Таг: Втора светска војна

1 2 3 4 30 / 31 НАПИСИ
ПОЧИНА ЈОАКИМ РОНЕБЕРГ, НОРВЕШКИ ВОЕН ХЕРОЈ КОЈ ГО СПРЕЧИ ХИТЛЕР ДА НАПРАВИ АТОМСКА БОМБА

ПОЧИНА ЈОАКИМ РОНЕБЕРГ, НОРВЕШКИ ВОЕН ХЕРОЈ КОЈ ГО СПРЕЧИ ХИТЛЕР ДА НАПРАВИ АТОМСКА БОМБА

Јоаким Ронеберг, припадник на норвешкото движење на отпорот кој ги спречи плановите на нацистичка Германија да развие нуклеарно оружје, почина на 99 г ...
95-ГОДИШЕН НУРКАЧ ГО СРУШИ СОПСТВЕНИОТ РЕКОРД ВО КИПАР

95-ГОДИШЕН НУРКАЧ ГО СРУШИ СОПСТВЕНИОТ РЕКОРД ВО КИПАР

Деведесет и петгодишниот британец Рeј Вули, ветеран од Втората светска војна го сруши сопствениот рекорд за нуркање како најстар нуркач, откако го при ...
АВИОН ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА СЕ УРНА ВО ШВАЈЦАРИЈА, 20 ЗАГИНАТИ

АВИОН ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА СЕ УРНА ВО ШВАЈЦАРИЈА, 20 ЗАГИНАТИ

Се верува дека 20 луѓе загинале откако туристички авион со потекло од Втората светска војна се урна во планините во Швајцарија. Авионот од типот „ј ...
ВОЈНА, ВИНО И ПРИЈАТЕЛИ – ОБЈАВЕН КРАТОК РАСКАЗ НА ХЕМИНГВЕЈ ОД 1956 ГОДИНА

ВОЈНА, ВИНО И ПРИЈАТЕЛИ – ОБЈАВЕН КРАТОК РАСКАЗ НА ХЕМИНГВЕЈ ОД 1956 ГОДИНА

Во 1956 година, американскиот писател Ернест Хемингвеј преку писмо му кажува на својот издавач дека напишал пет нови раскази. „Тие веројатно се многу ...
ЗАТВОРЕН АЕРОДРОМОТ ЛОНДОН СИТИ, ПРОНАЈДЕНА БОМБА ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

ЗАТВОРЕН АЕРОДРОМОТ ЛОНДОН СИТИ, ПРОНАЈДЕНА БОМБА ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Најмалиот лондонски аеродром  Лондон Сити е затворен,, откако градежни работници пронајдоа бомба од Втората светска војна, во близина на реката Темза. ...
ИЗГРАДЕНА ЗА БАНАНИ, А ГИ ВОЗЕЛА ЕЛИЗАБЕТ ТЕЈЛОР И СОФИЈА ЛОРЕН – СЛАВНАТА ЈАХТА НА ТИТО, „ГАЛЕБ“ ЌЕ СТАНЕ МУЗЕЈ

ИЗГРАДЕНА ЗА БАНАНИ, А ГИ ВОЗЕЛА ЕЛИЗАБЕТ ТЕЈЛОР И СОФИЈА ЛОРЕН – СЛАВНАТА ЈАХТА НА ТИТО, „ГАЛЕБ“ ЌЕ СТАНЕ МУЗЕЈ

Откако во минататото беше главна сцена за геополитичко договарање и домаќин на најгламурозните ѕвезди на 20-тиот век, сега пропаднатата јахта на поран ...
БИТОЛЧАНЕЦ РЕСТАВРИРАШЕ РЕДОК ВОЕН АВИОН ОД КОЈ АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ОТКАЖАЛЕ

БИТОЛЧАНЕЦ РЕСТАВРИРАШЕ РЕДОК ВОЕН АВИОН ОД КОЈ АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ОТКАЖАЛЕ

Битолчанецот Никола Попоски кој живее  на Флорида, САД успеа да реставрира легендарен американски авион од Втората светска војна. Тој успеа да го ожив ...
БОМБАТА ОД 140 КИЛА НАЈДЕНА КАЈ ШТИП ЌЕ СЕ ДИСЛОЦИРА НА КРИВОЛАК

БОМБАТА ОД 140 КИЛА НАЈДЕНА КАЈ ШТИП ЌЕ СЕ ДИСЛОЦИРА НА КРИВОЛАК

Тешката неексплодирана бомба најдена пред еден месец во близина на обиколницата кај приградската населба Три Чешми, на влезот во Штип и патот за Струм ...
БИТОЛЧАНКА ИМА 97 ГОДИНИ И МЕМОРИЈА КАКО МЛАДА ДЕВОЈКА

БИТОЛЧАНКА ИМА 97 ГОДИНИ И МЕМОРИЈА КАКО МЛАДА ДЕВОЈКА

Работата ме одржа во живот, вели Нурие Арсланоска од Битола, која деновиве наполни 97 години. Проживеа безмалку еден век, а меморијата ја служи како м ...
ЛЕ ПЕН НЕГИРА ДЕКА ФРАНЦИЈА ИСПРАЌАЛА ЕВРЕИ ВО НАЦИСТИЧКИ КОНЦЕНТРАЦИОНИ ЛОГОРИ

ЛЕ ПЕН НЕГИРА ДЕКА ФРАНЦИЈА ИСПРАЌАЛА ЕВРЕИ ВО НАЦИСТИЧКИ КОНЦЕНТРАЦИОНИ ЛОГОРИ

Францускиот претседателски кандидат Емануел Макрон вели дека десничарскиот кандидат Марин Ле Пен направила сериозна грешка со тврдењето дека Франција ...
1 2 3 4 30 / 31 НАПИСИ