Тагови Постови тагирани со "Доналд Трамп"

таг: Доналд Трамп

ДОНАЛД ТРАМП ПОФАЛИ ПОГРЕШНА ИВАНКА НА ТВИТЕР

Британка од Брајтон на Твитер беше помешана со Иванка Трамп од самиот новоизбран претседател на САД Доналд Трамп. Иванка Мајич, дигитален консултант, вели дека заедно со нејзиниот сопруг биле разбудени од телефонските јавувања на медиумите. Тие ѝ рекле дека е спомната во твит наменет за 20 милиони следбеници на Доналд Трамп. Тој ја споменал ќерка си во пофалба од друг...

„НИЕ ЕВРОПЈАНИТЕ ЈА ИМАМЕ НАШАТА СУДБИНА ВО СВОИ РАЦЕ“, МУ ВРАТИ МЕРКЕЛ НА ТРАМП

Ангела Меркел отсечно му одговори на Доналд Трамп откако тој не го поддржа НАТО и навести дека нема да ја поддржи кохезијата на ЕУ кога ќе стапи на функција. „Ние Европјаните ја имаме нашата судбина во свои раце. Тој уште еднаш ги претстави своите позиции. Моите позиции исто така се познати“, рече Меркел по објавувањето на интервјуто со новоизбраниот претседател...

БРЕГЗИТ Е ОДЛИЧЕН, ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ, ВЕЛИ ТРАМП

Неколку дена пред неговата инаугурација, новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека одлуката на Британија да излезе од Европската унија ќе заврши како „одлична работа“ и предвиде дека блокот ќе продолжи да се распаѓа. Во интервју за британскиот „Сандеј тајмс“ и за германски „Билд“, Трамп рече дека европските земји реагираат на напливот на имигранти кои му се закануваат...

ДАЛИ ЖИВЕЕМЕ ВО НАЦИСТИЧКА ГЕРМАНИЈА, ПРАША ТРАМП ПО НАВОДИТЕ ДЕКА РУСИТЕ ИМААТ НЕГОВИ СЕКС СНИМКИ

Доналд Трамп реагираше бесно на извештаите во медиумите за потенцијални компромитирачки информации што наводно ги има собрано Русија за него цитирајќи го демантот од Кремљ. Новоизбраниот американски претседател на Твитер ги нападна „расипаните противници“ за кои вели дека сакаат да му ја поткопаат победата на изборите, ја обвини разузнавачката заедница дека намерно пушта во оптек информации за него и...

КРЕМЉ ТВРДИ ДЕКА НЕМА КОМПРОМИТИРАЧКИ ИНФОРМАЦИИ ЗА ТРАМП

Кремљ соопшти дека е целосна невистина дека руски функционери направиле досие со компромитирачки информации за новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп. Двајца американски функционери вчера кажаа дека шефовите на четири американски разузнавачки агенции минатата недела му презентирале на Трамп доверливи документи, кои содржеле непотврдени тврдења дека руски разузнавачи имаат компромитирачки информации за него. Во обраќањето до новинарите, Дмитри Песков, портпаролот на...

ТРАМП НЕГИРА ДЕКА ТАЈНО СОРАБОТУВАЛ СО РУСИЈА

Високи функционери од американското разузнавање ги брифирале лидерите во Вашингтон за експлозивен, но непотврден, документ за наводна тајна соработка меѓу Русија и избраниот претседател Доналд Трамп, јави Националното јавно радио. Документот, кој НПР го има видено, но не може да ја потврди веродостојноста, бил даден на претседателот на Комитетот за вооружените сили во Сенатот Џон Мекејн од директорот на ФБИ...

ГОВОРОТ НА МЕРИЛ СТРИП ДОНЕСЕ ИЛЈАДНИЦИ ДОЛАРИ ДОНАЦИИ ЗА КОМИТЕТОТ ЗА ЗАШТИТА НА НОВИНАРИ

Говорот на Мерил Стрип на доделувањето на Златните глобуси во неделата предизвика наплив на донации за Комитетот за заштита на новинари (КЗН). До вчера напладне, КЗН доби над 700 онлајн донации во вкупен износ од 60.000 долари, соопшти организацијата. Тоа е за 140 пати повеќе од вообичаеното, а донациите уште пристигаат. Примајќи ја наградата за животно дело, Стрип се осврна...

МЕРИЛ СТРИП ГО ИСКРИТИКУВА ТРАМП И СТАНА КРАЛИЦА НА ЗЛАТНИТЕ ГЛОБУСИ

Мјузиклот „Ла Ла ленд“ освои рекордни 7 Златни глобуси, меѓу кои и за најдобра комедија или мјузикл, за најдобра режија за Дамиен Казеле и за актерите Рајан Гослинг и Ема Стоун. „Месечина“ ја освои наградата за најдобра драма, а Изабел Ипер е најдобра актерка за „Таа“, Кејси Афлек најдобар актер за „Манчестер на море“. Најдобар странски филм е „Таа“...

ПУТИН НАРЕДИЛ ДА СЕ ВЛИЈАЕ НА ИЗБОРИТЕ ВО САД, ВЕЛИ ИЗВЕШТАЈОТ НА АМЕРИКАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ

Рускиот претседател Владимир Путин наредил кампања за влијание на американските претседателски избори за да ја поткопа вербата во демократскиот процеси и да ѝ наштети на кандидатката на Демократската партија Хилари Клинтон, покажа проценката на американското разузнавање. Путин и руската влада го фаворизирале Доналд Трамп во нивните напори, кои вклучуваа хакирање на електронската пошта на Демократската партија и објавување документи...

МОСКВА СЕ ВМЕША ВО ИЗБОРИТЕ ДА МУ ПОМОГНЕ НА ТРАМП ДА ПОБЕДИ, ТВРДАТ АМЕРИКАНСКИТЕ РАЗУЗНАВАЧИ

Висок функционер од американското разузнавање кажа дека Русија несомнено се вмешала во претседателските избори во САД минатата година, но не го употреби експлозивниот опис „воен напад“, велејќи им на сенаторите дека таквиот опис не во надлежност на американската разузнвачка заедница. Во заедничкиот извештај за кампањата за претседателските избори минатата есен на разузнавачката заедница се вели дека САД се убедени...