Таг: Втора светска војна

1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ
100-ГОДИШЕН ВЕТЕРАН ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА НАПРАВИ СВАДБА БЛИЗУ ПЛАЖИТЕ ОД ДЕНОТ Д ВО НОРМАНДИЈА

100-ГОДИШЕН ВЕТЕРАН ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА НАПРАВИ СВАДБА БЛИЗУ ПЛАЖИТЕ ОД ДЕНОТ Д ВО НОРМАНДИЈА

100-годишен ветеран од Втората светска војна направи свадба близу плажите во Франција, каде што пред 80 години се истоварија сојузничките војници на Д ...
СЛАВНА АМЕРИКАНСКА ПОДМОРНИЦА ПРОНАЈДЕНА 80 ГОДИНИ ПО УНИШТУВАЊЕТО ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

СЛАВНА АМЕРИКАНСКА ПОДМОРНИЦА ПРОНАЈДЕНА 80 ГОДИНИ ПО УНИШТУВАЊЕТО ВО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Остатоците од американска воена подморница која потопи најмногу јапонски воени бродови во Втората светска војна се пронајдени во Јужното Кинеско Море, ...
ПО 81 ГОДИНА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИТЕ НА ЈАПОНСКИ БРОД НА КОЈ ЗАГИНАЛЕ РЕЧИСИ 1.000 АВСТРАЛИЈЦИ

ПО 81 ГОДИНА ПРОНАЈДЕНИ ОСТАТОЦИТЕ НА ЈАПОНСКИ БРОД НА КОЈ ЗАГИНАЛЕ РЕЧИСИ 1.000 АВСТРАЛИЈЦИ

Истражувачи на големи длабочини ги пронајдоа остатоците на јапонски транспортен брод кој потонал покрај Филипини во 1942 година, при што загинале над ...
ПОЛСКА ГИ ПРОЦЕНИ ШТЕТИТЕ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА НА 1.300 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЌЕ БАРА ОТШТЕТА ОД ГЕРМАНИЈА

ПОЛСКА ГИ ПРОЦЕНИ ШТЕТИТЕ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА НА 1.300 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ, ЌЕ БАРА ОТШТЕТА ОД ГЕРМАНИЈА

Полска ги процени штетите предизвикани од Германија во Втората светска војна на 6.200 милијарди злоти (1.300 милијарди долари), при што лидерот на вла ...
РУСИЈА И УКРАИНА ВОДАТ РОВОВСКИ БОРБИ НА ДЕНОТ КОГА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОЧЕТОКОТ НА НАЦИСТИЧКАТА ИНВАЗИЈА НА СССР

РУСИЈА И УКРАИНА ВОДАТ РОВОВСКИ БОРБИ НА ДЕНОТ КОГА СЕ ОДБЕЛЕЖУВА ПОЧЕТОКОТ НА НАЦИСТИЧКАТА ИНВАЗИЈА НА СССР

Руските и украинските сили водат крвава рововска борба во источна Украина на денот кога двете земји го одбележуваат почетокот на нацистичката инвазија ...
НЕ СМЕ БИЛЕ НИТУ НИЕ СИТЕ НА СТРАНА НА ПАРТИЗАНИТЕ, ИМАЛО И СОРАБОТНИЦИ НА ФАШИСТИТЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

НЕ СМЕ БИЛЕ НИТУ НИЕ СИТЕ НА СТРАНА НА ПАРТИЗАНИТЕ, ИМАЛО И СОРАБОТНИЦИ НА ФАШИСТИТЕ, РЕЧЕ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев смета дека на фашизмот не треба да му се дава етнички предзак, па затоа од спомениците и учебните ќе биде отстранет зборот „бугар ...
БУГАРСКАТА ВЛАДА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ОКУПАТОРСКИОТ ПОГРОМ ВРЗ ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОВИКАА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА И ФОНДОТ НА ХОЛОКАУСТОТ

БУГАРСКАТА ВЛАДА ДА СЕ ИЗВИНИ ЗА ОКУПАТОРСКИОТ ПОГРОМ ВРЗ ЕВРЕИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ПОВИКАА ЕВРЕЈСКАТА ЗАЕДНИЦА И ФОНДОТ НА ХОЛОКАУСТОТ

Еврејска заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија денеска јавно ја повикаа владата на Бугарија или државните официјални избрани полит ...
БУГАРСКАТА ВЛАСТ МЕ ИЗМАЧУВАШЕ КОГА ИМАВ 16 ГОДИНИ, ТОА ЛИ Е ОСЛОБОДИТЕЛНА И АНТИФАШИСТИЧКА ПОЛИТИКА?, ВЕЛИ 94-ГОДИШНАТА ПАРТИЗАНКА РАТКА БАКАЛИНОСКА

БУГАРСКАТА ВЛАСТ МЕ ИЗМАЧУВАШЕ КОГА ИМАВ 16 ГОДИНИ, ТОА ЛИ Е ОСЛОБОДИТЕЛНА И АНТИФАШИСТИЧКА ПОЛИТИКА?, ВЕЛИ 94-ГОДИШНАТА ПАРТИЗАНКА РАТКА БАКАЛИНОСКА

94-годишната партизанка Ратка Бакалиноска од Битола, се сеќава дека како 16-годишна ученичка била измачувана во затвор од бугарската окупаторска фашис ...
НИКОЈ НЕ ГИ ПРАША БУГАРИТЕ НА РЕФЕРЕНДУМ ВО 1941 ГОДИНА КАКВА Е НИВНАТА ОПРЕДЕЛБА, ПА ЦЕЛА БУГАРИЈА ДА ЈА НАРЕКУВАМЕ ФАШИСТИЧКА, ВЕЛИ ЗАЕВ

НИКОЈ НЕ ГИ ПРАША БУГАРИТЕ НА РЕФЕРЕНДУМ ВО 1941 ГОДИНА КАКВА Е НИВНАТА ОПРЕДЕЛБА, ПА ЦЕЛА БУГАРИЈА ДА ЈА НАРЕКУВАМЕ ФАШИСТИЧКА, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека раководството на царска Бугарија во 1941 година се приклучила на Тројниот пакт на фашизмот, но бугарскиот народ не бил ...
БУГАРИЈА НЕ Е ФАШИЗАМ, ТУКУ НАШ ПРИЈАТЕЛ, ЈУГОСЛАВИЈА НЀ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА „БГНЕС“

БУГАРИЈА НЕ Е ФАШИЗАМ, ТУКУ НАШ ПРИЈАТЕЛ, ЈУГОСЛАВИЈА НЀ ДРЖЕШЕ РАЗДЕЛЕНИ, ВЕЛИ ЗАЕВ ВО ИНТЕРВЈУ ЗА „БГНЕС“

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугари ...
1 2 3 4 10 / 35 НАПИСИ