Категорија: Дописна мрежа

1 874 875 876 877 878 918 8760 / 9173 НАПИСИ
ВО КАНАЛОТ СТУДЕНЧИШТА КАЈ ОХРИД ЌЕ УГИНАТ ПЕТ ТОНА ПЛАШИЦА И КРАП

ВО КАНАЛОТ СТУДЕНЧИШТА КАЈ ОХРИД ЌЕ УГИНАТ ПЕТ ТОНА ПЛАШИЦА И КРАП

Во каналот Студенчишта кај Охрид кој сега е зимувалиште за малата, но позната плашица, наеднаш можат да угинат околу три тони од оваа риба, што ќе е в ...
ВТОРА ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА ШАРЕНИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР СТЕВАНОСКИ ЗА ГРАФИТОТ „ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ“

ВТОРА ОСЛОБОДИТЕЛНА ПРЕСУДА ЗА ШАРЕНИОТ РЕВОЛУЦИОНЕР СТЕВАНОСКИ ЗА ГРАФИТОТ „ЧЕ СИ ЛЕЖИТЕ“

Основниот суд во Прилеп денеска ја донесе втората ослободителна пресуда за најистакнатиот активист од градот, Жарко Стеваноски, кој прилепската полици ...
СТОТИНА КАМИОНЏИИ ЗАГЛАВЕНИ НА ЕВЗОНИ ПОРАДИ БЛОКАДАТА НА ГРЧКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ

СТОТИНА КАМИОНЏИИ ЗАГЛАВЕНИ НА ЕВЗОНИ ПОРАДИ БЛОКАДАТА НА ГРЧКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ

Стотина камионџии трет ден се заглавени на граничниот премин Евзони кон соседна Грција. Грчките земјоделци со околу 200 трактори од 30 јануари го блок ...
ДО ГЛУЖДОВИ ВО ВОДА ЗА ВЛЕЗ ВО БИТОЛСКИОТ БЕЗИСТЕН

ДО ГЛУЖДОВИ ВО ВОДА ЗА ВЛЕЗ ВО БИТОЛСКИОТ БЕЗИСТЕН

Не само што не заврши конзервацијата и реставрацијата на битолскиот Безистен, туку деновиве и влезовите пливаат во вода. Покривот се уште не е реставр ...
ВО ОХРИД СИ ГИ КРАДАТ УМРЕНИТЕ

ВО ОХРИД СИ ГИ КРАДАТ УМРЕНИТЕ

Во Охрид се  разви права  кавга за мртовците помеѓу претставници на  ЈП „Градски гробишта“ и погребалното претпријатие „Мирен сон“. Се  спорат околу п ...
СДСМ И ДУИ СЕ СКАРАА ЗА РАБОТНИ МЕСТА ВО ОПШТИНА КУМАНОВО

СДСМ И ДУИ СЕ СКАРАА ЗА РАБОТНИ МЕСТА ВО ОПШТИНА КУМАНОВО

Коалиционите партнери во советот на општина Куманово, СДСМ и ДУИ, се скараа поради новите вработувања во Општина Куманово. Несогласувањата се однесува ...
ПОЛОВИНА ОД БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

ПОЛОВИНА ОД БУЏЕТОТ НА ОПШТИНА КАВАДАРЦИ ЗА ПЛАТИ НА АДМИНИСТРАЦИЈАТА

За плати на администрацијата во општина Кавадарци се трошат 50 до 60 отсто од општинскиот буџет за 2016 година, кажа денеска Горан Белевски, советник ...
ПОВТОРНО НЕ РАБОТИ ТРЕТИОТ БЛОК ВО РЕК БИТОЛА

ПОВТОРНО НЕ РАБОТИ ТРЕТИОТ БЛОК ВО РЕК БИТОЛА

Повторно не работи третиот блок од електро-енергетскиот стожер во земјава, РЕК „Битола“. По дваесетина дена работа, сега повторно вон функција е истио ...
ЈУГОХРОМЦИ ПОВТОРНО ГО БЛОКИРАА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО

ЈУГОХРОМЦИ ПОВТОРНО ГО БЛОКИРАА АВТОПАТОТ СКОПЈЕ-ТЕТОВО

По најновото Решение на Државниот инспекторат за животна средина за продолжување на забраната за работа на комбинатот Југохром за дополнителни 90 дена ...
JA РАСКОПАА СПОРТСКАТА САЛА ВО БИТОЛА ПРЕД НАТПРЕВАРОТ НА ПЕЛИСТЕР ВО ЧЕЛИНЏ КУПОТ

JA РАСКОПАА СПОРТСКАТА САЛА ВО БИТОЛА ПРЕД НАТПРЕВАРОТ НА ПЕЛИСТЕР ВО ЧЕЛИНЏ КУПОТ

На температури под нулата, сред зима, во период кога се одвиваат подготовките на ракометарите на Пелистер за Челинџ купот, се раскопа внатрешноста од ...
1 874 875 876 877 878 918 8760 / 9173 НАПИСИ