200 ИЛЈАДИ КИНЕСКИ КОВИД ВАКЦИНИ ЌЕ СТИГНАТ НА 28 АПРИЛ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕ

  200 ИЛЈАДИ КИНЕСКИ КОВИД ВАКЦИНИ ЌЕ СТИГНАТ НА 28 АПРИЛ, РЕЧЕ ФИЛИПЧЕВо земјава досега вакцинирани се 31.460 лица. (Фото: СДК.МК)

  На 28 април во земјава ќе стигнат 200 илјади кинески вакцини, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека потврдата ја добил утрово од Кинеската амбасада во земјава.

  „Оставаме простор од неколку дена во случај да има некакви поместувања, со оглед на тоа што се случуваше досега“, кажа министерот пред „А1 арената Борис Трајковски“ во Скопје.

  По 10 илјади вакцини „Фајзер“ ќе стигнат во земјава на 19 и 26 април, повтори тој. Станува збор за вакцини против ковид-19 кои се добиени со директен договор на земјава со компанијата. Преку Ковакс-механизмот  76.000 дози на „АстраЗенека“ би требало да стигнат до крајот на месецов. Вакцините преку трипартитни договори со Европската Унија се очекуваат на почетокот на мај.

  „Се планира масовна вакцинација и во повеќе градови освен во Скопје, и тоа во објекти во: Куманово, Штип, Кавадарци, Битола, Охрид и Тетово, кои ќе ги покријат и околните градови. Денес имам состанок со градоначалниците и со директорите на здравствените домови за да видиме во кои објекти тоа ќе се спроведува и како ќе се органиизра медицинскиот персонал“, рече Филипче.

  Министерот додаде дека изминативе неколку денови паѓа бројката на новозаболени и на хоспитализирани, и денес се очекува да биде околу 890 нови позитивни на ковид-19.

  Б. НЕСТОРОСКА


   ГЛАСНО - во САКАМДАКАЖАМ.МК пријавете проблеми во здравствениот систем


   Почитувани читатели, ни треба вашата помош за заедно да ги откриеме, истражиме и придонесеме за решение на какви било проблеми што го отежнуваат или оневозможуваат пристапот до квалитетна услуга во јавното здравство. Пишете ни за вашите проблеми со здравствените институции низ целата земја. Ви благодариме на довербата.

   Симнете ја мобилната апликација

   ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира