Таг: владина седница

1 2 10 / 19 НАПИСИ
МИНИМАЛНАТА ПЛАТА ОД 12.000 ДЕНАРИ ОД УТРЕ ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА, ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГОТ ЗА ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ

МИНИМАЛНАТА ПЛАТА ОД 12.000 ДЕНАРИ ОД УТРЕ ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА, ВЛАДАТА ГО УСВОИ ПРЕДЛОГОТ ЗА ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ

Владата вечерва го усвои предлогот за измени на Законот за минимална плата со кои таа ќе биде утврдена на 12.000 денари и веќе утре предлогот ќе влезе ...
3.000 СТЕЧАЈЦИ ЌЕ ДОБИВААТ ПО 120 ЕВРА МЕСЕЧНО СПОРЕД ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ УСВОЕН ОД ВЛАДАТА

3.000 СТЕЧАЈЦИ ЌЕ ДОБИВААТ ПО 120 ЕВРА МЕСЕЧНО СПОРЕД ПРЕДЛОГ-ЗАКОНОТ УСВОЕН ОД ВЛАДАТА

Владата на синоќешната седница усвои предлог-закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатија со доминантна ...
ДОГОВОРИТЕ СО СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ВО СЛОБОДНИТЕ ЗОНИ ВЕЌЕ НЕМА ДА БИДАТ ДРЖАВНА ТАЈНА

ДОГОВОРИТЕ СО СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ВО СЛОБОДНИТЕ ЗОНИ ВЕЌЕ НЕМА ДА БИДАТ ДРЖАВНА ТАЈНА

Владата усвои барање со кое што се бара декласификација на сите договори со странските инвеститори во слободните економски зони склучени како државна ...
ВИКТОР МИЗО И ЦВЕТКО ГРОЗДАНОВ ПОДНЕЛЕ ОСТАВКИ

ВИКТОР МИЗО И ЦВЕТКО ГРОЗДАНОВ ПОДНЕЛЕ ОСТАВКИ

Директорот на Дирекцијата на технолошки индустриски развојни зони Виктор Мизо и Цветко Грозданов, генералниот директор на АД за стопанисување со станб ...
МИЛЕ БОШЊАКОВСКИ НОВ ПОРТПАРОЛ НА ВЛАДАТА

МИЛЕ БОШЊАКОВСКИ НОВ ПОРТПАРОЛ НА ВЛАДАТА

Владата го назначи Миле Бошњаковски за владин портпарол на денешната седница. Тој доаѓа на позицијата од УНФПА (Фонд за население на Обединетите Нации ...
ВЛАДАТА ГИ РАЗРЕШИ СИТЕ УПРАВНИ И НАДЗОРНИ ОДБОРИ, ПОТПИШУВАЛЕ ШТЕТНИ МЕНАЏЕРСКИ ДОГОВОРИ

ВЛАДАТА ГИ РАЗРЕШИ СИТЕ УПРАВНИ И НАДЗОРНИ ОДБОРИ, ПОТПИШУВАЛЕ ШТЕТНИ МЕНАЏЕРСКИ ДОГОВОРИ

Владата на денешната седница донесе одлука за разрешување членови на сите управните и надзорни одбори на јавните претпријатија, јавните здравствени ус ...
ВЛАДАТА ГО ОДЛОЖИ КЕМБРИЏ, СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ЌЕ УЧАТ ПО СТАРАТА ПРОГРАМА

ВЛАДАТА ГО ОДЛОЖИ КЕМБРИЏ, СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ЌЕ УЧАТ ПО СТАРАТА ПРОГРАМА

Владата донесе одлука да се одложи имплементацијата на програмата „Кембриџ“ во средното образование и учениците од септември ќе продолжат да учат спор ...
ОД СЕПТЕМВРИ ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ РАБОТИ ДВОСМЕНСКИ И ПРВАТА САБОТА ВО МЕСЕЦОТ

ОД СЕПТЕМВРИ ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ЌЕ РАБОТИ ДВОСМЕНСКИ И ПРВАТА САБОТА ВО МЕСЕЦОТ

Владата донесе одлука за двосменско работење на администрацијата во Управата за јавни приходи, Царинската управа, Управата за водење на матични книги, ...
ФИЛИП ПЕТРОВСКИ РАЗРЕШЕН, ЌЕ ГО ЗАМЕНИ КИРИЛ ПЕТРОВ ОД ПАРТИЈАТА НА ОРОВЧАНЕЦ

ФИЛИП ПЕТРОВСКИ РАЗРЕШЕН, ЌЕ ГО ЗАМЕНИ КИРИЛ ПЕТРОВ ОД ПАРТИЈАТА НА ОРОВЧАНЕЦ

Владата го разреши директорот на Државниот архив Филип Петровски на денешната седница и на неговото место го постави Кирил Петров. Новиот директор на ...
ЌЕ СЕ ПРЕИСПИТУВА ДОГОВОРОТ ЗА НОВ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ОД 72 МИЛИОНИ ЕВРА ПОТПИШАН ОД ТОДОРОВ КАКО ТЕХНИЧКИ МИНИСТЕР

ЌЕ СЕ ПРЕИСПИТУВА ДОГОВОРОТ ЗА НОВ КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ОД 72 МИЛИОНИ ЕВРА ПОТПИШАН ОД ТОДОРОВ КАКО ТЕХНИЧКИ МИНИСТЕР

Ќе се преиспитува проектот за новиот Клинички центар, соопштија вечерва од Владата, откако на денешната седница биле констатирани повеќе проблематични ...
1 2 10 / 19 НАПИСИ