Категорија: Магазин

СДК Магазин

1 2 3 9 10 / 84 НАПИСИ
ДОМИНАЦИЈА НА АМЕРИКАНСКАТА АВИО ИНДУСТРИЈА НА ПАРИСКИОТ САЕМ ЗА АВИОНИ

ДОМИНАЦИЈА НА АМЕРИКАНСКАТА АВИО ИНДУСТРИЈА НА ПАРИСКИОТ САЕМ ЗА АВИОНИ

СПЕЦИЈАЛНО ОД ПАРИЗ ЗА САКАМДАКАЖАМ.МК - ИГОР ВЕЉКОВИЌ Остварувањата на американската авиоиндустрија го одбележаа годинашниот саем на авиони на аер ...
ЖИВЕЕШ ЛИ ПОДОБРО КОГА ЌЕ СЕ ИСЕЛИШ ОД МАКЕДОНИЈА, ИСТРАЖУВА НИНА  НИКОЛИЌ ВО НОВАТА ПРЕТСТАВА

ЖИВЕЕШ ЛИ ПОДОБРО КОГА ЌЕ СЕ ИСЕЛИШ ОД МАКЕДОНИЈА, ИСТРАЖУВА НИНА  НИКОЛИЌ ВО НОВАТА ПРЕТСТАВА

„Белградската трилогија“ е насловот на драма од Биљана Србљановиќ, која на сцената на Кино Култура ја режираше Нина Николиќ.  Со оваа претстава, режис ...
СО МОДЕРНИЗМОТ НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ ПРОТИВ ПРОПАГАНДАТА, ДИКТАТОТ И ДОГМИТЕ – ГОЛЕМА РЕТРОСПЕКТИВА ВО МСУ

СО МОДЕРНИЗМОТ НА ПЕТАР ХАЏИ БОШКОВ ПРОТИВ ПРОПАГАНДАТА, ДИКТАТОТ И ДОГМИТЕ – ГОЛЕМА РЕТРОСПЕКТИВА ВО МСУ

Ретроспективната изложба „Дела на хартија“ на академик Петар Хаџи Бошков, кој на 87-годишна возраст почина пред две години, поставена во Музејот на со ...
ОГРОМНА КОЛЕКЦИЈА НА НАЦИСТИЧКИ АРТЕФАКТИ ОТКРИЕНА ВО ТАЈНА СОБА ВО АРГЕНТИНА

ОГРОМНА КОЛЕКЦИЈА НА НАЦИСТИЧКИ АРТЕФАКТИ ОТКРИЕНА ВО ТАЈНА СОБА ВО АРГЕНТИНА

Во тајна соба во куќа близу главниот град на Аргентина, полицијата нашла најголема колекција на нацистички артефакти во историјата на земјата, вклучув ...
СĖ ШТО ЛЕТА МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ НА АВИО САЕМОТ ВО ПАРИЗ, МАКРОН СЛЕТА СО ВОЕН АВИОН

СĖ ШТО ЛЕТА МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ НА АВИО САЕМОТ ВО ПАРИЗ, МАКРОН СЛЕТА СО ВОЕН АВИОН

Ербас и Боинг ќе бидат во центарот на вниманието на париското шоу за авиони што се одржува секоја втора година на аеродромот Бурже . Цела недела ќе се ...
БЕБЕ РОДЕНО СРЕДЕ ЛЕТ ДОЖИВОТНО ЌЕ ЛЕТА БЕСПЛАТНО СО „ЏЕТ ЕРВЕЈС“

БЕБЕ РОДЕНО СРЕДЕ ЛЕТ ДОЖИВОТНО ЌЕ ЛЕТА БЕСПЛАТНО СО „ЏЕТ ЕРВЕЈС“

Индиската авиокомпанија „Џет Ервејс“ му подари бесплатна доживотна карта на бебе кое се роди на еден од нивните летови од Саудиска Арабија до Индија. ...
МЕНИ СО НОВИ ВКУСОВИ НА МАСТЕР ШЕФОТ НИКОС АНАГНОСТУ НАСКОРО ВО РЕСТОРАНОТ ФОР ВО ПАКР ХОТЕЛ И СПА

МЕНИ СО НОВИ ВКУСОВИ НА МАСТЕР ШЕФОТ НИКОС АНАГНОСТУ НАСКОРО ВО РЕСТОРАНОТ ФОР ВО ПАКР ХОТЕЛ И СПА

Ресторанот „Фор“ во склоп на Парк Хотел и Спа наскоро ќе го претстави новото мени, подготвено од Никос Анагносту, мастер шеф со искуство од светски ре ...
ИНТЕРНЕТ ФИЛТЕР ГО ЗАМЕНУВА ТРАМП СО МАЧИЊА

ИНТЕРНЕТ ФИЛТЕР ГО ЗАМЕНУВА ТРАМП СО МАЧИЊА

Најдоброто место да се бара прибежиште од огромниот наплив на вести за американскиот претседател Доналд Трамп не е пуст остров или пештера, туку самио ...
БИТОЛЧАНКА ИМА 97 ГОДИНИ И МЕМОРИЈА КАКО МЛАДА ДЕВОЈКА

БИТОЛЧАНКА ИМА 97 ГОДИНИ И МЕМОРИЈА КАКО МЛАДА ДЕВОЈКА

Работата ме одржа во живот, вели Нурие Арсланоска од Битола, која деновиве наполни 97 години. Проживеа безмалку еден век, а меморијата ја служи како м ...
НА 27 АПРИЛ МОРАВ ДА ГИ НАТПЕЈАМ ПОЛИЦИСКИТЕ СИРЕНИ, РАСКАЖУВА ВИЕНСКАТА ОПЕРСКА ПЕВИЦА МИЛЕНА АРСОВСКА

НА 27 АПРИЛ МОРАВ ДА ГИ НАТПЕЈАМ ПОЛИЦИСКИТЕ СИРЕНИ, РАСКАЖУВА ВИЕНСКАТА ОПЕРСКА ПЕВИЦА МИЛЕНА АРСОВСКА

Само што застана стабилно на нозе како оперска певица на македонската сцена во 2008 година, Милена Арсовска ја напушти земјава и замина за Австрија. В ...
1 2 3 9 10 / 84 НАПИСИ