Таг: закон за употреба на јазиците

1 2 3 5 10 / 42 НАПИСИ
ЌЕ ГИ ПОЧИТУВАМЕ ПРЕПОРАКИТЕ НА ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА, НО ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ НЕМА ДА СЕ МЕНУВА, КАЖА БУЈАР ОСМАНИ

ЌЕ ГИ ПОЧИТУВАМЕ ПРЕПОРАКИТЕ НА ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА, НО ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ НЕМА ДА СЕ МЕНУВА, КАЖА БУЈАР ОСМАНИ

Препораките на Венецијанската комисија ќе ги почитуваме, но Законот за употреба на јазиците нема да се менува, кажа денеска вицепремиерот Бујар Османи ...
ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ЌЕ БИДЕ РЕВИДИРАН СОГЛАСНО УКАЖУВАЊАТА НА ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА, КАЖА ЗАЕВ

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ЌЕ БИДЕ РЕВИДИРАН СОГЛАСНО УКАЖУВАЊАТА НА ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА, КАЖА ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев вели дека укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употреба на јазиците ќе бидат испочитувани, тој ќе биде ревидиран ...
ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ЌЕ ГИ ЗАКОЧИ СУДСКИТЕ ПОСТАПКИ, ОЦЕНИ ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА И ПРЕПОРАЧА ДА НЕ СЕ КОРИСТИ ВО ПРАВОСУДСТВОТО

ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ЌЕ ГИ ЗАКОЧИ СУДСКИТЕ ПОСТАПКИ, ОЦЕНИ ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА И ПРЕПОРАЧА ДА НЕ СЕ КОРИСТИ ВО ПРАВОСУДСТВОТО

Венецијанската комисија во мислењето усвоено денеска ѝ препорачува на Северна Македонија да го преиспита Законот за употреба на јазиците и да се откаж ...
ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ ИНИЦИЈАТИВА ДО УСТАВНИОТ СУД ЗА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците. Иницијативата е поднесена, како што рече г ...
ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ЏАФЕРИ И КОСТОВСКИ ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ВО „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“

ВМРО-ДПМНЕ ПОДНЕСЕ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ЏАФЕРИ И КОСТОВСКИ ПОРАДИ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИ ВО „СЛУЖБЕН ВЕСНИК“

ВМРО-ДПМНЕ поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието Талат Џафери, заменик-генералниот секретар на Собранието Неџбели Ибраими и дире ...
НА КРАЈОТ ОД МАНДАТОТ ИВАНОВ ГИ ПОМЕША ЛОНЦИТЕ, НЕ МОЖЕ ТОЈ ДА БАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ЗАКОНОДАВНАТА ВЛАСТ, ТУКУ ОБРАТНО, ВЕЛИ ТАЛАТ ЏАФЕРИ

НА КРАЈОТ ОД МАНДАТОТ ИВАНОВ ГИ ПОМЕША ЛОНЦИТЕ, НЕ МОЖЕ ТОЈ ДА БАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ЗАКОНОДАВНАТА ВЛАСТ, ТУКУ ОБРАТНО, ВЕЛИ ТАЛАТ ЏАФЕРИ

Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека вчера во рамки на уставните надлежности ги потпишал указите за Законот за употреба на јазиците и За ...
МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА ДВОЈАЗИЧНА ВО СОБРАНИЕТО, ВЛАДАТА, СУДОВИТЕ, МИНИСТЕРСТВАТА, БОЛНИЦИТЕ, И СЕКАДЕ КАДЕ НАД 20 ОТСТО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ

МАКЕДОНИЈА И ОФИЦИЈАЛНО СТАНА ДВОЈАЗИЧНА ВО СОБРАНИЕТО, ВЛАДАТА, СУДОВИТЕ, МИНИСТЕРСТВАТА, БОЛНИЦИТЕ, И СЕКАДЕ КАДЕ НАД 20 ОТСТО ЖИВЕАТ АЛБАНЦИ

Законот за употреба на јазиците, што вчера претседателот на Собранието Талат Џафери го испрати на објава во Службен весник, по членот 1 кој вели дека ...
ГРУЕВСКИ ДОЈДЕ ВО СОБРАНИЕТО ПРВПАТ ПО ТЕПАЧКАТА СО ЏАФЕРИ КОГА СЕ НОСЕШЕ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

ГРУЕВСКИ ДОЈДЕ ВО СОБРАНИЕТО ПРВПАТ ПО ТЕПАЧКАТА СО ЏАФЕРИ КОГА СЕ НОСЕШЕ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ

Поранешниот премиер Никола Груевски, за првпат по 7 месеци, присуствуваше на денешната седница на Собранието, на која што пратениците расправаа за Пре ...
МЕНДУХ ТАЧИ НЕ ГО САКА СУДСКИОТ ПРЕВЕДУВАЧ НА АЛБАНСКИ ДО СЕБЕ, ГО СЕДНА НА 6 МЕТРИ ОДДАЛЕЧЕНОСТ

МЕНДУХ ТАЧИ НЕ ГО САКА СУДСКИОТ ПРЕВЕДУВАЧ НА АЛБАНСКИ ДО СЕБЕ, ГО СЕДНА НА 6 МЕТРИ ОДДАЛЕЧЕНОСТ

Обвинетиот за изборни злоупотреби во 2013 година, лидерот на ДПА Мендух Тачи, на денешното судење за предметот на СЈО „Титаник 2“ не дозволи до него д ...
НЕ СУМ  ОПТОВАРЕН СО ВРЕМЕ КОГА ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ ГО ПРАТАМ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

НЕ СУМ  ОПТОВАРЕН СО ВРЕМЕ КОГА ЗАКОНОТ ЗА УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ ГО ПРАТАМ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК, РЕЧЕ ЏАФЕРИ

Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека Законот за употреба на јазиците ќе биде објавен во Службен весник, но не кажа кога. „Не сум опто ...
1 2 3 5 10 / 42 НАПИСИ