Таг: Вардариште

1 218 / 18 НАПИСИ
ТИНА ПЕТРУШЕВСКА ДИРЕКТОРКА НА НОВОТО ЈАВНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА УЛИЧНИ КУЧИЊА „ЛАЈКА“

ТИНА ПЕТРУШЕВСКА ДИРЕКТОРКА НА НОВОТО ЈАВНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА УЛИЧНИ КУЧИЊА „ЛАЈКА“

Активистката за заштита на животните Тина Петрушевска ќе раководи со новото јавно претпријатие за улични кучиња „Лајка“. Откако на 28 февруари Советот ...
ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ФОРМИРА ЈАВНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА УЛИЧНИ КУЧИЊА, ШИЛЕГОВ САКА ДА СЕ ВИКА ЛАЈКА

ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ФОРМИРА ЈАВНО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА УЛИЧНИ КУЧИЊА, ШИЛЕГОВ САКА ДА СЕ ВИКА ЛАЈКА

Град Скопје ќе формира јавното претпријатие за улични кучиња, во чие управување ќе бидат вклучени и здруженијата за заштита на животните. Ново јавно п ...
144 ГРАЃАНИ ГО ТУЖАТ ГРАД СКОПЈЕ ОТИ ГИ КАСНАЛО КУЧЕ, 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ГОДИШНО ОДАТ НА ОБЕСШТЕТУВАЊА

144 ГРАЃАНИ ГО ТУЖАТ ГРАД СКОПЈЕ ОТИ ГИ КАСНАЛО КУЧЕ, 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ГОДИШНО ОДАТ НА ОБЕСШТЕТУВАЊА

144 тужби има во моментов добиено Град Скопје од граѓани кои биле каснати од куче на улица односно на јавна површина. „Согласно евиденцијата на Гра ...
ДАЈТЕ НИ ГО ВАРДАРИШТЕ – МАРШ ЗА ХУМАН ТРЕТМАН НА УЛИЧНИТЕ КУЧИЊА

ДАЈТЕ НИ ГО ВАРДАРИШТЕ – МАРШ ЗА ХУМАН ТРЕТМАН НА УЛИЧНИТЕ КУЧИЊА

Скандирајќи „Правда за животните“, „Дајте го Вардариште“ и „Не за еутаназија на уличните кучиња“, денеска граѓани и активисти за заштита на животните ...
НЕ МОЖЕ ЈАС КАКО ГРАДОНАЧАЛНИК ДА ДАДАМ ИНИЦИЈАТИВА ДА СЕ УСПИВААТ УЛИЧНИТЕ КУЧИЊА, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

НЕ МОЖЕ ЈАС КАКО ГРАДОНАЧАЛНИК ДА ДАДАМ ИНИЦИЈАТИВА ДА СЕ УСПИВААТ УЛИЧНИТЕ КУЧИЊА, ВЕЛИ ШИЛЕГОВ

Не можете од мене да изнудите решение или барање јас како градоначалник да дадам иницијатива за промена на програмата за кучиња скитници со што тие ќе ...
УСЛОВИТЕ ВО ВАРДАРИШТЕ СЕ МИЗЕРНИ, КУЧИЊАТА СЕ ТРАУМАТИЗИРАНИ И НЕВДОМЛИВИ, ПОКАЖА ИЗВЕШТАЈОТ НА ГРАД СКОПЈЕ

УСЛОВИТЕ ВО ВАРДАРИШТЕ СЕ МИЗЕРНИ, КУЧИЊАТА СЕ ТРАУМАТИЗИРАНИ И НЕВДОМЛИВИ, ПОКАЖА ИЗВЕШТАЈОТ НА ГРАД СКОПЈЕ

Катастрофални и мизерни се условите во стационарот Вардариште во Скопје, покажува извештајот на работната група формирана од градоначалникот Петре Шил ...
ЗА ДВЕ ГОДИНИ СИТЕ КУЧИЊА ВО СКОПЈЕ ЌЕ БИДАТ ЧИПИРАНИ, НАЈАВИ ШИЛЕГОВ

ЗА ДВЕ ГОДИНИ СИТЕ КУЧИЊА ВО СКОПЈЕ ЌЕ БИДАТ ЧИПИРАНИ, НАЈАВИ ШИЛЕГОВ

Градоначалникот Петре Шилегов денеска најави дека за две години сите кучиња во Скопје ќе бидат чипирани. Тој рече дека Град Скопје од минатиот месец з ...
КУЧЕ КОЕ НАПАДНА 9 ЛИЦА УЛОВЕНО И ОДНЕСЕНО НА ВАРДАРИШТЕ, СЕ БАРААТ СОПСТВЕНИЦИТЕ

КУЧЕ КОЕ НАПАДНА 9 ЛИЦА УЛОВЕНО И ОДНЕСЕНО НА ВАРДАРИШТЕ, СЕ БАРААТ СОПСТВЕНИЦИТЕ

Заловено е кучето кое синоќа нападна девет лица во скопската населба Аеродром. Шинтерската служба на Град Скопје попладнево го нашла кучето и веднаш г ...
1 218 / 18 НАПИСИ