Таг: уредба

1 2 3 20 / 27 НАПИСИ
НЕЗАВИСНИТЕ ФИЛМАЏИИ ЌЕ ДОБИЈАТ ПО ДВЕ МИНИМАЛНИ ПЛАТИ ПОРАДИ КОРОНАКРИЗАТА, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

НЕЗАВИСНИТЕ ФИЛМАЏИИ ЌЕ ДОБИЈАТ ПО ДВЕ МИНИМАЛНИ ПЛАТИ ПОРАДИ КОРОНАКРИЗАТА, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Независните филмски работници ќе добијат по две минимални нето плати од 14.500 денари, односно вкупно 29.000 за двата најкризни месеци: април и мај, в ...
УСТАВНИТЕ СУДИИ СИ ГИ СПАСИЈА ПЛАТИТЕ, НО ЈА ПОНИШТИЈА УРЕДБАТА ЗА РАЗДОЛЖУВАЊЕ СО СЈО, ПОРАДИ ШТО ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЈА ТУЖАТ ДРЖАВАТА

УСТАВНИТЕ СУДИИ СИ ГИ СПАСИЈА ПЛАТИТЕ, НО ЈА ПОНИШТИЈА УРЕДБАТА ЗА РАЗДОЛЖУВАЊЕ СО СЈО, ПОРАДИ ШТО ВРАБОТЕНИТЕ ЌЕ ЈА ТУЖАТ ДРЖАВАТА

Уставниот суд ја поништи владината уредба за раздолжување со Специјалното јавно обвинителство (СЈО), за враќање без камата на долговите за кирија, стр ...
КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ ЌЕ ГИ ЗГОЛЕМАТ ЦЕНИТЕ АКО ВЛАДАТА ИМ НАЛОЖИ ДА ФИНАНСИРААТ ФОНД ЗА ПОМОШ НА ТЕЛЕВИЗИИТЕ

КАБЕЛСКИТЕ ОПЕРАТОРИ ЌЕ ГИ ЗГОЛЕМАТ ЦЕНИТЕ АКО ВЛАДАТА ИМ НАЛОЖИ ДА ФИНАНСИРААТ ФОНД ЗА ПОМОШ НА ТЕЛЕВИЗИИТЕ

Здружението на кабелски оператори МК НЕТ најави дека ќе бидат приморани да ги зголемат цените на своите услуги ако Владата донесе уредба со законска с ...
ОСТАНУВААТ ЦЕЛИ ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, ПРАТЕНИЦИТЕ, УСТАВНИТЕ СУДИИ, ОБВИНИТЕЛИТЕ, УСТАВНИОТ СУД ГО ПОНИШТИ НАМАЛУВАЊЕТО ЗА АПРИЛ И МАЈ

ОСТАНУВААТ ЦЕЛИ ПЛАТИТЕ НА СУДИИТЕ, ПРАТЕНИЦИТЕ, УСТАВНИТЕ СУДИИ, ОБВИНИТЕЛИТЕ, УСТАВНИОТ СУД ГО ПОНИШТИ НАМАЛУВАЊЕТО ЗА АПРИЛ И МАЈ

Откако Уставен суд експресно ја стави Уредбата на Владата на дневен ред и забрани намалување на своите, на платите на судиите, обвинителите, пратеници ...
44 СКОПЈАНИ КАЗНЕТИ СО ПО 20 ЕВРА ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА, ВО ДРУГИТЕ ГРАДОВИ ПОЛИЦИЈАТА САМО ГИ ОПОМЕНУВАЛА ГРАЃАНИТЕ

44 СКОПЈАНИ КАЗНЕТИ СО ПО 20 ЕВРА ЗА НЕНОСЕЊЕ МАСКА, ВО ДРУГИТЕ ГРАДОВИ ПОЛИЦИЈАТА САМО ГИ ОПОМЕНУВАЛА ГРАЃАНИТЕ

Од 1 мај до сега само 44 скопјани се казнети заради неносење маска или марама. Во другите градови нема казнети, туку полицијата само ги опоменувала гр ...
ВЛАДАТА МУ ПИША НА УСТАВНИОТ СУД ДА ЈА ОТФРЛИ ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА РОКОВИТЕ ЗА ИЗБОРИ И ДА ЈА ОСТАВИ ДИК ДА ДОРАБОТИ

ВЛАДАТА МУ ПИША НА УСТАВНИОТ СУД ДА ЈА ОТФРЛИ ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА РОКОВИТЕ ЗА ИЗБОРИ И ДА ЈА ОСТАВИ ДИК ДА ДОРАБОТИ

Владата денеска испрати мислење до Уставниот суд, со кое му препорачува поднесената иницијатива против Уредбата со која ги замрзна роковите за избори ...
ОД ДЕНЕС СЕ КАЗНУВА ПО 20 ЕВРА ЗА НЕНОСЕЊЕ ЗАШТИТНА МАСКА

ОД ДЕНЕС СЕ КАЗНУВА ПО 20 ЕВРА ЗА НЕНОСЕЊЕ ЗАШТИТНА МАСКА

Од денес се казнува непочитување на Уредбата за носење на заштитна опрема. Дваесет евра е казната за неносење заштитна маска за физички лица, а 2.000 ...
КОЈ САКА ЌЕ МОЖЕ ДА ГО ДОНИРА ПОВРАТОТ НА ДДВ ВО ФОНДОТ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД КОВИД-19, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

КОЈ САКА ЌЕ МОЖЕ ДА ГО ДОНИРА ПОВРАТОТ НА ДДВ ВО ФОНДОТ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД КОВИД-19, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Граѓаните ќе може повратот од данокот во рамките на проектот „Мој ДДВ“ да го донираат во фондот за справување со последиците од коронавирусот. Владата ...
ЗАДОЛЖИТЕЛНА САМОИЗОЛАЦИЈА ПО ТЕСТИРАЊЕ ЗА КОРОНАВИРУС СÈ ДО ДОБИВАЊЕ НЕГАТИВЕН РЕЗУЛТАТ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

ЗАДОЛЖИТЕЛНА САМОИЗОЛАЦИЈА ПО ТЕСТИРАЊЕ ЗА КОРОНАВИРУС СÈ ДО ДОБИВАЊЕ НЕГАТИВЕН РЕЗУЛТАТ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

Уредба со законска сила за задолжителна самоизолација при тестирање за присуство на коронавирус донесе денеска Владата. Според оваа уредба, сите домаш ...
ФИРМИТЕ ЌЕ МОЖЕ ДИРЕКТНО ДА ДОНИРААТ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНАВИРУСОТ, НЕ ТРЕБА ДА ЧЕКААТ ДОЗВОЛА ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА

ФИРМИТЕ ЌЕ МОЖЕ ДИРЕКТНО ДА ДОНИРААТ ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНАВИРУСОТ, НЕ ТРЕБА ДА ЧЕКААТ ДОЗВОЛА ОД МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА

Компаниите ќе може директно да донираат средства за справување со коронавирусот во државниот буџет, без да чекаат недела дена за одобрување од Министе ...
1 2 3 20 / 27 НАПИСИ