ГИНЕКОЛОГОТ АСАНИ ДОБИ УСЛОВНА КАЗНА ОД 2 ГОДИНИ ЗАШТО РАБОТЕЛ НА ЦРНО ВО НЕГОВИОТ ДОМ ВО СТРУГА

  ГИНЕКОЛОГОТ АСАНИ ДОБИ УСЛОВНА КАЗНА ОД 2 ГОДИНИ ЗАШТО РАБОТЕЛ НА ЦРНО ВО НЕГОВИОТ ДОМ ВО СТРУГАПротив гинекологот Мухамед Асани се води уште еден судски спор за тешки дела против здравјето на луѓето, зашто родилката од Дебар Јлидиз Веапоска остана без три органи. (Фото: СДК.МК)

  Докторот Мухамед Асани од Струга, кој е и поранешен директор на Струшката болница, доби условна казна од 2 години зашто работел на црно во нелегална ординација во својот дом. Основниот суд во Струга му изрече условна казна за давање здравствени услуги без дозвола, прегледувал пациентки и водел бремености на жени меѓу кои и родилката од Дебар Јелдаз Веапоска, која при породување во 2020 остана без бубрег, матка и јајник.

  Во судската пресуда стои дека му се утврдува казна затвор во траење од 2 години и истовремено се определува дека таа нема да се изврши ако осудениот во рок од 4 години не стори ново кривично дело.

  Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) при вонредниот надзор во нелегалната ординација утврдил дека д-р Асани во просториите на неговата семејна куќа во Струга на приземје опремил ординација која не била регистрирана и означена, за што во судот сведочеа Веапоска и други две родилки.

  „Јас и другите родилки во судот кажавме дека бевме во неговата ординација и ги изнесовме доказите и мило ми е што се докажа дека работел во нелегална ординација. Ми наплатуваше за секој преглед од 1.200 до 1.500 денари зависно од тоа колку ќе побараше. Парите му ги дававме на рака, а за тоа не ни даваше никаква документација, никаква фискална. Работеше сам во ординацијата, немаше ни сестра“, вели Веапоска.

  Против Мухамед Асани, специјалист по гинекологија и акушерство, неговиот син Блертон Асани, лекар-специјализант по гинекологија и акушерство, и Лилјана Јованоска, лекар-гинеколог акушер се води уште еден судски спор за тешки дела против здравјето на луѓето. Тие, според обвинението, при укажување лекарска помош примениле очигледно неподобно средство и начин на лекување, со што предизвикале влошување на здравствена состојба на Веапоска поради што таа остана без три органи.

  С. ВРЕНЦОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира