ДОГОВОРИТЕ СО СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ВО СЛОБОДНИТЕ ЗОНИ ВЕЌЕ НЕМА ДА БИДАТ ДРЖАВНА ТАЈНА

  ДОГОВОРИТЕ СО СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ВО СЛОБОДНИТЕ ЗОНИ ВЕЌЕ НЕМА ДА БИДАТ ДРЖАВНА ТАЈНАПо спроведувањето на процесот на декласификација ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста, договите ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста, најавија од Владата. - Премиерот Зоран Заев и генералниот секретар на Владата Драги Рашковски на владина седница

  Владата усвои барање со кое што се бара декласификација на сите договори со странските инвеститори во слободните економски зони склучени како државна тајна на синоќешната седница, соопштија од владиниот Сектор за односи со јавноста.

  По спроведувањето на процесот на декласификација ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста, договите ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста, најавија од Владата.
  „Владата на Република Македонија смета дека е од особен јавен интерес да биде јавна информацијата што е точно договарано со странските инвеститори и поранешната Влада при потпишување на договорите за влез на компaниите во економските зони. Затоа, Владата усвои барање со кое се бара декласификација на сите договори склучени како државна тајна, кои што по спроведувањето на процесот на декласификација ќе бидат целосно и транспарентно достапни на јавноста“, се вели во соопштението.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира