Тагови Постови тагирани со "Куманово"

таг: Куманово

КУМАНОВО Е ГОЛЕМО ЛИЗГАЛИШТЕ, СНЕГОТ И МРАЗОТ НЕ СЕ ИСЧИСТЕНИ

Во Куманово улиците и тротоарите се вистински лизгалиште, бидејќи снегот не е исчитен и целосно е заледен. Стотина кумановци побарала помош на хируршкото одделение во Општата болница Куманово, поради повреда добиена од паѓање на замрзнатите улици и тотоари во последните 4 дена. Најлошо поминале триесетина од нив, кои добиле со скршеници по телото, па завршиле во гипс или во...

КУМАНОВО ДОПОЛНИТЕЛНО ЌЕ ЈА МЕРИ ЗАГАДЕНОСТА НА ВОЗДУХОТ

Општина Куманово ќе ангажира лиценцирана лабораторија која ќе изврши дополнително, независно мерење на загадувањето на возухот во градот, за да се утврди фактичката состојба и со тоа да прекине политичката хајка, најавува градоначалникот Зоран Дамјановски, откако изминатите неколку денови беше мета на напади дека Куманово е најзагаден град во Европа, а локалната самоуправа не презема ништо да го реши...

СОРОС И КАТИЦА

1 До пред само еден месец, Никола Груевски бараше од гласачкото тело да му обезбеди 63 пратеници за да не може никој да го уценува. Им измисли федерализации, кантонизации, двојазичност и бинационална држава и ги плашеше дека децата ќе морале да учат албански јазик. А сега, во интервју со досега објавени четири продолженија, раскажува дека тој не е националист,...

НЕМА ИНСУЛИН И ЛЕНТИ ЗА ДИЈАБЕТИЧАРИТЕ ВО КУМАНОВО 

Дијабетичарите од Куманово се жалат дека со месеци не можат да обезбедат некои типови на инсулин и ленти за мерење на нивото на шекер во крвта. Иако е почеток на јануари, кога треба да ја добијат редовната месечна доза во Центарот на дијабетес и денеска пациентите останаа без лек. „Последниот инсулин ‘новомикс 30’ го зедов на 5 ноември и оттогаш...

СУДИЈА ВРЗАН СО КАБЕЛ ВО ВИКЕНДИЧКА ОД ИЗБЕГАН ЗАТВОРЕНИК

Судија од Основниот суд Куманово бил врзан со кабел и ограбен во неговата викендичка во кумановското село Зубовце. Како што соопшти МВР, рабојништвото се случило вчера околу пладне, кога судијата З.С. (51) од Куманово заедно со негов сосед заминале во викендицата. Пред вратата ги пречекал разбојник кој со вперен пиштол им наредил да влезат внатре. Заедно со уште едно...

ВО КУМАНОВСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ПОДНЕСЕНА АНОНИМНАТА ПРИЈАВА ЗА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ ПРОТИВ ФУНКЦИОНЕРИ НА ВМРО-ДПМНЕ

Основното јавно обвинителство во Куманово побарало да се изврши информативен разговор со високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ, откако добило анонимна пријава за изборни нерегуларности во Куманово. Од обвинителството потврдуваат дека до нив стигнала анонимна пријава, во која партиски членови се обвинуваат за изборен поткуп. “Станува збор за преземени дејствија во насока на проверка на наводи по поднесена анонимна кривична пријава до...

ОСУМЧЛЕНО СЛЕПО СЕМЕЈСТВО ТРИПАТИ ОДБИЕНО ЗА СОЦИЈАЛЕН СТАН

Осумгодишно девојче со интелектуална попреченост  пешачи десетина километри дневно за да оди на училиште. Првачето Елеонора Младеновска од селото Враготурце, од почетокот на учебната година секој ден поминува по 4 часа во планина за да стигне на настава во соседното село Пелинце. Од дома излегува околу 5.30 часот и пробивајќи се по густата шума, непристапниот и стрмен терен, во...

ОТКАКО ГИ ПОТРОШИЈА ПАРИТЕ, КУМАНОВЦИ ПАК ЗАМИНУВААТ ЗА ИРАК И АВГАНИСТАН

По неколкугодишна пауза, работници од Куманово повторно масовно заминуваат во американските бази во Ирак и Авганистан. Според нашите информации, само во последните месеци стотина кумановци заминале на работа во кризните подрачја. Најчесто се ангажираат општи работници, тишлери, готвачи, водоводџии, електричари, возачи и административни работници, по препорака на нивните поранешни шефови, менаџери, супервизори кои сега се на клучни позиции во фирмите...

„СО КРВ ПОБЕДИВ, СО КРВ ЌЕ ИЗГУБАМ“, ПРОТЕСТ И КАМЕЊА ПРОТИВ АХМЕТИ ВО КУМАНОВО

Група граѓани на Куманово денес не го пуштија да помине лидерот на ДУИ Али Ахмети кој требаше да има средба со партиските активисти во еден кумановски ресторан, објави Телевизијата 21. “Дали знаеш за што се боревме ние, со крв победив, со крв ќе изгубам“, викаше еден од демонстрантите по лидерот на ДУИ Али Ахмети. Како што објави Телевизијата група граѓани се...

НЀ БРКААТ ОД РАБОТА ЗА ДА ГО ЗАДУШАТ ШТРАЈКОТ, ОБВИНУВААТ РАБОТНИЦИТЕ ОД КУМАНОВСКИ „СТИЛ КОН“

Со закани и бркање од работа, раководството на фабриката за челични конструкции „Стил Кон“ во Куманово ги тера вработените да го прекинат штрајкот што пред три дена го започнале поради неисплатени плати и придонеси, тврдат работници од фабриката. Тие велат дека притисоците го вршат шефови кои прво ги организирале да штрајкуваат, а потоа се премислиле и се свртеле против...