ГОЛЕМ ПОЖАР ПОКРАЈ ПАТОТ ОХРИД-РЕСЕН КАЈ СЕЛОТО ОПЕНИЦА, ЧАДОТ СЕ ШИРИ КОН ОХРИД

  ГОЛЕМ ПОЖАР ПОКРАЈ ПАТОТ ОХРИД-РЕСЕН КАЈ СЕЛОТО ОПЕНИЦА, ЧАДОТ СЕ ШИРИ КОН ОХРИДГаснењето е отежано поради непристапниот терен за противпожарните возила (Фото: СДК.МК)

  Синоќа избувна голем пожар кај селото Опеница, кое се наоѓа на патот Охрид-Ресен и сѐ уште не е изгаснат. Чадот се шири кон делови на Охрид.

  Според официјалните информации, гори нискостеблеста шума на непристапен дел од планината. Во гаснењето се вклучени едно возило и десетмина пожарникари, припадници на Македонски шуми.

  Гаснењето е отежано поради непристапниот терен за противпожарните возила.

  Д. ЧУБРИЌ

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари