРЕМЕТО СЕ ДВИЖИ КОН КУМАНОВО

Од Бригадата за противпожарна заштита на Скопје велат дека засега нема пријави за поголеми штети  од силното невреме, кое околу пладне го зафати Скопј ...
СИЛЕН ВЕТЕР И ВИСОКИ БРАНОВИ ВО ОХРИД

СИЛЕН ВЕТЕР И ВИСОКИ БРАНОВИ ВО ОХРИД

Високи бранови удираат во охридскиот брег и дува ветер со шеесетина километри на час, а повремено и со поголема силина. На градското пристаниште во ...
НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ БАЛКАНОТ, ИНТЕНЗИВНИ ГРМЕЖИ ВО СКОПЈЕ

НЕВРЕМЕ ГО ЗАФАТИ БАЛКАНОТ, ИНТЕНЗИВНИ ГРМЕЖИ ВО СКОПЈЕ

Силно невреме денеска погоди делови од Балканскиот полуостров, а пороен дожд, грмежи и силен ветер имаше и во Скопје вечерва. Во Хрватска, дождот пред ...
ТОПЛОТЕН БРАН, НАЈЖЕШКО ВО СКОПЈЕ И КУМАНОВО

ТОПЛОТЕН БРАН, НАЈЖЕШКО ВО СКОПЈЕ И КУМАНОВО

Топлотен бран од жолта фаза денес има во целата земја. Според информациите од Управата за хидрометеоролошки работи температурите одат од 33 до 40 степ ...
ИСПУСТОТ НА ДРИМ ЗАТВОРЕН ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ПОНАТАМОШНО ПРАЗНЕЊЕТО НА ЕЗЕРОТО

ИСПУСТОТ НА ДРИМ ЗАТВОРЕН ЗА ДА СЕ СПРЕЧИ ПОНАТАМОШНО ПРАЗНЕЊЕТО НА ЕЗЕРОТО

Водостојот во Охридското Езеро изнесува -12 сантиметри од нултата кота или е за пет сантиметри понизок од дозволениот минимум на кота 693.05 метри ...
СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ, ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ВОЗИЛА НА НЕКОЛКУ ПРАВЦИ

СООБРАЌАЈОТ ОТЕЖНАТ ВО ЗИМСКИ УСЛОВИ, ЗАБРАНА ЗА ТЕШКИ ВОЗИЛА НА НЕКОЛКУ ПРАВЦИ

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово-Дебар, Кочани-Делчево-граничен премин Делчево и Берово-Виница-Кочани, а за ...
КОГА ГРМИ, ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ НЕ ГО СЛЕДИ ВРЕМЕТО

КОГА ГРМИ, ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ НЕ ГО СЛЕДИ ВРЕМЕТО

Дигиталните метeоролошки радари на Управата за хидрометеоролошки работи се исклучуваат кога има невреме со електрични празнења, како што беше случај в ...
1 2 10 / 14 НАПИСИ