ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ МУЦУНСКИ И ЃОРЃИЕВСКИ НАПРАВИЈА КРИВИЧНО ДЕЛО СО ИСТУРАЊЕ НА ЃУБРЕТО ПРЕД КАПИЈА, ВЕЛАТ ОД „ДРИСЛА“ КАДЕ НЕ ДОЗВОЛИЈА КАМИОНИТЕ ДА ВЛЕЗАТ НА ДЕПОНИЈАТА

  ГРАДОНАЧАЛНИЦИТЕ МУЦУНСКИ И ЃОРЃИЕВСКИ НАПРАВИЈА КРИВИЧНО ДЕЛО СО ИСТУРАЊЕ НА ЃУБРЕТО ПРЕД КАПИЈА, ВЕЛАТ ОД „ДРИСЛА“ КАДЕ НЕ ДОЗВОЛИЈА КАМИОНИТЕ ДА ВЛЕЗАТ НА ДЕПОНИЈАТАОд „Дрисла“ синоќа не дозволија камионите со смет да влезат на депонијата, по што градоначалниците одлучија да го истурат ѓубрето пред влезот за да можат да продолжат со чистење. (Фото: Принтскрин од видео)

  Градоначалниците на Општините Аеродром и Кисела Вода Тимчо Муцунски и Орце Ѓорѓиевски направија кривично дело со тоа што го истурија ѓубрето пред влезот на депонијата, велат од ЈП „Дрисла“ во Скопје. Од претпријатието синоќа не дозволија камионите со смет да влезат на депонијата, по што градоначалниците одлучија да го истурат ѓубрето пред влезот за да можат да продолжат со чистење. Синоќа, скопските општини со помош од другите градови почнаа да го чистат ѓубрето од улиците бидејќи „Комунална хигиена“ два дена не излегуваше на терен.

  Од „Дрисла“ не објаснуваат зошто не дозволија камионите да влезат иако градоначалниците рекоа дека ќе платат за депонирањето на ѓубрето. Во кусо соопштение обвинија дека e креиран сомнеж за извршување кривично дело од нивна страна против животната средина.

  „Ниту Општина Аеродром, ниту Општина Кисела Вода немаат потпишан договор со ‘Дрисла‘, бидејќи истиот им е истечен во март месец. Се поставува прашањето каде го фрлале сметот овие две Општини во изминатите месеци ако немаат договори? Дали креирале и колку диви депонии креирале“, се вели во соопштението од „Дрисла“.

  Синоќа, со интервенција на полиција беа извадени на улица и камионите на „Комунална хигиена“ и дел од вработените почнаа да чистат. При интервенцијата се повредени тројца, а приведени се четворица вработени во „Комунална хигиена“.

  Градот и денеска е затрупан со ѓубре. Никој не успеа синоќа да стаса да го исчисти сето ѓубре кои се таложеше цел викенд.

  Градоначалниката Данела Арсовска, пак, за проблемот го обвини лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кого го нарече ѓубре, а градоначалниците кои излегле да чистат стаорци.

  Денеска скопските градоначалници ќе имаат состанок на кој ќе бараат и предложат решение за состојбата со ѓубрето. Ѓорѓиевски вчера најава дека ќе бараат од Арсовска да им ја предаде цела механизација на „Комунална хигиена“ и Општините сами да чистат бидејќи таа е неспособна.

  Советничката група на СДСМ во Советот на Град Скопје синоќа побара вонредна седница поради хаосот со ѓубрето. Писменото барање е испратено до претседателот на Советот Трајко Славески.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира