Категорија: Свет

1 669 670 671 672 673 699 6710 / 6984 НАПИСИ
РУСИЈА ОРГАНИЗИРАЛА ПУЧ ВО ЦРНА ГОРА, ПОКАЖА ИСТРАГАТА НА ЦРНОГОРСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

РУСИЈА ОРГАНИЗИРАЛА ПУЧ ВО ЦРНА ГОРА, ПОКАЖА ИСТРАГАТА НА ЦРНОГОРСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО

Истрагата на црногорските власти покажала дека руски националисти стојат зад наводниот обид за пуч на денот на изборите поради планот на владата да му ...
БУГАРИТЕ БИРААТ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ ОД 21 КАНДИДАТ

БУГАРИТЕ БИРААТ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ ОД 21 КАНДИДАТ

Бугарите денеска бираат нов претседател кој ќе се соочи со можен раст на мигрантите од соседна Турција и со растечките тензиите меѓу Русија и Западот. ...
ТУРЦИЈА УАПСИ ДЕВЕТМИНА НОВИНАРИ ОД ОПОЗИЦИСКИОТ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“

ТУРЦИЈА УАПСИ ДЕВЕТМИНА НОВИНАРИ ОД ОПОЗИЦИСКИОТ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“

Деветмина новинари, раководители и друг персонал на турскиот опозициски дневен весник „Џумхуриет“ беа формално уапсени за судење по обвинувања за теро ...
НАД 100 САЈТОВИ ОД МАКЕДОНИЈА ОБЈАВУВААТ ЛАЖНИ ПРИКАЗНИ ВО КОРИСТ НА ТРАМП И ПРАВАТ ПАРИ ОД ТОА

НАД 100 САЈТОВИ ОД МАКЕДОНИЈА ОБЈАВУВААТ ЛАЖНИ ПРИКАЗНИ ВО КОРИСТ НА ТРАМП И ПРАВАТ ПАРИ ОД ТОА

„Ова е вест на милениумот!“, вели приказна на сајтот „Ворлд Политикус“, цитирајќи неименувани извори од ФБИ, кои тврдат дека Хилари Клинтон ќе биде об ...
ЕРДОГАН ГИ УАПСИ КУРДСКИТЕ ЛИДЕРИ, ЕКСПЛОЗИЈА ВО ДИЈАРБЕКИР

ЕРДОГАН ГИ УАПСИ КУРДСКИТЕ ЛИДЕРИ, ЕКСПЛОЗИЈА ВО ДИЈАРБЕКИР

Двајцата колидери на турската поркурдска опозициска партија Народна демократија (ХДП) се уапсени заедно со уште најмалку деветмина пратеници. Селахати ...
МОСКВА ЈА ЗАТВОРИ „АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЛ“

МОСКВА ЈА ЗАТВОРИ „АМНЕСТИ ИНТЕРНЕШНЛ“

Градските власти во Москва во текот на ноќта ја запечатиле канцеларијата на организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“. Директорот на мо ...
АВСТРИСКА АВИОКОМПАНИЈА ГО НУДИ НАЈКУСИОТ МЕЃУНАРОДЕН ЛЕТ, ТРАЕ ОСУМ МИНУТИ

АВСТРИСКА АВИОКОМПАНИЈА ГО НУДИ НАЈКУСИОТ МЕЃУНАРОДЕН ЛЕТ, ТРАЕ ОСУМ МИНУТИ

Една австрискa авиокомпании почна со најкратките редовни меѓународни линии во светот - осумминутен „скок“ преку езерото Констанца. Летот, кој се ну ...
НА СЕКОИ 4,5 ДЕНА ГИНЕ ПО ЕДЕН НОВИНАР, АЛАРМИРАШЕ УНЕСКО

НА СЕКОИ 4,5 ДЕНА ГИНЕ ПО ЕДЕН НОВИНАР, АЛАРМИРАШЕ УНЕСКО

Еден новинар е убиен секои четири и пол дена, според шокантниот извештај објавен од страна на УНЕСКО денеска. Во текот на последната деценија, 827 нов ...
ПРИВЕДЕН ГЛАВНИОТ УРЕДНИК НА ТУРСКИОТ ОПОЗИЦИСКИ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“

ПРИВЕДЕН ГЛАВНИОТ УРЕДНИК НА ТУРСКИОТ ОПОЗИЦИСКИ ВЕСНИК „ЏУМХУРИЕТ“

Турската полиција го приведе главниот уредник на опозицискиот весник „Џумхуриет“, Мурат Сабунџу, и врши претрес на раководството на тој весник, објави ...
ПИРАТСКАТА ПАРТИЈА ВТОРА НА ИЗБОРИТЕ, ПРЕМИЕРОТ НА ИСЛАНД ДАДЕ ОСТАВКА

ПИРАТСКАТА ПАРТИЈА ВТОРА НА ИЗБОРИТЕ, ПРЕМИЕРОТ НА ИСЛАНД ДАДЕ ОСТАВКА

Премиерот на Исланд денеска соопшти дека дава оставка, откако бунтовничката Пиратска партија, која е против естаблишментот, капитализираше од бранот л ...
1 669 670 671 672 673 699 6710 / 6984 НАПИСИ