Таг: Ватикан

1 2 3 10 / 24 НАПИСИ
ПАПАТА ФРАЊО ОДИ НА ИТНА ОПЕРАЦИЈА НА СТОМАКОТ

ПАПАТА ФРАЊО ОДИ НА ИТНА ОПЕРАЦИЈА НА СТОМАКОТ

Папата Фрањо ќе оди на итна операција на стомакот денеска во римската болница „Џемели“, соопшти Ватикан. Оттаму додаваат дека неговиот лекарски тим за ...
ВО БАЗИЛИКАТА „СВЕТИ ПЕТАР“ ВО ВАТИКАН ИЗВЕДЕН РИТУАЛ НА ПРОЧИСТУВАЊЕ ОТКАКО ГОЛ МАЖ ПРОТЕСТИРАШЕ НА ОЛТАРОТ

ВО БАЗИЛИКАТА „СВЕТИ ПЕТАР“ ВО ВАТИКАН ИЗВЕДЕН РИТУАЛ НА ПРОЧИСТУВАЊЕ ОТКАКО ГОЛ МАЖ ПРОТЕСТИРАШЕ НА ОЛТАРОТ

Специјален ритуал на прочистување беше изведен на главниот олтар во базиликата „Свети Петар“ во Ватикан откако беше осквернавен од гол маж кој протест ...
ВАТИКАН ПОВТОРНО ОТВОРА ИСТРАГА ЗА ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА 15-ГОДИШНАТА ЕМАНУЕЛА ОРЛАНДИ ПРЕД 40 ГОДИНИ

ВАТИКАН ПОВТОРНО ОТВОРА ИСТРАГА ЗА ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА 15-ГОДИШНАТА ЕМАНУЕЛА ОРЛАНДИ ПРЕД 40 ГОДИНИ

Ватикан повторно отвора истрага за исчезнувањето на Емануела Орланди, случај кој ја обзема Италија веќе четири децении. Емануела имала само 15 годи ...
ПАПАТА ФРАЊО ГИ ПОДГРЕА ГЛАСИНИТЕ ДЕКА ЌЕ СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВО АВГУСТ

ПАПАТА ФРАЊО ГИ ПОДГРЕА ГЛАСИНИТЕ ДЕКА ЌЕ СИ ДАДЕ ОСТАВКА ВО АВГУСТ

Папата Фрањо ги подгреа гласините за иднината на неговиот понтификат со тоа што најави дека во август ќе го посети италијанскиот град Аквила на празни ...
КОВАЧЕВСКИ И ПЕТКОВ ЌЕ ИМААТ СРЕДБА ВО РИМ НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

КОВАЧЕВСКИ И ПЕТКОВ ЌЕ ИМААТ СРЕДБА ВО РИМ НА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Премиерот Димитар Ковачевски утре во Рим ќе има средба со бугарскиот премиер Кирил Петков. Средбата ќе се одржи како дел од програма за чествување на ...
ВАТИКАН ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈ ВО КОЈ ОТКРИ ДЕКА ПОСЕДУВА НАД 5.000 НЕДВИЖНОСТИ

ВАТИКАН ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈ ВО КОЈ ОТКРИ ДЕКА ПОСЕДУВА НАД 5.000 НЕДВИЖНОСТИ

Ватикан за првпат објави извештај за своите недвижности, кој открива дека поседува повеќе од 5.000 имоти низ цел свет. Документот дава и увид во финан ...
ВАТИКАН БАРА ДА СЕ ДОГРАДИ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА КОЈ Е ДИВОГРАДБА

ВАТИКАН БАРА ДА СЕ ДОГРАДИ СПОМЕНИКОТ НА МАЈКА ТЕРЕЗА НА ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА КОЈ Е ДИВОГРАДБА

Ватикан бара споменикот дивоградба на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија во Скопје да се доизгради, а спомен куќата на улица Македонија да биде упра ...
ПЕНДАРОВСКИ ГО ЗАМОЛИ ПАПАТА ДА НАВИВА И ДА СЕ ПОМОЛИ ЗА МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН, КОГА ВЕЌЕ АРГЕНТИНА НЕ Е НА ЕВРОПСКО

ПЕНДАРОВСКИ ГО ЗАМОЛИ ПАПАТА ДА НАВИВА И ДА СЕ ПОМОЛИ ЗА МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ЕВРОПСКИ ШАМПИОН, КОГА ВЕЌЕ АРГЕНТИНА НЕ Е НА ЕВРОПСКО

Претседателот Стево Пендаровски денеска на приемот кај Папата Фрањо во Ватикан, кога му го даде црвениот дрес на македонската фудбалска репрезентација ...
НИЕ СМЕ ТУКА ДА ЈА РЕЛАКСИРАМЕ АТМОСФЕРАТА, ВЛАДИТЕ СИ ПРЕГОВАРААТ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕ ЗА РИМ СО РАДЕВ

НИЕ СМЕ ТУКА ДА ЈА РЕЛАКСИРАМЕ АТМОСФЕРАТА, ВЛАДИТЕ СИ ПРЕГОВАРААТ, КАЖА ПЕНДАРОВСКИ ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕ ЗА РИМ СО РАДЕВ

Со бугарскиот претседател Румен Радев сега само пиевме кафе, но во Рим, а и на враќање ќе имаме можност да разговараме за проблемите во билатералните ...
ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА ПЕНДАРОВСКИ И РАДЕВ ВО РИМ ЌЕ ПОТТИКНАТ РЕШЕНИЕ ЗА БУГАРСКОТО ВЕТО

ЗАЕВ ВЕРУВА ДЕКА ПЕНДАРОВСКИ И РАДЕВ ВО РИМ ЌЕ ПОТТИКНАТ РЕШЕНИЕ ЗА БУГАРСКОТО ВЕТО

Претседателите на Македонија и Бугарија, Стево Пендаровски и Румен Радев, на 26 и 27 мај заеднички ќе оддадат почит на делото на Свети Кирил и Методиј ...
1 2 3 10 / 24 НАПИСИ