УНГАРСКИТЕ ПОЛИЦАЈЦИ БИЛЕ НАПАДНАТИ СО БОМБА ОД ДОМАШНО ПРОИЗВОДСТВО

Унгарската полиција трага по осомничен кој самиот направил домашна бомба која експлодира во главниот град Будимпешта доцна навечер во саботата,повредувајки двајца полицајци. Осомничениот бил опишан...

ЈОРДАНСКИ ПИСАТЕЛ УБИЕН ПРЕД СУДЕЊЕТО ЗА НАВРЕДА НА ИСЛАМОТ

Истакнат јордански писател и колумнист беше убиен денеска пред судот во Аман каде требаше да му се суди за објавување карикатура оценета како навредлива...

ИЛЈАДНИЦИ ПРОТЕСТИРАА ПРОТИВ ЗАКОНОТ ЗА ЗАБРАНА НА АБОРТУС ВО ПОЛСКА

Со знамиња на Полска и Европската унија, илјадници Полјаци маршираа низ Варшава во последниот од серијата протести против конзервативната влада, за чии политики критичарите...

ВМРО-ДПМНЕ НЕМА ДА ГИ ПОДДРЖИ БАРАЊАТА НА ЈАНЕВА, ИЗЈАВИ ГРУЕВСКИ

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната обвинителка Катица Јанева во четвртокот ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување...

ОСОМНИЧЕНИОТ ЗА УБИСТВО НА ПЕТ ЛУЃЕ ВО ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО САД...

Еден ден по пукањето во кое што загинаа пет луѓе во трговски центар северено од Сиетл, во американската држава Вашингтон, властите во саботата по...

ПРЕДМЕТИТЕ ЗА ГРУЕВСКИ И ГРУЈОВСКИ СЕ РАСПРЕДЕЛЕНИ ЕЛЕКТРОНСКИ, ТВРДИ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА...

Предметот за нарачаните насилства во Општина Центар и за нарачаните шамари за градоначалникот Андреј Жерновски, каде прво и второобвинети се експремиерот Никола Груевски и...

ЌЕ НЕМА АЈВАР АКО НЕ ПОМОГНЕ ВЛАДАТА

Бидејќи нема откуп, но поради и ниските понудени цени од трговците и преработувачите, црвената пиперка - ајварка во струмичко почна да скапува по нивите....

РАБОТИЛНИЦА ЗА ЧИТАЊЕ УРБАНИСТИЧКИ ПЛАНОВИ УТРЕ ВО БУЊАКОВЕЦ

Здружението на граѓани Плоштад Слобода утре во Железничката зграда во Буњаковец во Скопје организира работилница за читање урбанистички планови. Посетителите ќе добијат стручни инструкции...

СОЛЗА ЈА ПОДУЧУВАШЕ ВЛАДАНКА ШТО ДА ЈА ПРАША КАТИЦА

Независната пратеничка Солза Грчева ѝ сугерираше на колешката Владанка Авировиќ од место, што да ја праша Катица Јанева во врска со лидерот на СДСМ...

ПРАШАЈТЕ ЈА ЛИДИЈА НЕДЕЛКОВА ЗОШТО НЕ СЕ ОТКРИВА КОЈ ПРИСЛУШУВАЛ, ИМ...

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го обвини Основниот суд Скопје 1 дека го одолговлекува случајот „Пуч“ и не дозволува да се открие кој прислушувал...
g.mihajlovski200x200

САКАМ ДА КАЖАМ

ВРЕДНА БЕСРАМНОСТ

Ќарот што пратениците го имаат од партијата е многу поголем од срамот дека ги контролирал баш тој кому тие му се верни до гроб
1 Никола Груевски изјави дека „Јанева е далеку од нашите очекувања“. Па нормално.  Сигурно Марко Зврлевски е поблиску до неговите очекувања. Поради таа близина...

ДВЕ ФИРМИ

ЖЕЛЕЗНА ЗАВЕСА

ПРИВРЕМЕНО ИМЕ


Нераскажани приказни

КАКО ШТО ПАЃАА ФАБРИКИТЕ, ТАКА ПАДНАА И ХУМОРОТ И САТИРАТА,...

    Со сеќавањата на афористичарот Никола Талевски, САКАМДАКАЖАМ.МК ја продолжува серијата прилози посветени на 25-годишнината од осамостојувањето на Македонија. Како што паднаа фабриките, така паднаа и творечките...

ТРУДОВАТА ИНСПЕКЦИЈА НЕ ВЕРУВА ДЕКА ЧЕВЛАРСКИТЕ РАБОТНИЦИ СЕ ЕКСПЛОАТИРАНИ

Еден месец откако британскиот весник „Гардијан“ објави дека скапите чевли на кои стои дека се произведени во Италија или во Германија, всушност се произведуваат во Македонија во мизерни услови за плати под утврдениот минимум од 9.000 денари, Државниот инспекторат за труд тврди дека само делумно е точно оти работниците имаат лоши услови за работа и оти инспекциите утврдиле дека во Македонија има фабрики за кои можат да позавидат многу поразвиени економии од нашата
Условите во кои работат македонските работници во чевларската индустрија го згрозија светот, но не и домашните институции и инспекции. Нема поместување кон подобри услови...

СЛУШАЈ ТУКА – PODCAST