Категорија: Гласно за омбудсманот

1 2 3 9 10 / 85 НАПИСИ
СПЕЦИЈАЛНИ ТЕЛЕФОНИ ЗА ПРИЈАВА НА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

СПЕЦИЈАЛНИ ТЕЛЕФОНИ ЗА ПРИЈАВА НА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Вкупно 1.814.644 гласачи денеска од 7 до 19 часот ќе може да гласаат за идниот градоначалник и за членовите на советите на општините во коишто живеат. ...
КАНЦЕЛАРИИТЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ НА ГЛАСАЊЕТО В НЕДЕЛА ЌЕ БИДАТ ОТВОРEНИ ЗА ПРИЈАВИ НА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ

КАНЦЕЛАРИИТЕ НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ НА ГЛАСАЊЕТО В НЕДЕЛА ЌЕ БИДАТ ОТВОРEНИ ЗА ПРИЈАВИ НА ИЗБОРНИ НЕРЕГУЛАРНОСТИ

В недела, 15 октомври, на денот на одржување на првиот круг од Локалните избори 2017, сите седум канцеларии на Народниот правобранител во: Скопје, Бит ...
СУДОТ УШТЕ НЕ ОСЛОБОДУВА ПОГРЕШНО ОСУДЕН ЧОВЕК ИАКО ТУЖИТЕЛОТ ЈА ПОВЛЕЧЕ ТУЖБАТА, РОЧИШТЕТО Е НА 16 ОКТОМВРИ

СУДОТ УШТЕ НЕ ОСЛОБОДУВА ПОГРЕШНО ОСУДЕН ЧОВЕК ИАКО ТУЖИТЕЛОТ ЈА ПОВЛЕЧЕ ТУЖБАТА, РОЧИШТЕТО Е НА 16 ОКТОМВРИ

Адвокатите на Топланата Скопје Север на 15 септември годинава до Основниот суд Скопје 2 испратиле известување дека ја повлекуваат тужбата против Гуте ...
ДИК ДВЕ ГОДИНИ ИМ ДОЛЖИ ПАРИ НА ОСУММИНА АНГАЖИРАНИ ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ДОКАЗИ ЗА ИЗБОРНИ ИЗМАМИ

ДИК ДВЕ ГОДИНИ ИМ ДОЛЖИ ПАРИ НА ОСУММИНА АНГАЖИРАНИ ЗА ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ДОКАЗИ ЗА ИЗБОРНИ ИЗМАМИ

Државната изборна комисија (ДИК) две години им должи пари на осум лица кои уште од времето на претходниот претседател Никола Рилковски биле ангажирани ...
НЕ СМЕЕ ДА ИМ СЕ ЗАБРАНУВА НА УЧЕНИЧКИ ДА НОСАТ ШАМИИ, РЕАГИРАШЕ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

НЕ СМЕЕ ДА ИМ СЕ ЗАБРАНУВА НА УЧЕНИЧКИ ДА НОСАТ ШАМИИ, РЕАГИРАШЕ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Народниот правобранител ја осуди постапката на Министерството за образование кое што со допис му дозволило на директорот на охридското основно училишт ...
ДЕВОЈЧЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОД ВРАГОТУРЦЕ И ВО ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ ПЕШАЧИ ПО 13 КИЛОМЕТРИ ДО ШКОЛО

ДЕВОЈЧЕТО СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ОД ВРАГОТУРЦЕ И ВО ВТОРО ОДДЕЛЕНИЕ ПЕШАЧИ ПО 13 КИЛОМЕТРИ ДО ШКОЛО

Продолжува голготата со училишниот превоз на семејство Младеновски во планинското село Враготурце. И оваа учебна година малата Елеонора, дете со посеб ...
СЕ СРАМАМ ШТО СУМ ПРЕМИЕР НА ЗЕМЈА СО ВАКВИ ЗАТВОРИ, КАЖА ЗАЕВ ПО УВИДОТ ВО ИДРИЗОВО

СЕ СРАМАМ ШТО СУМ ПРЕМИЕР НА ЗЕМЈА СО ВАКВИ ЗАТВОРИ, КАЖА ЗАЕВ ПО УВИДОТ ВО ИДРИЗОВО

Премиерот Зоран Заев денеска влезе во затворот „Идризово“ во кој што во моментов има над илјада затвореници над дозволениот капацитет од 800 лица. ...
ОПШТИНИТЕ СО КОМУНАЛНИОТ ФРЛААТ И ОПАСЕН МЕДИЦИНСКИ ОТПАД ДИРЕКТНО ВО ПРИРОДАТА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

ОПШТИНИТЕ СО КОМУНАЛНИОТ ФРЛААТ И ОПАСЕН МЕДИЦИНСКИ ОТПАД ДИРЕКТНО ВО ПРИРОДАТА, ПОКАЖА ИСТРАЖУВАЊЕТО НА НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Отпадот во Македонија се депонира на несоодветни и нерегулирани депонии, а при депонирањето се меша медицински и индустриски со комунален отпад. Ова г ...
ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ Е ПОШИРОКО ОД БЕСПЛАТНИ УЧЕБНИЦИ И ПРЕВОЗ, ВЕЛИ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

ПРАВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕ Е ПОШИРОКО ОД БЕСПЛАТНИ УЧЕБНИЦИ И ПРЕВОЗ, ВЕЛИ НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ

Правната гаранција на правото на бесплатно и задолжително основно и средно образование треба да се сфати многу пошироко од обезбедување на бесплатни у ...
НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ СЕ ПОЖАЛИ НА ОБСЕ ДЕКА НЕМА ПАРИ ЗА МОНИТОРИНГ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

НАРОДНИОТ ПРАВОБРАНИТЕЛ СЕ ПОЖАЛИ НА ОБСЕ ДЕКА НЕМА ПАРИ ЗА МОНИТОРИНГ НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ

Народниот правобранител Иџет Мемети на денешната средба со претставници на мисијата на ОБСЕ во Скопје, изјави дека поради недостаток на кадар доведено ...
1 2 3 9 10 / 85 НАПИСИ