ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ВО БИТОЛА НАМЕРНО ШИРЕЛ ОМРАЗА НА ЕВРЕЈСКИ ПРАЗНИК, ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕ

  ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА БУГАРСКИОТ КЛУБ ВО БИТОЛА НАМЕРНО ШИРЕЛ ОМРАЗА НА ЕВРЕЈСКИ ПРАЗНИК, ПОДНЕСЕНО ОБВИНЕНИЕСпоред обвинението, обвинетиот како овластено лице на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, со намера да ги повреди чувствата на припадниците на еврејската заедница, го сместил просторот кој го користело здружението токму во т.н. Еврејско Маало во Битола. (Фото: СДК.МК)

  Основното јавно обвинителство Битола поднесе обвинителен предлог против овластениот претставник на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“ од Битола, Љупчо Ѓоргиевски. Тој се товари за продолжено кривично дело – Предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз национална, расна, верска и друга дискриминаторна основа од член 319 став 1 во врска со член 45, како и за продолжено кривично дело – Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г во врска со член 45 од Кривичниот законик.

  Јавното обвинителство соопшти дека обвинетиот како овластено лице на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“, со намера да ги повреди чувствата на припадниците на еврејската заедница, го сместил просторот кој го користело здружението токму во т.н. Еврејско Маало во Битола, односно на истата улица во која се наоѓа и објектот познат како „Пионерски дом“, во кој пред Втората светска војна било сместено Здружението на Млади Евреи „Хашомер Хацеир“. Овој простор бил свечено отворен за користење за членовите на Здружението „Културен центар Иван Михајлов“ на 16.04.2022 година – ден Шабат и прв ден Песах – еден од најголемите еврејски празници.

  На отварањето на клубот присуствуваше висока бугарска државна делегација со потпретседателката на државата Илијана Јотова и тогашниот премиер Кирил Петков.

  Со цел промоција на животот, идеологијата, рехабилитирање и осветлување на ликот и делото на Иван Михајлов, што е декларирана цел во Статутот на Здружението, обвинетиот дозволил на влезот во просториите да биде поставена табла со цитат од Иван Ванчо Михајлов со кој се негира посебноста на македонската нација.

  Како администратор на Фејсбук страницата на Здружението, обвинетиот континуирано објавувал постови со кои се негира посебноста на македонскиот народ и јазик и историската улога на борците од народно-ослободителната антифашистичка војна 1941-1945 во создавањето на независната македонска држава. Со објавите се промовирале контроверзни ставови на Иван Михајлов и се поттикнувала омраза и дискриминација спрема наследниците, почитувачите и продолжувачите на делата на Сојузот на борците, како и спрема македонскиот народ и македонскиот јазик.

  Обвинетиот 45-годишен битолчанец ги сторил кривичните дела во периодот од 16.04.2022 година до 22.03.2023 година, свесен декa на дискриминаторен начин ќе разгори омраза и нетрпеливост врз основа на етничка припадност, јазик, религија и општествен статус спрема македонскиот народ и спрема припадниците на еврејската заедница во земјава.

  Во декември 2022 година, Ѓоргиевски запрашан од новинарите дали се чувствува како ксенофоб со тоа што на интерент страницата на здружението се објавуваат содржини и коментари кои го навредуваат македонскиот народ, одговори: „Нема такво нешто, вие измислувате. Не постои воопшто такво нешто на нашата страницата. Јас не можам да одговарам во името на илјадници што коментираат. Се администрира страната колку што може. Никаде не сме го навредиле македонскиот народ“.

  Бугарското здружение во Битола уште во март годинава беше избришано од Централниот регистар, зашто не направи промени според измените од Законот за здруженија и фондации, со што згасна и неговата работа. Комисијата за спречување и заштита од дискриминација има покренато прекршочната постапка против бугарското здружение и неговиот претседател Љупчо Ѓоргиевски, за вознемирување на македонскиот народ со содржини поврзани со делото на соработникот на фашистите Ванчо Михајлов.

  Ж. ЗДРАВКОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира